CZE_SUI_1227

Osmnáct hodin pauzy a znovu do akce. Českou reprezentaci čekal na mistrovství světa do 20 let v rychlém sledu druhý zápas skupiny A. Po překvapivé výhře nad Finskem jí stáli v montrealské hale Bell Centre v cestě Švýcaři. A ti prozměnu zaskočili svěřence kouče Jakuba Petra, i když 'jen' vítězstvím 4:3 v prodloužení.

Češi přitom vstoupili do utkání stejně, jako dokončili úvodní souboj na juniorském šampionátu. Byli aktivní, dobře bruslili, pozorně bránili, ale… Nemohli dát gól. Ve velkých šancích ztroskotali například Tomáš Šoustal s Lukášem Jaškem.
Po bezbbrankové úvodní části přišel trest a nečekané vedení Švýcarů, když do té doby jistého Jakuba Škarka překonal těsně před půlkou zápasu Loic In Albon. O šest minut později bylo ještě hůř - nabídnutou přesilovku využil Calvin Thrukauf.
Aktivita a častá střelba byly na straně Čechů odměněny ve 46. minutě. Radek Koblížek nevymýšlel nic navíc a střelou pod horní tyčku snížil na rozdíl jedné branky. Jenže pak přišlo zbytečné vyloučení Jakuba Zbořila, pro jehož důraz u mantinelu neměli rozhodčí pochopení, a další využitá početní výhoda Švýcarů. Trefil se Damien Riat.
Už za 127 sekund to ale bylo zase jen o gól a přesilovku zužitkovali konečně i Petrovi svěřenci, když skóroval Filip Chlapík.
"Musíme se naučit hrát první třetiny a předvádět v nich to, co v těch zbylých. Dneska jsme sice nehráli špatně, ale málo jsme se tlačili do branky. To je, to co chceme dělat, mít dorážky a dávat ošklivé góly," řekl střelec druhého českého gólu serveru IIHF.com.
Kýžené vyrovnání přinesla až poslední minuta. Výborného Jorena Van Pottelberghea překonal po tlaku z přesilové hry 17 sekund před koncem, kdy byl soupeř už chvíli kompletní, znovu Chlapík.
Následné prodloužení bylo velmi krátké. Chybu Zbořila v útočném pásmu nedokázal zachránit Škarek. V samostatném úniku ho střelou po zemi ve 23. vteřině překonal sedmnáctiletý Nico Hirschier, který v zápase zaznamenal dohromady tři body.
"Myslím, že v závěrečné části jsme hráli vážně dobře," našel Chlapík pozitivum.
Pak je nutné zmínit i vůli s jakou šel tým za vyrovnáním. Ukázal charakter, i tak ale přišlo lehké vystřízlivění.
Další utkání sehrají Češi ve čtvrtek od 13:00 (19:00 SEČ) proti Dánům.
Klíčový moment: Vyloučení
Sedm dvouminutových trestů za zápas je moc, to potvrdí každý trenér. Svěřenci Jakuba Petra navíc udělali i zbytečné fauly a ty je málem stály zápas. Švýcaři totiž dvě početní výhody dokázali využít. "Hra našich speciálních týmů byla skvělá. Hlavně přesilovka," všiml si i kouč Christian Wohlwend
Hvězda zápasu: Joren Van Pottelberghe
Chlapík dal sice dva důležité góly, Hirschier na druhé straně měl tři body, ale byl to skvělý výkon švýcarského gólmana, co nejvíce zaujalo. Za zápas na něj šlo 39 střel, tři skončily za jeho zády, se zbytkem si poradil a dokázal zlikvidovat i velké šance českého týmu.
Další úterní zápasy:
O velké překvapení se postarali Dánové, kteří porazili Finy 3:2. Favoritovi nebyla nic platná herní převaha ani poměr střel 36:10. Obhájci titulu z posledního juniorského MS, kteří o den dříve prohráli i s Českem tak jsou v tabulce poslední a jako jediné ve skupině A nemají ani bod.
Naopak Kanada ve skupině B v Torontu potvrzuje roli favorita. Po výhře nad Ruskem si v pohodě poradila se Slováky, které pustila za celý zápas k pouhým šesti střelám (sama jich měla 44) a vyhrála 5:0.