finnish roundup 5-6 v2 use

Obhájci Stanley Cupu znovu ztrácí. Hráči Tampa Bay Lightning prohráli v pátečním programu vyřazovacích bojů NHL i přes gól a nahrávku Ondřeje Paláta s Toronto Maple Leafs 2:5 a v sérii prohrávají 1:2. V dresu hostů skóroval David Kampf, jenž zvyšoval na 3:0 a jeho zásah tak zůstal ve statistikách jako vítězný.

Hokejisté Boston Bruins naskočili zpátky na koleje a porazili doma mužstvo Carolina Hurricanes 4:2. Velkou měrou se na tom podílel útočník David Pastrnak, který dal vítězný gól a na další nahrál. V Západní konferenci si druhý bod v sérii vybojovali hosté: Minnesota Wild vyhráli v aréně St. Louis Blues 5:1, Edmonton Oilers uspěli na ledě Los Angeles Kings drtivým poměrem 8:2.
Šampioni opět ztrácí
Obhájci Stanley Cupu dokázali po úvodním výprasku překlopit v utkání číslo 2 výhodu domácího prostředí na svou stranu. Jenže Maple Leafs už si ji vzali zase zpátky.
Za výhrou 5:2 nakročil kanadský tým v Amalie Areně hned během první desetiminutovky. Morgan Rielly otevřel skóre v přesilovce, následoval ho Colin Blackwell.
V končící 26. minutě se pak trefil Kämpf, když získal puk a pak se mu podařilo skrze nohy domácího obránce Zacha Bogosiana překonat Andreje Vasilevského.
"Dostal jsem se k puku ve středním pásmu a pak to byla skoro situace dva na jednoho," popsal Kämpf. "Zkusil jsem vystřelit mezi jeho nohama a prošlo to až do branky. Jsem za to hodně šťastný."
Přišla však ještě zápletka. Ross Colton z přesilovky po Palátově asistenci snížil. Sám Palát pak ve 46. minutě zařídil snížení na 2:3. V závěru ale skóroval dvakrát do prázdné branky při hře domácích bez gólmana Ilya Mikheyev, jenž se tak prosadil gólově v play off poprvé v kariéře.
Brankář vítězů Jack Campbell měl na kontě 32 zákroků. "Tady na tom kluzišti se hraje opravdu těžko," připustil Campbell. "My jsme ale odvedli skvělou práci ohledně nástupu do utkání, tím spíš po té předchozí porážce. A kluci přede mnou hráli vážně naprosto skvěle."
"Moc nám pomohlo, že jsme šli brzy do vedení, pak jsme z toho profitovali," prohlásil hvězdný útočník Auston Matthews. "Brankář předvedl několik neskutečných zákroků a všichni kluci napříč sestavou dělali přesně to, co bylo k úspěchu potřeba."
Obhájci Stanley Cupu z posledních dvou sezon jsou tak dva chybné kroky od vyřazení. Nyní musí velmi nutně protáhnout skvělou sérii, kterou táhnou od začátku play off 2020. Po porážce přišla pokaždé vítězná odpověď. Lightning to mají v takových případech 15-0.
"I když jsme bojovali, sedím tady teď za stavu, kdy v sérii prohráváme," uvedl domácí kouč Jon Cooper. "Můžeme jsme tu sedět a celou noc se plácat po zádech, že jsme hráli na konci vážně dobře a dotáhli to, ale místo toho je to 1:2 na zápasy."

Sestřih: Lightning - Maple Leafs 2:5

'Pasta' vystřelil výhru
Nemalou úlevu si vybojovanou výhrou vysloužili hokejisté Bostonu. Ačkoliv jedna výhra sama o sobě nic neznamená a podobně důležitý jako třetí zápas bude i čtvrtý duel série, stav 0:3 by byl už kritický.
Bruins ho odmítli, přestože v pátečním večeru na ledě TD Garden inkasovali jako první. Skóre otevřel před polovinou první třetiny Vincent Trocheck, ještě do přestávky ale vyrovnal v oslabení Charlie Coyle.
Ve druhé třetině na něho navázal nejprve Brad Marchand, jenž dohrál s gólem a dvěma nahrávkami na kontě a svým zásahem číslo 46 v play off dorovnal v klubové historii třetího Phila Esposita.
Pak se o slovo přihlásil Pastrňák, jenž dosud v sérii přes četnou střelbu gólově i bodově mlčel. Ve 35. minutě dostal při přesilovce puk na své oblíbené parketě, místo rány z první si ho tentokrát zpracoval a zamířil přesně zápěstím.
Ve 45. minutě pak přišla od Pastrňáka geniální nahrávka. V další početní výhodě naznačil nejprve střelu, ale místo ní předložil kotouč před odkrytou branku Tayloru Hallovi a bylo to 4:1. Hosté už výsledek jen zkorigovali zásluhou Jaccoba Slavina.
Brankář Jeremy Swayman, pro něhož šlo teprve o druhý zápas play off, do kterého naskočil, pomohl k úspěchu 25 zákroky.
"Člověk prostě jen dělá všechno proto, abychom vyhráli. Byl to skvělý týmový výkon," prohlásil Swayman. "Tenhle můj první zápas v zahajovací sestavě byl mimořádný. Ale pokaždé, když vstoupíte do té zaplněné haly, jde o úžasnou zkušenost. Play off je zcela odlišná úroveň. Bylo skvělé dosáhnout na výhru před našimi fanoušky."
Bruins dopomohla k úspěchu hra speciálních formací. Za pět oslabení ani jednou neinkasovali, sami naopak udeřili v přesilovkách dvakrát.
"Oslabení jsme dneska odehráli vážně dobře," pochvaloval si kouč Bruce Cassidy. "Samozřejmě nám pomohlo, že jsme se prosadili v přesilovkách. Bylo důležité, že jsme se dostali brzy do vedení. V neděli půjdeme do dalšího zápasu s o něco lehčími hlavami."
"Moc dobře víme, kde byl problém," ujistil trenér poražených Rod Brind'Amour. "Odehráli jsme vcelku dobrou první třetinu, ale nedařilo se nám v přesilovkách, což soupeře ještě nabudilo. A když pak dovolíte takové šance jejich nejlepším klukům, tak je využijí. Právě to se také stalo."
Utkání přineslo i jeden historický zápis do dějin NHL. Jde o vůbec první sérii play off, v níž se odehrálo víc zápasů, při nichž nastupovali gólmani vůbec poprvé v kariéře v play off v zahajovací sestavě. V utkání číslo 1 to byli Linus Ullmark (Boston) a Antti Raanta (Carolina), tentokrát Swayman a Pjotr Kočetkov (24 zásahů).

Sestřih: Bruins - Hurricanes 4:2

Obrat Wild
První výhru v sérii sice ukořistili Blues, ale po odehrání dalších dvou vzájemných soubojů už jsou napřed Wild. A ačkoliv jde o tuhé bitvy play off, i ve třetím utkání série byl dodržen čtyřbrankový rozdíl, jímž vítězný tým přehrál soupeře.
Podobně jako minule měli i tentokrát prsty v úspěšném vystoupení Minnesoty Kirill Kaprizov a Joel Eriksson Ek. Kaprizov minule stihl hattrick a Eriksson Ek tři body (2+1). Tentokrát zaznamenali oba stejnou bilanci 1+1. Marcus Foligno s Ryanem Hartmanem přispěli shodně dvěma nahrávkami, brankář Marc-Andre Fleury předvedl 29 zákroků.
Hosté v Enterprise Center otupili sílu Blues hned zkraje zápasu. Už po 39 sekundách se prosadil Jordan Greenway. V čase 2:18 zvýšil Kaprizov. Další gól přidal před polovinou utkání Mats Zuccarello. A když po 22 sekundách ze třetího dějství posunul náskok na rozdíl čtyř branek Eriksson Ek, bylo jasno.

Sestřih: Blues - Wild 1:5

Oilers při chuti, Kane s hattrickem
V závěru základní části zaznamenal Evander Kane svůj první hattrick v barvách Oilers, v pátek si to po více než dvou týdnech zopakoval i v play off.
Stejně jako Wild prohráli i Oilers v sérii s Kings úvodní duel hraný v domácím prostředí, ale zrovna tak i oni na to dokázali skvěle zareagovat.
Už do poloviny utkání si kanadský celek vypracoval náskok 5:0. Skóre otevřel Leon Draisaitl, v čase 6:07 zvýšil v přesilovce Zach Hyman. Ve 27. minutě načal své manévry Kane, záhy ho následoval Hyman a pak přidal Kane druhý gól.
Kings sice do druhé přestávky snížili na 2:5, ale Edmonton neponechal nic náhodě. Další trefy přidali Ryan Nugent-Hopkins, který se zapsal mezi střelce dvakrát po sobě, a Kane, jemuž se podařilo završit hattrick v čase 59:40.
Nugent-Hopkins a Hyman přidali vedle dvou gólů i asistenci, bilanci 1+1 měl Draisaitl, kapitán vítězů Connor McDavid zaznamenal dvě nahrávky. Brankář Mike Smith pochytal 44 střel Kings.

Sestřih: Kings - Oilers 2:8