panthers

Hokejisté Tampa Bay Lightning nevyužili první příležitost završit postup do druhého kola play off NHL. Obhájci Stanley Cupu prohráli na ledě týmu Florida Panthers 1:4 a v sérii tak vedou už jen 3:2 na zápasy. Stejně tak odmítl vyřazení tým Minnesota Wild úspěchem na ledě Vegas Golden Knights.

Mečbol si vypracovali New York Islanders díky výhře na startu druhého prodloužení v aréně Pittsburgh Penguins. Toronto Maple Leafs přidali po úvodní porážce v sérii druhé vítězství v konfrontaci s Montreal Canadiens. Po maratonu ve Winnipegu je známý další postupující. Winnipeg Jets přetlačili gólem ze 107. minuty Edmonton Oilers a poslali je na dovolenou po výsledku série 4:0.
Florida Panthers - Tampa Bay Lightning 4:1 (stav série 2:3)
Stále úřadující šampioni na ledě BB&T Center po pouhých 53 sekundách vedli, když se trefil Ross Colton. A těsný náskok jim vydržel až do 27. minuty. MacKenzie Weegar však vyrovnal a ještě před druhou přestávkou se podílel na obratu, když po jeho asistenci skóroval Mason Marchment.
Rovněž Panthers předvedli skvělý nástup do třetiny, když v čase 40:35 navýšil vedení Patric Hornqvist, jenž dohrál stejě jako Weegar s bilancí 1+1. Jen 15 sekund před vypršením základní hrací doby přidal do prázdné branky čtvrtý gól Panthers Frank Vatrano.

Hlavním hrdinou domácích byl však mladý brankář Spencer Knight, který debutoval v play off. Třináctka draftu 2019 předvedla celkem 36 úspěšných zásahů. Knight má dosud na kontě jen čtyři zápasy základní části, ale v pondělí si vedl natolik dobře, že byl vyhlášen první hvězdou utkání.
Ve věku 20 let a 35 dnů se Knight stal druhým nejmladším gólmanem historie NHL, který při své premiéře v bojích o Stanley Cup vychytal vítězství. Rekordmanem je Don Beaupre (Minnesota North Stars; 1981), jemuž se takový kousek podařil v 19 letech a 202 dnech.
Knight je rovněž i nejmladším mužem v masce, který vyhrál zápas play off, v němž jeho celek čelil vyřazení, od vystoupení Toma Barrassa v roce 1985, jemuž se to povedlo ve věku 20 let a 14 dnů.
"Přistupoval jsem k tomu jako ke každému jinému zápasu. Úplně stejně jako k mému prvnímu utkání v NHL, druhému i jakémukoliv dalšímu. Byl jsem snad jen trochu nervózní, ale hokej jsem hrát nezapomněl. Pak už jsem se jen snažil kontrolovat, co jsem mohl, a užíval si to."
V sestavě vítězů tvrdil muziku český bek Radko Gudas, který rozdal hned 10 hitů. Aleksander Barkov s Jonathanem Huberdeauem nastřádala po dvou asistencích.
Šestý zápas se odehraje na ledě Lightning ve středu.
Montreal Canadiens - Toronto Maple Leafs 1:2 (stav série 1:2)
Maple Leafs vrátili Canadiens vydřenou těsnou výhru 2:1. Právě takovým skóre skončilo úvodní klání celé série v Torontu. Následovala ale jasná výhra Maple Leafs 5:1 a po pondělním úspěchu tak mají navrch oni.
V pondělí v aréně Bell Centre padaly góly pouze ve druhé třetině. I ve třetím duelu série se prosadil William Nylander. Nick Suzuki pak sice s asistencí slovenského útočníka Tomáše Tatara vyrovnal, ale poslední slovo měl o necelé tři minuty později Morgan Rielly.

Priceův úchvatný zákrok proti Spezzovi

Hráči Montrealu se ve třetí dvacetiminutovce hnali za vyrovnáním, přestříleli Toronto drtivým poměrem 15-2, snaha o zvrat už však byla marná. Brankář Jack Campbell uzamkl branku a s 28 úspěšnými zásahy patřil mezi hlavní strůjce důležité výhry.
"Zcela upřímně říkám, že nejsem vůbec nijak frustrovaný," podotkl strážce branky poražených Carey Price. "Máme v týmu talentované kluky, jejichž střelám čelím každý den v tréninku. Věřím, že mají dost schopností na to, aby dávali více gólů. Věřím jim."
Čtvrté utkání je na programu hned v úterý, výhodu domácího prostředí bude mít opět Montreal. Týmy, které dokázaly za stavu 1:1 v sérii vyhrát třetí utkání, mají postupovou úspěšnost 67,7 procenta (224-107).
Pittsburgh Penguins - New York Islanders 2:3 po 2. prodl. (stav série 2:3)
Pátý duel série nabídl dlouhou a dramatickou bitvu. Jásat po ní mohli Islanders, jimž se tak podařilo doáhnout dalšího obratu v sérii. Po úvodním vítězství totiž dvě následující utkání ztratili. Nyní jsou však postupu blíže oni a potřebují udělat už jen poslední krok.
Postaral se o to Josh Bailey po 51 sekundách ze druhého prodloužení. A notně mu k tomu dopomohl domácí gólman Tristan Jarry. Ten s pukem na holi až příliš dlouho otálel s rozehrávkou, nakonec ho poslal takřka středem kluziště, do branky se navíc vrátil rozhozený a Bailey ho přehodil.
Penguins musí prohraný boj o mečbol mrzet o to víc, že v pondělí měli během zápasu dvakrát navrch oni. Evgeni Malkin otevřel skóre z přesilovky a slavil tak svůj první gól od poloviny března. Jenže 55 sekund před přestávkou vyrovnal Anthony Beauvillier.
Ve 28. minutě vrátil domácím vedení Bryan Rust. Kapitán Sidney Crosby si připsal asistenci a bodoval tak poprvé od úvodní bitvy série. Ve 49. minutě však zařídil vyrovnání Jordan Eberle a pak se hrálo až do Jarryho smolné chvilky.

Baileyho vítězná branka ve druhém prodloužení

Penguins nepomohla k úspěchu ani výrazná střelecká převaha (50-28), Ilja Sorokin kapituloval pouze dvakrát a byl hned za Baileym vyhlášen druhou hvězdou zápasu.
"Jsem na svůj tým vážně hrdý," ocenil i přes porážku výkon svých svěřenců trenér Mike Sullivan. "Myslím, že jsme odehráli solidní zápas, fungovaly všechny čtyři lajny, všech šest obránců. Tristan (Jarry) předvedl během zápasu několik výborných zákroků... Hráli jsme s velkým odhodláním."
Zápas číslo 6 se odehraje ve středu v New Yorku. Týmy, které dokázaly za stavu 2:2 v sérii vyhrát pátý zápas, mají historicky postupovou úspěšnost 78,5 procenta (213-58).
Vegas Golden Knights - Minnesota Wild 2:4 (stav série 3:2)
Favorizovaní Golden Knights promarnili první příležitost k dovršení postupu. Colorado Avalanche, jimž stačily na odstranění St. Louis Blues z cesty jen čtyři zápasy, tak dál čekají na soupeře.
Na ledě T-Mobile Areny se přitom hrálo poměrně výrazně pod taktovkou domácích, jenže Wild jim udělili lekci z produktivity, když skórovali čtyřikrát z pouhých 14 střel.
Zásadní překážkou pro domácí se stal gólman Cam Talbot. Inkasoval sice v deváté minutě jako první z obou gólmanů, když ho překonal Mark Stone, ale ještě do první přestávky lovil puk ze sítě hned třikrát Marc-Andre Fleury.
O vyrovnání se postaral už po 52 sekundách od Stoneova zásahu svým prvním gólem kariéry v play off NHL Kirill Kaprizov. Za necelé tři minuty už byli hosté napřed, když se prosadil Zach Parise. A mimořádně povedenou pasáž v podání hostů završil z dorážky Jordan Greenway.
Ve druhém dějství přišla velká bouře. Golden Knights vyhráli prostřední třetinu málo vídaným poměrem 22-1 na střely. Jenže hosty držel nad vodou Talbot, jemuž statistici napočítali celkem 38 úspěšných zásahů.
A protože ho z velké převahy dokázal překonat pouze Alec Martinez před polovinou utkání z přesilové hry, měli hosté i nadále navrch. Definitivu jim pak dal 39 sekund před koncem Nico Sturm střelou do prázdné branky při hře domácích bez gólmana.
"Myslím, že jsme odehráli solidní zápas," prohlásil Stone. "Měli jsme vážně spoustu šancí, z nichž jsme mohli snadno vyrovnat, nebo být dokonce i napřed. Kdybychom alespoň pár z nich využili, seděli bychom tu s jiným výsledkem."
Šestý zápas série se odehraje ve středu v Minnesotě.
Winnipeg Jets - Edmonton Oilers 4:3 po 3. prodloužení (konečný stav série 4:0)
Oilers bojovali statečně, během druhé třetiny dokonce zvládli otočit nepříznivý stav z 1:2 na 3:2, ale vyřazení přesto neodvrátili.
Nadále tak platí, že od roku 2006, kdy neuspěli hráči Edmontonu ve finálovém klání proti Carolina Hurricanes, vyhráli jednu jedinou sérii.
Mark Scheifele poslal Jets do vedení v sedmé minutě, ale o 77 sekund později srovnal Connor McDavid a otočku dokonal Mason Appleton.
Edmonton však během druhé třetiny předvedl další obrat s přispěním Ryana Nugenta-Hopkinse a a přesilovkového zásahu Alexe Chiassona.
Na začátku 47. minuty Scheifele svým druhým gólem vyrovnal. A pak se hrálo dlouho za stavu 3:3. Opravdu dlouho. Domácí rozjásal až v čase 106:52 Kyle Connor.
"Právě teď cítíme jen velké zklamání," prohlásil Nugent-Hopkins, jenž si vedle gólu připsal i asistenci. "Bojovali jsme celý zápas až do třetího prodloužení. A šlo o třetí prodloužení za čtyři utkání... K tomu nelze nic moc říct. Snad jen to, že je opravdu těžké to vstřebat."
Češi v akci
Radko Gudas (Florida Panthers): 0+0, 0 střel, bilance 0, 10 hitů, čas na ledě 21:25.
Ondrej Palat (Tampa Bay Lightning): 0+0, 2 střely, bilance 0, čas na ledě 16:21.
Jan Rutta (Tampa Bay Lightning ): 0+0, 1 střela, bilance +1, čas na ledě 14:15.
Další program
1:30 Montreal Canadiens - Toronto Maple Leafs (4. zápas; Nova Sport 2 a NHL.tv)
2:00 Carolina Hurricanes - Nashville Predators (5. zápas; Nova Sport 1 a NHL.tv)