Draisaitl gólem proti Carolině protáhl bodovou sérii

Ještě pět bodů - a je na stovce. Německý útočník Edmonton Oilers Leon Draisaitl kráčí obřími kroky k metě, kterou překonal už loni. Tentokrát si ale stanovil výrazně ostřejší tempo.

Pokud by se mu to povedlo během příštích dvou zápasů, dokonce by vyrovnal výkon Waynea Gretzkyho z jeho nováčkovské sezony 1979-80 v NHL. V lize stejnou rychlostí, tedy v 61 zápasech, naposledy dorazil na stobodovou hranici Mario Lemieux v sezoně 1996-97. Nikita Kučerov to před rokem zvládl v 62. duelu sezony; překonat ho je pro Draisaitla solidní výzvou.
Jakmile vešlo ve známost, že se zranil kapitán Oilers Connor McDavid a s bolavým kvadricepsem bude mimo hru dva až tři týdny, mezi edmontonskými fanoušky to jen zašumělo. Kanadský tým sice byl v tu chvíli u špice Pacifické divize, jenže bodové rozdíly jsou v ní tak malé, že se o play off bude bojovat až do samotného závěru základní části.

LD CMD

Po čtyřech odehraných utkáních bez McDavida se však postupové šance Edmontonu nijak nezmenšily, naopak. A stará se o to hlavně Draisaitl.
"Zvláštní, co? Podle spousty lidí ale můžu hrát jen s Connorem, sám to prý nezvládnu," ušklíbl se čtyřiadvacetiletý Němec po výhře 4:3 v prodloužení na ledě Carolina Hurricanes. Draisaitl přispěl gólem a dvěma asistencemi, tu rozhodující nasměroval na hokejku Joshe Archibalda.
Na čele produktivity má Draisaitl třináctibodový náskok před Davidem Pastrňákem z Boston Bruins, o další bod zpět je McDavid. Nezdá se, že by rodáka z Kolína nad Rýnem ještě někdo dohnal. Draisaitl si navíc kromě Art Ross Trophy může dělat velké naděje i na Hart Trophy. V tuto chvíli je rozhodně favoritem.
Draisaitl teď v překopané sestavě Oilers hraje centra prvního útoku a na křídlech má Ryana Nugent-Hopkinse a Kailera Yamamota. Od chvíle, kdy tento jednadvacetiletý útočník s japonskými předky doplnil na začátku ledna tým v duelu proti New York Rangres, mají Oilers bilanci 12-4-2.
Draisaitl ovšem moc dobře ví, že tíha je teď hlavně na jeho bedrech. A světu ukazuje, že dokáže hrát maximálně efektivně i bez příspěvku čísla 97.
"Není žádným tajemstvím, že Connor je velkou součástí našeho týmu. Ale my víme, že nejsme tým jednoho muže. No a teď to zjišťují i ostatní. Dokazujeme jim, že můžeme vyhrávat zápasy i díky dobré struktuře týmu," prohlásil Draisaitl, kterého mají Oilers pojištěného smlouvou na 8,5 milionu dolarů ročně ještě na dalších pět sezon.

Draisaitl_McDavid_Pulse

"Náš tým je pochopitelně mnohem lepší, když je tu s námi Connor. To je jasné. Ale zároveň nám prospěje, když si uvědomíme, že zvládneme vyhrávat i bez něj," řekl Draisaitl.
Kromě Caroliny totiž Oilers při McDavidově absenci ovládli i zápasy s Chicago Blackhawks (5:3) a Florida Panthers (4:1). Nad jejich síly byli pouze extrémně rozjetí Tampa Bay Lightning, kteří navíc svou výhru 3:1 pojišťovali až při edmontonské power play.
"Connor je nejlepší hráč světa, ale jsme tu jako tým. Není to jen o mně. Rozhoduje týmové úsilí," zopakoval Draisaitl.
"Leon má pravdu, není to opravdu jen McDavid. Máme tu (Jamese) Neala, (Krise) Russella. Je tu (Zack) Kassian. Veteráni pro nás odvádějí dobré služby. Starají se o to, abychom hráli maximálně tvrdě a pomáhali jeden druhému," těší kouče Davea Tippetta. "Pokud máte dobře složený tým a zachytá vám brankář, tak je neuvěřitelné, co všechno můžete dokázat."
Oilers by se však stejně měli mít pořád na pozoru. V Pacifiku se schyluje k rozhodujícím bitvám a čtyřbodový náskok Edmontonu na páté Arizona Coyotes se může lehce vytratit.
Kouč Tippett zároveň ví, že tohle právě Draisaitl odmítá dopustit. Jakmile se německý hokejový Superman dostane do obrátek, máloco ho zastaví.
"Jen se trochu bojím, abychom Leona nezavařili. Jeho efekt na naši hru je však neskutečný," lebedil si Tippett.

Draisaitl udeřil proti Floridě z dorážky

Draisaitl stráví průměrně na ledě 22:33 minuty, což je nejvíc ze všech útočníků v lize. Přes 22 minut se dostane už jen Jack Eichel z Buffalo Sabres.
"Lidi, co ho příliš nesledují, jsou zaskočeni, co dokáže Leon na ledě předvádět. Když na něj jdete tvrdě, tak jen zjistíte, že přesně tenhle hokej má rád. Pokud to zkusíte rychlostí, tak vás přechytračí. Prostě si vždycky najde nějakou cestu, jak vyzrát na obránce," řekl Draisaitlův spoluhráč Darnell Nurse.
Edmonton teď čekají dva domácí zápasy proti Bruins a Minnesota Wild. Kdyby v nich Draisaitl skutečně nasbíral pět bodů, které mu scházejí do stovky, zařadil by se po bok legend Oilers, které v 80. letech hromadily góly a asistence po nůších. Hra německého útočníka je v tuto chvíli opravdu zralá na Hart Trophy.