sustr

V tuhém boji o play off ve Východní konferenci se ve čtvrtečních duelech radovali z plných bodových zisků Boston, Tampa Bay či Philadelphia a velkým dílem k nim přispěli čeští hokejisté. Na výhře Tampy Bay nad Detroitem 5:3 se podílel gólem a asistencí obránce Andrej Šustr, který byl vyhlášen první hvězdou utkání. Útočník Ondřej Palát si připsal dvě přihrávky.
Jednu trefu zaznamenal při vítězství Philadelphie nad New York Islanders 6:3 zadák Radko Gudas a asistenci při pětibrankové kanonádě Flyers v první třetině zaznamenal také forvard Jakub Voráček. Druhou divokou kartu si drží na Východě díky výhře 2:0 nad Dallasem stále Boston a pomohl k tomu přihrávkou David Pastrňák.

Dvěma body za gól a asistenci se podepsal pod vítězství Montrealu nad Floridou 6:2 centr Tomáš Plekanec a Canadiens si definitivně zajistili účast v play off. Bod za přihrávku si připsal i forvard Martin Hanzal, jehož Minnesota uspěla proti Ottawě (5:1).
Boston Bruins - Dallas Stars 2:0
Díky třetímu vítězství za sebou si Bruins drží před svými pronásledovateli druhou divokou kartu na postup do play off ve Východní konferenci a v Atlantické divizi zůstávají o jediný bod za třetím Torontem. Sedmým čistým kontem v sezoně se zaskvěl v dresu Bostonu brankář Tuukka Rask, který si připsal 27 úspěšných zákroků.
V 16. minutě otevřel skóre kanonýr Brad Marchand, který s 38 góly v sezoně vytvořil své nové maximum. Po 88 vteřinách druhé dějství dovršil výsledek v početní výhodě obránce Torey Krug, který zblízka zakončoval do odkryté branky po Pastrňákově ideální přihrávce od levého mantinelu. Vychutnat výhru si tak mohl ve svém jubilejním 700. utkání v NHL i centr David Krejčí.
Tampa Bay Lightning - Detroit Red Wings 5:3
Lightning při honbě za play off zvítězili počtvrté za sebou a drží se se šesti zápasy do konce o tři body za Bostonem. Tampa Bay se dokázala vyrovnat proti Red Wings i s absencí nemocného ofenzivního lídra Nikity Kucherova a nastoupila jen se 17 hráči v poli (11 útočníky a šesti obránci). Uzdravený kapitán Lightning Steven Stamkos by se mohl vrátit po zranění kolena do sestavy až v sobotu proti Montrealu.
Tampa Bay sice prohrávala, ale v čase 22:22 otočil výsledek na 2:1 v její prospěch svou třetí brankou v sezoně Šustr, který podpořil útočný výpad svého týmu. Palátovo nahození z levého kruhu vyrazil gólman Petr Mrázek právě před Šustra, který před brankoviště dorazil puk.
Po zápase přirovnal svůj gól k textu písničky od Britney Spears 'Oops!... I did it again (Ajaj... Provedla jsem to zas)' vzhledem k tomu, jak řídce v této sezoně skóruje. "Dělali jsme si z toho legraci a nevím proč, ale ta písnička mi hned prolétla hlavou. Všichni si to užívali," vyprávěl český bek, který byl spolu s Palátem ještě ve 47. minutě u branky na 5:2, jíž vstřelil Yanni Gourde.
Mrázek inkasoval pětkrát z 31 střel. V barvách Red Wings si připsal jednu asistenci slovenský útočník Tomáš Tatar.
Philadelphia Flyers - New York Islanders 6:3
O osudu utkání se rozhodlo mezi pátou a 16. minutou, kdy Flyers získali vedení 5:0. Philadelphia s pěti zápasy do konce živí teoretickou naději na play off, když ztrácí na Boston šest bodů. Stejné manko mají na druhou divokou kartu ve Východní konferenci i Islanders, kteří potřetí za sebou nebodovali a zbývá jim sehrát šest duelů.
Gudas v čase 8:06 překonal Thomase Greisse ránou od modré čáry a zvýšil svou šestou trefou v sezoně už na 3:0. Německý gólman inkasoval třikrát z osmi střel a následně jej vystřídal Slovák Jaroslav Halák, jehož hned za 73 vteřin překonal Jordan Weal. Pak ještě v přesilové hře i po Voráčkově přihrávce skóroval Wayne Simmonds.
Islanders sice dokázali snížit na 3:5, ale v 59. minutě inkasovali při power play a ztratili naději na obrat. Halák si připsal 19 úspěšných zákroků.
Montreal Canadiens - Florida Panthers 6:2
Po loňské absenci v play off si Canadiens definitivně pojistili účast v bojích o Stanley Cup, naopak Panthers ztratili už i teoretickou naději. S pěti zápasy do konce totiž ztrácejí na postupové pozice už 11 bodů.
Plekanec v 11. minutě svým devátým gólem v ročníku zvýšil na 2:0. Po kombinaci s Brendanem Gallagherem překonal zblízka gólmana Reta Berru. Český centr pak asistoval ještě v 53. minutě u Gallagherovy trefy na 5:2 a poprvé od 24. ledna si připsal dva body v jednom utkání.
Hlavní hvězdou duelu byl Gallagher, který poprvé v kariéře v NHL zaznamenal čtyři body za gól a tři asistence.
Pětačtyřicetiletý Jaromír Jágr si v duelu připsal tři záporné body a má jistotu, že ve své 23. sezoně v NHL bude teprve popáté chybět v play off.
Carolina Hurricanes - Columbus Blue Jackets 2:1 po prodl.
Díky nejdelší bodové sérii v historii klubu, kterou po úspěchu proti Columbusu prodloužili už na 13 zápasů, se drží Hurricanes stále o čtyři body za postupovými pozicemi do play off ve Východní konferenci. Carolina má ještě možnost svou bilanci do konce základní části vylepšit v šesti duelech.
S Blue Jackets sice prohrávala od konce druhé třetiny po brance beka Jacka Johnsona, ale v 56. minutě vyrovnal Jeff Skinner a v čase 62:16 rozhodl zadák Noah Hanifin.
Minnesota Wild - Ottawa Senators 5:1
Hanzal bodoval potřetí z posledních čtyř zápasů, v kterých nasbíral gól a tři přihrávky. Proti Ottawě se zapojil v 52. minutě do akce, po které Jason Pominville dovršil výsledek na konečných 5:1.
Dvěma góly zařídil výhru Wild Nino Niederreiter, který se prosadil v 18. a ve 28. minutě a otočil stav na 2:1.
Další čtvrteční výsledky:
Nashville Predators - Toronto Maple Leafs 1:3
Winnipeg Jets - Anaheim Ducks 4:3 po prodl.
Edmonton Oilers - San Jose Sharks 3:2
1. Série Hurricanes nekončí
Carolina díky výhře nad Columbusem (2:1 po prodloužení) natáhla svou bodovou sérii na 13 zápasů. Rekordní šňůra v klubové historii ji udržuje se čtyřbodovou ztrátou ve hře o play off.
2. Canadiens má jistotu
Montreal si díky vítězství nad Floridu 6:2 jako desátý tým zajistil definitivně účast do play off. Po loňské absenci se tak Canadiens mohou opět těšit na boje o Stanley Cup.
3. Jágr bez play off
Pětačtyřicetiletý Jaromír Jágr ztratil s Floridou i teoretickou naději na účast v play off. Ve své 23. sezoně v NHL bude chybět v bojích o Stanley Cup teprve popáté.
1. Brendan Gallagher (MTL): 1 gól, 3 asistence, 4 plusové body
2. Andrej Šustr (TBL): 1 gól, 1 asistence, 2 střely
3. Tuukka Rask (BOS): 27 úspěšných zákroků, 7. nula v sezoně
Na co se těšit:
Na programu je sedm zápasů. Pittsburgh Penguins se pokusí zastavit sérii čtyř porážek na ledě New York Rangers. Islanders se budou snažit oživit naděje na play off proti New Jersey Devils.