CanadaCzech528

Sen o zlatu je pryč, rozplynul se v záplavě javorových listů. Hokejová reprezentace bude na mistrovství světa IIHF hrát o bronz s Američany. Do finále proti domácímu Finsku postoupila Kanada po jasné výhře 6:1, která byla i odrazem hry, v níž měl zámořský celek proti Česku ve velké většině semifinálového duelu navrch.

"Každý se musí sám podívat do zrcadla, proti Spojeným státům o bronz musíme předvést úplně jiný výkon. Medaili jsme neudělali hodně dlouho, byla by to hezká náplast. Ale tolik chyb, co jsme udělali... My musíme chtít hrát s pukem. Nevím, prostě to tam tentokrát nebylo," řekl podle idnes.cz David Krejčí, autor jediného českého gólu.
Ten padl v čase 7:07, kdy elitní centr využil přesilovku a dostal národní tým do vedení 1:0. Jenže další možnosti už reprezentanti prohospodařili a Kanada složená převážně z mladých hráčů NHL, postupně přebírala iniciativu až místy dominovala. Pomohly jí dvě využité přesilovky a pasáž v polovině druhé třetiny, kdy během necelých čtyř minut dala tři góly za sebou.
Jindy velmi spolehlivý Karel Vejmelka (Arizona Coyotes) v české brance dostal šest gólů ze 35 střel, jeho protějšek Chris Driedger (Seattle Kraken) inkasoval jen jednou ze 26 pokusů. Pilířem kanadského úspěchu byl spolu s ním útočník Dylan Cozens (Buffalo Sabres), jenž ke dvěma gólům přidal asistenci. Kent Johnson (Columbus Blue Jackets) měl bilanci 1+1, Drake Batherson (Ottawa Senators) 0+2.
Slušně rozehraný zápas ztratili Češi zaprvé tím, že nedokázali přidat druhý gól a nechali ještě před první sirénou vyrovnat Cozense, zadruhé zpackanou druhou třetinou.
V té se nejprve zbytečně nechal vyprovokovat a vyloučit David Pastrnak (Boston Bruins), načež v přesilovce dostal soupeře do vedení po šikovné otočce zblízka Adam Lowry (Winnipeg Jets). Minutu nato se dorážkou prosadil Johnson a třetí gól během 200 sekund dal Mathew Barzal (New York Islanders), jenž až příliš mnoho času v přesilovce využil k parádní střele do horního rohu.
Watch: Youtube Video
Kanada se tak v polovině zápasu dostala do třígólového vedení a jeho zbytek zcela ovládla. Zámořskému celku stačilo pohlídat elitní českou lajnu s Krejčím, Pastrňákem a Romanem Červenkou, ostatní útoky ani defenziva na něj nestačily.
"Druhou třetinu jsme pak úplně odevzdali. Nevím proč tomu tak bylo. Ani oslabení nám nepomohla. Udělali jsme zbytečné fauly a chyby, které je posadily na koně. Nám se to už nepodařilo zastavit," litoval podle serveru hokej.cz Pastrňák.
Jakous takous šanci vrátit tým do zápasu měl Jakub Vrana (Detroit Red Wings), ten však stejně jako v první části Tomas Hertl (San Jose Sharks) svůj sólový únik neproměnil, což nedokázal ani ve třetí třetině Pastrňák z trestného střílení.
A tak Kanaďané, kteří Čechy přebruslili a přehráli jak v osobních soubojích, tak celkovou souhrou a vyspělostí, v pohodě navyšovali vedení. Cole Sillinger (Columbus) a Cozens ve třetí části upravili skóre na konečných 6:1.
Zápas o třetí místo sehraje národní tým, který prohrál v semifinále MS posedmé ze sedmi posledních účastí, v neděli od 14:20 SELČ proti Spojeným státům. Česko čeká na medaili od roku 2012, kdy získalo bronz právě na finském ledě v Helsinkách.
Finové jdou znovu do finále
O zlato si s Kanadou zahrají Finové, kteří si v prvním semifinále poradili s Američany v poměru 4:3. Vůbec poprvé v historii mistrovství světa se ve finále střetnou dva stejné týmy potřetí v řadě: Finsko vyhrálo nad Kanadou v Bratislavě 2019, zámořský soupeř mu to oplatil loni v Rize.
Výběr kouče Jukky Jalonena je také letošním olympijským šampionem z Pekingu a prožívá tak nejlepší období ve své historii.
Účast v posledním duelu turnaje v Tampere si Finsko vybojovalo zvládnutým duelem s USA, v němž vládl obránce Miro Heiskanen (Dallas Stars), který byl u třech ze čtyř domácích gólů: jeden dal a na dva nahrál.
"Všichni nám fandí a my se snažíme využít tu energii, kterou nám diváci dávají. (V neděli) si to užijeme, ale musíme se na to dobře připravit," řekl útočník Mikael Granlund (Nashville Predators).
Joel Armia (Montreal Canadiens) měl v zápase dva body za gól a nahrávku, brankář Jussi Olkinuora chytil 25 ze 28 amerických střel. Jeremy Swayman (Boston) inkasoval čtyřikrát ze 26 pokusů.
Finsko získá na MS poprvé na domácím ledě medaili, přitom pořádá už devátý světový šampionát. Finále je na programu v neděli od 19:20 SELČ.