CrosbyGuentzel

Do konce zbývalo necelých 18 minut, domácí vedli pohodlně 2:0, jejich brankář Braden Holtby chytal jako ďábel. Lépe rozehranou partii si hokejisté Washington Capitals snad ani nemohli přát.
Pak je dostihly stíny minulosti.

Hráči Pittsburgh Penguins dali během pěti minut tři góly, zápas otočili a dovedli ho do vítězného konce v poměru 3:2. Po prvním setkání ve druhém kole Stanley Cupu, již tak tradičním pro oba týmy, tak vedou 1:0 na zápasy.
A byť to veřejně nepřipustí, v hlavách hokejistů z americké metropole se jistě usadil ten známý pocit: Vždyť tohle už jsme zažili. Déjà vu. Sžírající nejistota a nedůvěra ve vlastní schopnosti dovést rozdělanou práci proti nenáviděnému soupeři do konce.
Penguins se s Capitals setkávají ve druhém kole play off NHL potřetí ve třech letech. Potřetí se začínalo ve washingtonské hale, byť teď přejmenované na Capital One Arena. A potřetí má (aspoň na začátku) navrch Pittsburgh, který postoupil i v předchozích dvou letech a poté vždy došel až k titulu - i když Washington vždy vstupoval do série jako vítěz základní části NHL. A to ještě nemluvíme o roce 2009, kdy se přihodilo to samé.
Více k tématu: [Pittsburgh otočil duel s Washingtonem a vede]
"Hráli jsme docela dobře. Soupeř se dostal do několika šancí a náš gólman je pochytal, ale celkově to byl dobrý výkon. Bohužel jim stačilo dát góly ve třech střídáních za sebou. Až na tuhle pasáž to byl od nás slušný zápas. Takže nemyslím, že bychom z toho měli nějak věšet hlavy a moc to rozebírat," uvedl obránce Matt Niskanen.
Tak jako v prvním kole proti Philadelphia Flyers, i ve čtvrtek Penguins znovu ukázali, že jsou ohromně nebezpečným protivníkem. Že dovedou využít sebemenší zaváhání. A udeřit tak silně, že v krátkém čase otočí celý duel.
Po jemné teči Patrica Hornqvista v čase 2:59 třetí třetiny přišla další rána v čase 5:20, kdy se poprvé trefil kapitán hostů Sidney Crosby. 12 sekund před dovršením 8. minuty se prosadil svým třetím bodem v duelu a 16. v letošním play off mladík Jake Guentzel.
"Oni měli dobré pasáže , my měli dobré pasáže. Ale tahle tři střídání rozhodla celý zápas," litoval útočník Capitals Evgeny Kuznetsov. Druhý duel se hraje v neděli odpoledne (21:00 SELČ) opět ve Washingtonu.
"Je to jen jedno utkání," krotil euforii Crosby, který se v letošním play off dostal na 15 bodů. "Pokud to chceme dotáhnout do konce, musíme se dál zlepšovat."

Washington může těžit ze zkušenosti v prvním kole, v němž porazil Columbus Blue Jackets 4:2 na zápasy přesto, že první dva doma prohrál. Jenže při vší úctě, Pittsburgh je trochu jiný protivník.
"Oni mají nejzkušenější tým v lize plný skvělých hráčů. Ale jeden den to přijít musí," prohlásil Ovechkin před startem série k možnosti pomstít se za předchozí vyřazení. "Pokud chceme uspět, musíme Pittsburgh porazit a posunout se dál."
Otázka je, zda ten den přijde v letošním play off. Po prvním utkání je k němu spíš o krok dál.