Palat goal TBL BOS

Český útočník Ondřej Palát se postaral dvěma góly o vítězství Tampa Bay Lightning ve čtvrtém duelu semifinále Východní konference nad Boston Bruins 3:1. Celek z Floridy díky třetímu úspěchu v sérii za sebou vede 3:1 na utkání a proti loňskému finalistovi Stanley Cupu jej dělí jediná výhra od postupu.

New York Islanders vyhráli v torontské Scotiabank Areně v teprve třetím duelu série 2. kola Východní konference nad Philadelphia Flyers také 3:1 a vedou 2:1 na utkání. Opětovné vedení získali na Západě Vegas Golden Knights, kteří vyhráli v Edmontonu nad Vancouver Canucks 3:0 a mají náskok také 2:1 na zápasy.
NHL má za sebou dvoudenní pauzu na protest proti systematickému rasismu a policejní brutalitě, když se zástupci všech osmi týmů bojujících o Stanley Cup dohodli, že nenastoupí ve čtvrtek a v pátek k zápasům. Vedení soutěže jejich rozhodnutí podpořilo a duely odložilo.
Palát zajistil Lightning mečbol
V úvodu utkání slovenský gólman Jaroslav Halak, který ve středečním třetím utkání při porážce 1:7 inkasoval čtyři góly z 16 střel a zápas dochytal český debutant Daniel Vladař, kryl po přečísleních šance Barclayho Goodrowa i Nikity Kučerova. Po Goodrowově teči v deváté minutě mu pomohla tyč.
Vzápětí už ale Lightning udeřili. Brayden Point vystihl rozehrávku Bruins, po krásné individuální akci připravil pozici před brankovištěm pro Paláta, který otevřel skóre. Rodák z Frýdku-Místku, jenž v úvodních devíti duelech po obnovení sezony neskóroval, se trefil už potřetí za sebou.

Palát využil Pointovy nabídky

Pokud by se Palát trefil i v příštím utkání, vyrovnal by klubový rekord. Ve čtyřech zápasech v řadě v play off skórovali v historii Lightning jen hvězdy Steven Stamkos (2015 a 2018), Vincent Lecavalier (2007) a Martin St. Louis (2003).
Zatímco Andrei Vasilevskiy v brance Tampy Bay zůstával neprůstřelný, jeho tým se opět radoval v čase 32:29. Anthony Cirelli přihrál za levý kruh Palátovi, který zamířil přesně do protějšího horního rohu Halákovy branky.
"Point krásně udělal jednoho beka a nahrál mi před brankoviště, Cirelli mi nahrával na konci střídání a já jsem to jen poslal na bránu. Myslím, že hraju pořád stejně. Jsem šťastný, že mi to tam padá, ale jsem hlavně rád, jak hrajeme jako tým," prohlásil Palát, který byl vyhlášen první hvězdou utkání.
Ve 34. minutě byl Nick Ritchie vyloučen za zákrok na Yanniho Gourdeho na pět minut a Lightning to využili ke zvýšení náskoku. Střela Victora Hedmana zapadla za Haláka po nešťastné teči útočníka Pära Lindholma. "Bylo to důležité. Když máte pětiminutovou přesilovku, musí se využít. Byl to skvělý pocit, když to zapadlo do branky," řekl Hedman.
Bruins jen snížili ve 48. minutě, kdy se přes stínícího Ondřeje Kašeho trefil Jake DeBrusk. Boston neuspěl i přesto, že vůbec poprvé v sérii byl lepší v poměru střel na branku (30-26). "Musíme bojovat dál. Oni mají dobrého gólmana a skvělý tým. Proto jsou také tak daleko. Musíme na ně najít recept, chodit více do předbrankového prostoru," uvedl útočník Bruins Charlie Coyle.
V barvách Bostonu vyšli bodově naprázdno čeští útočníci Kaše, David Krejci i kanonýr David Pastrnak, který byl se šesti střelami na branku vůbec nejaktivnějším hráčem utkání.
Pátý zápas se hraje torontské Scotiabank Areně v noci z pondělka na úterý v 1.00 SELČ.

1. zápas: Boston-Tampa Bay 1:3

Islanders v sérii opět vedou
Díky obratu v prostředním dějství slavili Islanders druhý úspěch v souboji s Flyers, který začali v pondělí výhrou 4:0 a Philadelphia zareagovala ve středu, kdy zvítězila 4:3 po prodloužení. Vítěznou branku si připsal šest sekund před koncem druhé třetiny finský útočník Leo Komarov.
Flyers s českým forvardem Jakubem Voráčkem v sestavě se ujali vedení v 15. minutě, kdy vystřelil za levým kruhem od mantinelu Tyler Pitlick a přes clonící hráče překonal Semjona Varlamova.
Byla to ale jediná z 27 střel, kterou ruský gólman v utkání za svá záda pustil. Varlamov si tak spravil chuť poté, co v utkání číslo 2 v čase 15:09 za stavu 0:3 střídal a nahradil jej Thomas Greiss.
"Byl to pro nás důležitý zápas. Jak pro tým, tak i pro mě. Hlavně po utkání číslo 2. Vím, že jsem v něm nechytal dobře. Dostal jsem tři góly, ale to se stává. Nic nejde perfektně, především v play off, kde jde hodně zápasů za sebou. Poučil jsem se z chyb a šel dál," řekl Varlamov.
V čase 27:12 Islanders odpověděli. Mathew Barzal našel před brankou najetého Matta Martina, který propasíroval puk pod pravou rukou Cartera Harta.
I obratu skóre předcházela přihrávka zpoza branky. Derick Brassard našel Komarova, jenž překonal bekhendem Harta mezi nohy a radoval se v devátém utkání v letošním play off ze své premiérové branky.
Ve 44. minutě v přesilové hře při vyloučení Roberta Hägga uspěl v souboji před brankovištěm s Justinem Braunem Anders Lee, který zády k brance vyzrál na Harta také bekhendovým zakončením. Zužitkoval přihrávku Jordana Eberleho, který si připsal v utkání dvě asistence.
Čtvrtý zápas je na programu v Torontu v noci z neděle na pondělí v 2.00 SELČ.
Lehner vynuloval Canucks
Podruhé v sérii nenašli střelci Vancouveru recept na švédského gólmana Robina Lehnera, který si díky 31 zákrokům připsal druhé čisté konto v kariéře v play off. To premiérové oslavil v neděli díky 26 zásahům při vítězství 5:0. O dva dny později inkasoval čtyři góly z 26 střel při porážce 2:5.
Jeho protějšek Jacob Markstrom poprvé v sobotním duelu inkasoval v páté minutě. Alex Tuch na levém kruhu zkrotil skákavou přihrávku Nicolase Roye a trefil se k protější tyči. Se sedmi góly je nejlepším střelcem Golden Knights v letošním play off.
Hned za 83 sekund už Vegas vedlo o dvě branky. Zach Whitecloud z pravého kruhu vypálil v době, kdy Markströmovi stínil spoluhráč Chris Tanev a puk zapadl k pravé tyči branky Canucks.
Kanadský celek se mohl brzy vrátit do hry, jenže 78 sekund hry v početí výhodě pět na tři ke snížení nevyužil. "To byla pro soupeře samozřejmě obrovská příležitost vrátit se do zápasu," přitakal kouč vítězů Peter DeBoer. "Odmakali jsme to však a i díky několika skvělým zákrokům Robina jsme se ubránili. V úvodních deseti minutách byl naším nejlepším hráčem a přispěl k tomu, že jsme vše zvládli."
"Odehráli jsme výborný zápas. Soupeř měl dobrou první třetinu, ale ve druhé a třetí mi kluci opravdu hodně pomohli," řekl Lehner, který v úvodní části pochytal 16 střel Canucks. Celkem devět zákroků si připsal při třech přesilovkách soupeře.
"V přesilovce pět na tři jsme měli hodně dobrých šancí, ale gólman převedl několik skvělých zákroků. Mohli jsme klidně vyrovnat, nebo alespoň snížit," litoval útočník Vancouveru J.T. Miller.
Golden Knights, v jejichž sestavě opět chyběl český útočník Tomas Nosek, pojistili výsledek ve 43. minutě v přesilové hře. Z pravého kruhu vymetl protější horní roh Mark Stone, který si připsal šestou trefu v 'bublině' v Edmontonu.
Čtvrtý zápas se hraje v hale Rogers Place v noci z neděle na pondělí v 4.30 SELČ.