PK_427

Na 13 gólech Nashville Predators v prvním kole play off proti Chicago Blackhawks se P.K. Subban podílel jen dvěma asistencemi. V úvodním zápase konferenčního semifinále se St. Louis Blues ale ukázal, že může být klíčovou postavou série.

Sedmadvacetiletý hráč vytvořil při výhře 4:3 gólem a dvěma asistencemi bodový rekord klubu v play off na postu obránce a vyrovnal si i osobní rekord ze třetího zápasu finále Východní konference 2010 s Philadelphia Flyers, když hrál ještě za Montreal Canadiens a asistoval u tří gólů.
Pouze Paul Kariya nasbíral v zápase play off za Nashville více bodů než Subban, v roce 2006 se čtyřmi asistencemi zaskvěl proti San Jose Sharks.
Suchá řeč statistik nedokáže vystihnout, jakou silou byl ve středu obránce Predators. Přesto: odehrál přes 23 minut a pětkrát pálil na branku Jakea Allena, ve třech případech se z toho urodil gól.

Ve 12. minutě napřáhnul v přesilovce od levého kruhu a přes čepel hokejky Colina Wilsona se puk dostal do sítě. Ve 23. minutě už byl gól připsán Subbanovi, který od modré čáry dělovkou zvyšoval na 2:0. A třetí příspěvek přidal v další početní výhodě ve 33. minutě, když jeho Allenem vyraženou střelu vrátil do branky Filip Forsberg.
Byl to Subban, který tlumil nadšení diváků ve Scottrade Center. A přitom právě na něj se fanoušci Blues zaměřili a extrovertní obránce, který každou nashvillskou trefu nadšeně slavil, často slyšel temné bučení na svou adresu.
"Radil bych jim, ať to nedělají, ale pokud chtějí, tak prosím, ať si poslouží," smál se Subban po prvním zápase.
Mezi příznivci svého klubu je vesměs milován, ti ostatní ho naopak nesnášejí, obzvlášť pokud hraje tímto způsobem. V Montrealu se ale občas dostal do konfliktu i se spoluhráči, kteří vyznávali týmovější pojetí. Jenže Subban, to je i showman, který si vytyčil, že bude bavit diváky.
"Neporučím lidem, aby o mně nepsali, nebo nemluvili o tom, jak slavím góly. Prostě si užívám, když dáme gól, a po zápase nevykládám v rozhovorech žádná klišé, takový prostě jsem. Snažím se jen být sám sebou," tvrdil Subban.
Když byl před sezonou vytrejdován do Nashvillu za Shea Webera, libovali si v Montrealu, jakou získali do obrany klidnou defenzivní sílu. Obránci Canadiens ale skončila sezona už po prvním kole s New York Rangers, zatímco Subban ještě v play off nepoznal ani jednu porážku.
A k tomu ty tři středeční rány. Predators jsou nadšení, jaké výměnou udělali terno, i když v průběhu sezony měly Subbanovy výkony také různé výkyvy. Pokud se teď na něj ale St. Louis nezaměří, může obránce Nashvillu páchat Blues další a možná i větší škody.
"Svou kariéru jsem vlastně začal v play off," připomněl Subban sezonu 2009-10, kdy jako nováček v základní části odehrál jen dva zápasy a pak se s Canadiens dostal až do finále Východní konference.
"Pokaždé, když se nad tím zamyslím, tak dojdu k závěru, že bych měl při zápase cítit zábavu a to moji hru pozvedá na vyšší úroveň. Není to lehké, ale kvůli tomu mě přece platí," pousmál se Subban.
"Hrál výborně. Už proti Chicagu byl skvělý v defenzívě," řekl kouč Nashvillu Peter Laviolette. "Tentokrát ale významně podpořil i náš útok, předvedl několik opravdu vynikajících akcí."

Predators využili dvě ze tří přesilovek, jakmile se v nich na ledě ocitne Subban, bude mít St. Louis i v dalších zápasech série veliký problém. Vyhnout se vyloučení je asi snazší, než zastavit střely, které z jeho hokejky létají. Nashville má ale natolik silný kádr, že může Blues přehrávat, i když se Subban ocitne jen v podpůrné roli, jako to bylo proti Chicagu.
"Hodně lidí si myslí, že jsem rád středem pozornosti, ale já jsem moc šťastný, že jsem se ocitl v tak silném týmu a vždycky budu plnit roli, jakou mi dá trenér. To je moje práce."