TBL@BUF: Kučerov se prosadil ranou z první

První zápas Global Series vyšel lépe týmu Tampa Bay Lightning. Hned o den později se hraje ve stockholmské hale Ericsson Globe ten druhý, v němž mají Buffalo Sabres možnost odplaty za porážku 2:3. Přečtěte si, jakých pět hlavních taháků nabízí sobotní Evropský zápas týdne v NHL (19:00, Nova Sport 1, NHL.tv).

Švédský kontingent se chce ukázat
Celkem šest Švédů, z toho hned pět v dresu Buffala se představilo v pátečním prvním dějství dvojzápasu Global Series. Nejvíc byl vidět brankář Sabres Linus Ullmark, jenž chytil 31 ze 34 střel Tampy Bay a končil s úspěšností 91,2 procenta.
"Chytal skvěle. Dal nám šanci zůstat v zápase a ukázal velkou houževnatost," chválil ho trenér Ralph Krueger.
Kromě Ullmarka nastoupili za Buffalo i zadák Rasmus Dahlin (bez bodu) a tři forvardi: Victor Olofsson (0+1), Marcus Johansson a Johan Larsson. Poslední dva rovněž nebodovali a rádi by toho předvedli stockholmským fandům víc.
Pro Lightning byl pozitivní návrat rekonvalescenta Victora Hedmana: klíčový zadák týmu, který byl od 29. října na marodce, strávil na ledě 25 minut a 40 sekund, což je zdaleka nejvíc ze všech účastníků pátečního utkání. Během nich měl dvě střely na branku a připsal si jednu asistenci.

TBL@BUF: Killorn využil početní výhodu

Kdo se přidá k Reinhartovi?
V prvním utkání patřil mezi největší hvězdy i přesto, že jeho tým nakonec prohrál. Útočník Sam Reinhart byl autorem obou branek Sabres - tou první snížil na 1:2, tou druhou na 2:3 a držel tak Buffalo ve hře až do konce. Sám zvládl sedm střel na branku Andreje Vasilevského, což je bezmála tolik jako zbytek útočníků mužstva dohromady (11).
"Oba góly jsem dal díky dobré práci celé pětky. Dobře jsme tam forčekovali, vyhráli jsme souboje o puk a udělali jsme zmatek před jejich brankou," nechtěl si přisvojovat všechny zásluhy forvard, který byl zvolen druhou hvězdou zápasu za Nikitou Kučerovem z Tampy.
Pokud však budou Sabres chtít uspět, musí se k Reinhartovi střelecky přidat i další tahouni. Jack Eichel, Jack Skinner i zadák Dahlin zůstali v pátek bez bodu.

Reinhart dal svůj druhý gól večera

V sobotu bez Sobotky
Vladimír Sobotka stihl v prvním zápase Global Series na ledě jen něco málo přes čtyři minuty. Ještě v první třetině odstoupil český forvard Sabres po srážce se soupeřovou hvězdou Kučerovem. Jeho zdravotní stav nebyl po zápase přesně znám, ale v sobotním utkání hrát nebude.
"Jisté je, že nenastoupí. A (po návratu do Ameriky) uvidíme, co bude dál," řekl kouč Krueger.
Sobotka není hráčem, který obvykle rozhoduje zápasy - v probíhající sezoně má na kontě 15 startů s bilancí jeden gól, dvě asistence. Jeho poctivý přístup, defenzivní schopnosti a univerzální využití však vytváří prostor pro hvězdy Buffala a znepříjemňuje hru soupeři. V mladém týmu Sabres je navíc po 10 sezonách v NHL jedním z nejzkušenějších hráčů.
Palát jako osobní strážce
Jediný český zástupce na straně Tampy Bay v pátek prokázal, že se ve vypjatých momentech umí postavit za své spoluhráče. Když v 5. minutě třetí třetiny trefil Rasmus Ristolainen nevybíravě nováčka Lightning Alexandra Volkova, strhla se mela, do níž se Palát zapojil sice jako poslední, ale s o to větší vervou. Aby zamezil převaze soupeře ve skrumáži, pustil se do křížku s Jeffem Skinnerem a nakonec skončil na ledě v klinči.
Skinner byl v poměrně vyhecovaném zápase hráčům Tampy Bay vůbec trnem v oku. Po chvíli mu to dal najevo důrazným postrčením i slovenský bek Erik Černák a své si řekli i další hráči. Je možné, že podobně jako v play off si aktéři Global Series přenesou osobní animozity i do příštího duelu.
"S vývojem zápasu se to někdy stává, čeká nás další zápas a musíme se na to připravit," upozornil Skinner. Připravený bude jistě i Palát.

PalatInterview

Pro koho bude Stockholm odrazovým můstkem?
Buffalo zahájilo sezonu dobře, ale pak se zaseklo. Spolu s pátečním utkáním nezvládlo pět z posledních šesti zápasů a dvakrát v nich dostalo šest branek. V sobotním zápase tak má co napravovat, a to nejen kvůli prvnímu stockholmskému vystoupení.
"Naše divize je těžká, je v ní spousta dobrých týmů. Snažíme se na začátku sezony urvat co nejvíc bodů a věřím, že (v sobotu) uspějeme," uvedl Skinner po prohře v prvním stockholmském duelu.
Tampa se naopak pomalu zvedá, což doložila i výhra ve Švédsku. Celkově to však rozhodně není ono: po prvních 14 zápasech má bilanci 7-5-2, což je na mužstvo, jež mělo být hlavním favoritem Východní konference, přece jen málo.
Švédský trip tak může být pro jeho účastníky odrazovým můstkem k lepším výsledkům v blízké budoucnosti. Který z nich si o ně v sobotu řekne hlasitěji?