COL-PIT-Split-5-9-22

Colorado Avalanche dokázali v nejrychlejší možné době překonat 1. kolo play off NHL a vyřadili Nashville Predators 4:0 na zápasy. Na postupové výhře 5:3 se podílel český gólman Pavel Francouz, který nahradil zraněného Darcyho Kuempera. Krok o posunu do další fáze jsou Pittsburgh Penguins, kteří doma vyhráli nad New York Rangers 7:2 a vedoucí 3:1 na utkání. Další dvě série jsou po pondělních čtvrtých zápasech vyrovnané. Florida Panthers nepustili do trháku Washington Capitals a vyhráli na jejich ledě 3:2 po prodloužení. Calgary Flames také uspěli venku po výsledku proti Dallas Stars 4:1.

Razítko na postup s Francouzem
Kuemper, který se v sobotním třetím duelu při výhře Avalanche 7:3 v čase 19:03 za stav 2:1 zranil, se nestihnul dát dohromady a tak poprvé v letošním play off nastoupil od začátku Francouz. V minulém utkání pochytal ve zbytku utkání 18 z 20 střel a tentokrát si připsal 28 úspěšných zákroků. Po třech bodech za gól a dvě asistence zaznamenali za Avalanche Cale Makar a Andre Burakovsky.

Sestřih: Predators - Avalanche 3:5

Po 116 sekundách hry otevřel skóre Burakovsky, který se trefil z pravého kruhu, ale na potvrzení svého gólu si musel počkat, protože puk vylétl dírou v síti za brance a pokračovalo se ve hře. Predators zareagovali 61 sekund před koncem první třetiny, kdy se o přihrávce Coltona Sissonse prosadil Jakov Trenin.
V čase 33:33 vrátil Coloradu náskok střelou od modré čáry Makar, ale v 37. minutě skóroval podruhé v utkání díky střele z otočky Trenin a na začátku třetí třetiny otočil stav Filip Forsberg, který po přihrávce Mattiase Ekholma zamířil do odkryté branky.

Ve 49. minutě ale Connora Ingrama, který dostal opět přednost před Davidem Rittichem, překonal z levého kruhu Devon Toews a zahájil finální obrat Colorada. V čase 52:02 po Makarově uvolnění u levého mantinelu a ideální přihrávce trefil odkrytou část branky Valeri Nichushkin. Pojistku přidal při hře Predators bez gólmana při přesilovce Avalanche do prázdné branky Nathan MacKinnon a asistenci si připsal i Francouz.
Penguins rozhodli ve druhé třetině
Pěti brankami ve druhém dějství si zajistili Penguins jednoznačnou výhru nad Rangers, na které se podílel třemi body za gól a dvě asistence kapitán Sidney Crosby. Pittsburgh tak sahá po první vítězné sérii od roku 2018, kdy v 1. kole vyřadil Philadelphia Flyers 4:2.

Sestřih: Penguins - Rangers 7:2

"Každý chce hrát v play off dobře. Snažím se jít každý zápas na led a bojovat. Naše lajna (s Jakem Guentzelem a Bryanem Rustem) si vytvořila několik šancí a pár jsme jich využili. Chceme tak pokračovat dál," řekl Crosby, který dosáhl na 200 bodů v bojích o Stanley Cupu za 71 branek a 129 přihrávek ze 178 utkání.
Domácí sice po 126 sekundách hry nabrali ztrátu, když Louise Domingueho překonal z levého kruhu Alexis Lafrenière, ale v čase 11:17 minutě v přesilové hře vyrovnal Crosby a ve 24. minutě šli Penguins během 24 sekund do trháku. Po Crosbyho vyhraném vhazování vystřelil od modré čáry Mike Matheson a na Frankem Vatranem nešťastně tečovaný puk nestihl Igor Šesťorkin zareagovat. Vzápětí našel Rust u levé tyče Guentzela, který snadno upravil na 3:1.
Tříbrankový rozdíl zařídil svou premiérovou brankou ve třetím vystoupení v play off Mark Friedman, který se trefil z pozice mezi kruhy. Rangers ve 35. minutě šťastně snížili, když si nahození Adama Foxe od levého mantinelu srazil bruslí do vlastní branky Matheson.
Pittsburgh ale kraloval. V čase 38:53 se prosadil tečí střely Krise Letanga Danton Heinen a za 35 sekund změnil směr střely Jasona Zuckera Jeff Carter. Necelých osm minut před koncem ještě pečetil výsledek po krásné zpětné přihrávce Kasperiho Kapanena zpoza branky Evgeni Malkin.
Za poražené nebodoval útočník Filip Chytil, který za 12:42 minuty pobytu na ledě vyslal jednu střelu na branku.
Pátý zápas se hraje v noci na čtvrtek v Madison Square Garden v New Yorku (1:30 SELČ; NHL.tv).
Verhaeghe vyrovnal sérii
Vítěz Presidents' Trophy i podruhé dokázal odpovědět na vítězství Capitals a postaral se o to útočník Carter Verhaeghe, který rozhodl svým druhým gólem v utkání v čase 64:57. Dvěma asistencemi pomohl k úspěchu Panthers Aaron Ekblad. Capitals nepomohl k trháku ani výkon T.J. Oshie, ktrý si připsal branku a přihrávku.

Washington v zápase dvakrát vedl. Skóre otevřel v 8. minutě, kdy Oshie v přesilové hře tečoval pravou nohou střelu Johna Carlsona od modré čáry. Za sedm minut Panthers srovnali krok. Při hře čtyř proti čtyřem se dostali do přečíslení a Verhaeghe po Ekbladově přihrávce překonal mezi betony Ijlu Samsonova, který dostal v brance přednost před Vítkem Vaněčkem.
V polovině třetí třetiny se dostal za obranu Floridy Evgeny Kuznetsov, položil si Sergeje Bobrovského a forhendovým zakončením vrátil Washingtonu náskok. Prodloužení vynutil 124 sekund před vypršením běžné hrací doby Sam Reinhart, který si zpracoval puk mezi kruhy puk a po otočce skóroval.
Nastavení ukončil Verhaeghe, jehož první pokus ještě Samsonov vyrazil pravým betonem na levý kruh, odkud už hrdina večera opakovanou střelu uspěl. "Jsem šťastný, že jsme vyhráli a můžeme jet bojovat domů před naše fanoušky za vyrovnaného stavu v sérii. Teď je to na dva vítězné. Máme teď zase výhodu domácích utkání na své straně," prohlásil Verhaeghe.
Útočník Jonathan Huberdeau si díky asistenci polepšil na 19 bodů za pět branek a 14 asistencí z 20 utkání a překonal klubový rekord. Předčil Raye Shepparda, který ve 26 duelech nasbíral 18 bodů za 10 gólů a osm přihrávek. Obránce Radko Gudas si za 11:53 minuty na ledě připsal čtyři hity a dvě zblokované střely.
Další duel série je programu v Sunrise v noci na čtvrtek (1:30 SELČ; NHL.tv).
Gaudreau řídil vítězství Flames
Calgary třetí porážku za sebou s Dallasem nepřipustilo a o výhru v American Airlines Center se postaral především Johnny Gaudreau, který z trestného střílení vstřelil nakonec vítěznou branku a připsal si i asistenci. Gólman Jacob Markstrom se podepsal pod úspěch 34 úspěšnými zákroky.

Sestřih: Stars - Flames 1:4

Na první gól se čekalo v další defenzivní partii až do poloviny utkání, kdy při vyloučeních Janiho Hakanpääho a Radka Faksy využil přesilovou hru pěti proti třem Rasmus Andersson. V čase 47:47 pykali Stars za zákrok Johna Klingberga a Gaudreau z penalty vyzrál na Jakea Oettingera bekhendovým blafákem mezi betony.
V 52. minutě zvýšil střelou z pozice mezi kruhy Elias Lindholm už na 3:0. Pět minut před koncem ještě vykřesal Dallasu naději po přihrávce Michaela Raffla Tyler Seguin, drama se však nekonalo. Pojistku přidal 22 sekund před koncem do prázdné branky Mikael Backlund.
Souboj pokračuje v noci na čtvrtek v Calgary (1:30 SELČ; NHL.tv).