GettyImages-2031849030

I v ročníku 2023-24 přinášíme každý pátek žebříček deseti aktuálně nejsilnějších týmů podle mínění redakce NHL.com/cs. Nejde v něm jen o postavení v tabulce, ale také o výsledky v posledním týdnu, formu opor a další faktory. Tentokrát je tu aktuální Super 10 v 19. týdnu základní části.

1. New York Rangers (38-16-3)
Před týdnem: 1.

Rangers jsou jasným vládcem února. Vítěznou sérii protáhli už na devět duelů, uspěli i v nedělním velkém zápase Stadium Series pod širým nebem s New York Islanders, v němž otočili skóre na 6:5 po prodloužení, přestože ještě pět minut před koncem třetí třetiny prohrávali o dvě branky. Pokud tým vyhraje ještě sobotní duel na ledě Philadelphia Flyers, vyrovná historický rekord klubu ze sezon 1939-40 a 1972-73, kdy Newyorčané vyhráli desetkrát za sebou.

2. Florida Panthers (37-16-4)
Před týdnem: 4.

Panthers sice ve čtvrtek nedali ani gól v Carolině a prohráli tam 0:1, před tím však zvítězili šestkrát za sebou a na Boston v čele Atlantické divize i celé Východní konference ztrácejí už jen dva body se zápasem k dobru. Veterán Sergej Bobrovskij chytá ve formě, která připomíná jeho sezony s Vezina Trophy: v šesti únorových utkáních měl úspěšnost 94,8 procenta.

3. Edmonton Oilers (33-18-2)
Před týdnem: 3.

Oilers bodovali ve třech duelech po sobě, dva z nich vyhráli a padli až ve středu po prodloužení s Bostonem (5:6). Proslulá ofenziva fachá naplno, v posledních pěti utkání nastřílel Edmonton 26 branek a Connor McDavid v nich měl úchvatných 14 asistencí (0+14), zatímco obránce Evan Bouchard přispěl třemi góly a devíti body.

4. Toronto Maple Leafs (32-16-8)
Před týdnem: mimo top 10

Maple Leafs se rozjeli k velké vítězné jízdě, která měla už šest zastávek. V posledních čtyřech zápasech navíc nastříleli fantastických 26 gólů (průměr 6,5 na zápas)! Deset branek během této série nasázel Auston Matthews, jenž má po 55 startech v sezoně na kontě 52 tref, střeleckou tabulku vede s náskokem 13 a je na cestě k 76 gólům, což se naposledy povedlo Teemu Selännemu a Alexandrovi Mogilnému v sezoně 1992-93 jakožto pátý nejlepší výkon historie NHL.

Matthews svým 52. gólem dovršil výhru Maple Leafs

5. Carolina Hurricanes (34-17-5)

Carolina opět válí. Vyhrála čtyřikrát za sebou a šestkrát z osmi únorových utkání, z toho dvakrát s čistým kontem. Martin Nečas nasbíral v posledních čtyřech startech pět bodů a v únoru je s devíti (4+5) nejproduktivnějším hráčem Hurricanes. Po 51 zápasech se tak dostal na 40 bodů (17+23), z toho 15 jich nastřádal ve 14 utkáních nového kalendářního roku.

6. Boston Bruins (34-12-12)
Před týdnem: 8.

Boston zastavil hrozící propad a po čtyřech prohrách v řadě (z toho dvou po prodloužení) vyhrál dvakrát po sobě, než podlehl ve čtvrtek Calgary v nastavení. Celkově však bodoval ve čtyřech utkáních za sebou a protáhl se tak před Vancouver na první místo celé NHL. Svůj vysoký standard si udržuje David Pastrňák, který v posledních šesti utkáních nasbíral sedm bodů a celkem je s 82 body v 58 startech čtvrtým mužem ligové produktivity.

Pastrňák ranou z kruhu vrátil Bruins vedení

7. Vancouver Canucks (37-16-6)
Před týdnem: 2.

Po třech výhrách v řadě Canucks čtyřikrát za sebou prohráli. I tak však zůstávají na prvním místě Západní konference se čtyřbodovým náskokem na Dallas. V pondělí prožili divoký zápas v Minnesotě, kde neudrželi vedení 5:2 a nakonec prohráli 7:10. Spravovat potřebují logicky především defenzivu, ve čtyřech posledních zápasech dostali 22 gólů.

8. Detroit Red Wings (30-20-6)

Detroit se hlásí k návratu do play off. Vyhrál třikrát za sebou a dostal se na pozici první divoké karty ve Východní konferenci, přičemž na první tři týmy pod čarou (Washington, Islanders a New Jersey Devils) má už šestibodový náskok. Patrick Kane se ukázal být skvělou posilou: od listopadového podpisu smlouvy nasbíral ve 25 zápasech 24 bodů (10+14).

Kane po Larkinově nabídce trefil výhru Red Wings v nastavení

9. Nashville Predators (30-25-2)

Predators s vidinou ztrácejícího se play off zmobilizovali všechny síly a zabrali. Vyhráli všechny tři zápasy na aktuálním tripu na západ a další dva je čekají u papírově slabších San Jose Sharks a Anaheim Ducks. Nashville se i díky sobotní výhře ve vzájemném zápase (5:2) dotáhl na St. Louis na posledním postupovém místě v Západní konferenci. V čele klubové produktivity je Filip Forsberg s 55 body o tři zápisy před obráncem Romanem Josim, jenž předtím vyhrál bodování týmu čtyři roky po sobě.

10. St. Louis Blues (30-24-2)
Před týdnem: 9.

Blues po povedeném návratu z povinného volna a přestávky pro Víkend hvězd zabrali a vyhráli tři ze čtyř zápasů, poté však dvakrát ze tří duelů prohráli. I tak stále drží druhou divokou kartu v Západní konferenci a na Nashville mají zápas k dobru. V únoru září Robert Thomas: po sedmi startech v tomto měsíci mu do statistik přibylo 13 bodů (2+11).

Vypadli z top 10: Tampa Bay Lightning, Dallas Stars, Vegas Golden Knights, Minnesota Wild
Na vzestupu: Washington Capitals