mrazek

Český brankář Petr Mrazek v 16. minutě středečního utkání NHL Detroit Red Wings na ledě Toronto Maple Leafs vystřídal za stavu 1:3 Jimmyho Howarda, ale kanonádu domácích nezastavil. Inkasoval hned z první střely po pokusu Connora Browna a následně 19 úspěšnými zákroky neodvrátil porážku 3:6. Za poražené skóroval slovenský útočník Tomas Tatar, který tak zaokrouhlil počet gólů v kariéře během základní části na sto. Jeho krajan Richard Panik jednou trefou nezabránil prohře Chicago Blackhawks na hřišti St. Louis Blues 2:5.

Toronto Maple Leafs - Detroit Red Wings 6:3
Maple Leafs dokázali ze svých prvních pěti střel v utkání vstřelit čtyři branky. Howard opouštěl led v čase 15:46 s pouze pětadvacetiprocentní úspěšností zákroků. V šesté minutě jej poprvé překonal z levého kruhu Nazem Kadri a za 43 vteřin zvýšil tečí střely Morgana Riellyho Zach Hyman. Na snížení Henrika Zetterberga ze 13. minuty odpověděl rychlou střelou přes obránce Auston Matthews.
Mrázka přivítal v brance hned po 40 vteřinách střelou z levého kruhu Brown a českému gólmanovi nešťastně stínil Mike Green. "Některé góly byly až směšné. Nevím, jestli to bylo všechno o brankářích. Byl to jeden z těch zápasů, kdy jim tam spadne do branky téměř všechno," uvedl trenér Detroitu Jeff Blashill.

Red Wings se pak vzchopili. Ve 28. minutě se radoval ze své první branky v sezoně slovenský útočník Tomáš Tatar, který měl na kontě z dosavadních šesti duelů jen dvě asistence a na 100. gól kariéry v základní části NHL si tak musel nějakou dobu počkat. A hned za 94 vteřin snížil na 3:4 Jonathan Ericsson.
V 33. minutě ale překonal Mrázka přes stínícího Jamese van Riemsdyka Rielly a Maple Leafs si už vítězství vzít nenechali. V 57. minutě při hře Red Wings bez brankáře pojistil výsledek William Nylander a Toronto se s 12 body posunulo do čela ligy.
"Je to příjemný pocit, že máme tak dobrý start. Ale máme za sebou teprve dva týdny sezony a je před námi ještě dlouhá cesta. Některé výhry jsme tvrdě vybojovali, na což jsme pyšní. Ale jak už jsem říkal, sezona teprve začala," prohlásil obránce Rielly.
Útočník Patrick Marleau v dresu Toronta sice ve svém jubilejním 1500 zápase v NHL nebodoval, ale užil si výhru. V historické tabulce hráčů s nejvyšším počtem startů NHL se dlouholetá opora San Jose Sharks a letní posila Maple Leafs posunula na 18. místo před bývalého útočníka Mikea Modana.
St. Louis Blues - Chicago Blackhawks 5:2
Hrdinou utkání se stal útočník Jaden Schwartz, který zařídil vítězství Blues hattrickem. Přitom v čase 12:46 musel po nárazu obličejem do hrazení odstoupit ze hry, na druhou třetinu se však vrátil, na vedoucí trefu z páté minuty navázal v čase 25:59 brankou na 2:0 a svůj třetí tříbrankový zápas v kariéře v NHL dovršil 52 sekund před koncem při hře Chicaga bez brankáře.
"Seběhlo se to rychle, vrazil jsem hlavou do mantinelu a nestihl jsem si tam dát ruce. Byl to hrůzostrašný okamžik, ale mohlo to dopadnou i hůř. Po nějakých 20 nebo 30 minutách jsme se cítil natolik dobře, že jsem se vrátil do hry," komentoval zranění Schwartz.
Schwartz pečetil výsledek poté, co nejdříve St. Louis i díky 150. gólu Vladimira Tarasenka v kariéře v NHL a trefě Kylea Brodziaka vedlo už 4:0, ale Blackhawks díky brankám Richarda Pánika a Ryana Hartmana v přesilových hrách zdramatizovali závěr zápasu.

Šestadvacetiletý Slovák Pánik se prosadil v 55. minutě, kdy tečoval před Jakem Allenem střelu Duncan Keith od modré čáry. Vylepšil svou bilanci v sezoně už na sedm bodů za čtyři branky a tři asistence.
Závěr utkání strávil na trestné lavici v dresu vítězů český útočník Vladimír Sobotka, který od 53. minuty inkasoval osm trestných minut. Pykal postupně za držení Patricka Sharpa, dvojitý trest inkasoval za vysokou hůl při souboji s Lancem Boumou, s kterým absolvoval i potyčku a dostal další dvě minuty. Na straně Blackhawks beci Michal Kempný a Jan Rutta nebodovali.
Los Angeles Kings - Montreal Canadiens 5:1
Kings ještě vylepšili svůj nejlepší vstup do sezony v klubové historii, když vyhráli pátý ze šesti duelů a polepšili si na 11 bodů, díky kterým se posunuli do čela Západní konference. Trápení Canadiens naopak pokračuje. Prohráli pošesté za sebou a od úvodní výhru na ledě celku Buffalo Sabres 3:2 v prodloužení dosáhli na jediný bod.
Montreal sice v Los Angeles od poloviny úvodní třetiny vedl díky brance Paula Byrona, v 18. minutě ale vyrovnal v přesilové hře Mike Cammalleri a zápas ve svůj prospěch zlomili Kings čtyřmi góly ve třetí třetině. Adrian Kempe stihl za třetí třetinu hattrick a asistenci, Cammalleri si vylepšil bilanci v utkání na dvě trefy a stejný počet přihrávek.

1. Adrian Kempe (LAK): 3 góly, 1 asistence, 4 plusové body
2. Jaden Schwartz (STL): 3 góly, 5 střel, 3 plusové body
3. Morgan Rielly (TOR): 1 gól, 1 asistence, 2 střely