Čtvrté finále Východu: Lightning - Islanders 4:1

Ondřej Palát patřil k hlavním hrdinům nedělního odpoledne v Edmontonu, v němž jeho tým Tampa Bay Lightning zdolal New York Islanders 4:1 a zvýšil vedení ve finále Východní konference na 3:1 na zápasy. Český útočník k tomu přispěl vítězným gólem a asistencí a trefil se poosmé v posledních devíti startech.

Dva body si připsali i další dva členové obnoveného prvního útoku Brayden Point (za gól a nahrávku), který se vrátil do hry po zranění, a Nikita Kucherov (dvě asistence). Stejnou bilanci jako Kučerov měl i Yanni Gourde, nahrávkou se může pochlubit také brankář vítězů Andrei Vasilevskiy, jenž kryl 26 ze 27 střel Islanders.
Jeho ruský krajan Semyon Varlamov v brance soupeře si připsal 32 zákroků, ale na tři střely Tampy Bay nedosáhl.
Brankáři dlouho zápasu vládli, v jeho defenzivně laděné první polovině se činil především Varlamov, jenž v první třetině chytil všech 11 pokusů Lightning (proti pouhým pěti od newyorského celku).
Díky tomu se Islanders mohli dostat do vedení, když v čase 11:27 druhé třetiny parádní střelou zápěstím trefil horní růžek Vasilevského branky Brock Nelson. Mužstvo, které před zápasem opustili útočníci Casey Cizikas a Tom Kuhnhackl kvůli dlouhodobějším zraněním, tak bylo odměněno za zlepšenou hru ve druhé třetině.

Nelson otevřel skóre střelou zápěstím

Jenže místo toho, aby jeho celek využil náskoku a stavěl na něm cestu za vyrovnáním série, odstartoval tím pouze nevídaně divokou půlminutu, během níž dokázal tým z Floridy zápas otočit. Hned po 15 sekundách vyslal Yanni Gourde skvělým pasem přes celé hřiště do volného prostoru Blakea Colemana, jenž dojel k volnému puku jako první a po rychlé kličce překonal Varlamova.
Pouhých 12 sekund poté už Tampa vedla, když se Point s Kučerovem dostali do pásma, vyměnili si puk a druhý jmenovaný ho přisunul na levou stranu Palátovi, který jej dopravil do sítě. Český křídelník se zprvu ani neradoval, Varlamov totiž jeho střelu odrazil betonem, jenže to bylo v takovém úhlu, že puk stejně skončil v brance.
"Jsem moc rád, že mi to tam spadlo. Kuč a Pointer to zahráli parádně," okomentoval svou trefu Palát.

Palát dostal Tampu do vedení

Tři trefy za 27 sekund jsou třetí nejrychlejší třígólovou pasáží v historii play off NHL. "Bylo to (frustrující). Je několik střídání, která jsou v zápase důležitá. První, poslední, a já mezi ně řadím i ta poté, co váš tým vstřelí gól. Musí je kontrolovat, aby si udržel výhodu. A nám se to dvakrát nepovedlo, takže to jde za námi," hořekoval kouč Islanders Barry Trotz.
Kučerov bodoval ve čtvrtém zápase za sebou a s 25 body (6+19) v 17 utkáních se dotáhl na Nathana MacKinnona v čele produktivity letošního play off. Na stejný počet se dostal i Point (9+16), jenž má o jeden start méně - kvůli zranění ze druhého finále konference nenastoupil v tom třetím.
Kučerov s Palátem následně v čase 3:33 třetí třetiny iniciovali i pojistku na 3:1, kterou vystřelil Point. Ruský útočník na modré čáře elegantně zpracoval puk od brusle na hokejku a nahrál doleva českému křídlu, které křížným pasem do brankoviště vybídlo Pointa ke skórování. A napodruhé se to také podařilo.
Palát se sice šest minut před koncem nechal vyloučit za faul na Brocka Nelsona, ale přesilovky se Islanders v neděli nevedly: nevyužili jedinou ze tří. Stejnou bilanci měli i Lightning, ale ti už góly přidávat nepotřebovali. Přesto to učinil Pat Maroon, který dvě minuty a 24 sekund před koncem pečetil výsledek do prázdné branky v době, kdy Islanders zkoušeli zdramatizovat zápas v šesti hráčích.
Lightning tak mají sérii pevně pod kontrolou a v dalším utkání, které se hraje v úterý (středa 2.00 SELČ) mohou po pěti letech vybojovat postup do finále Stanley Cupu. Týmy, které vedly 3:1 na zápasy, postoupily v historii play off NHL ve 288 případech (včetně všech deseti v letošním roce), kdežto otočit se povedlo jen 29 takových sérií.
"Islanders sice dali jen jeden gól, ale pořád pro nás byli trnem v oku, tak jako v každém zápase. Potřebujete uhlídat hvězdy soupeře a potřebujete, aby vás podržel brankář. Čím déle udržíme (Islanders) na jednom vstřeleném gólu, tím pochopitelně lépe pro nás," uvedl kouč vítězného celku Jon Cooper.
"Jen proto, že vám chybí jediný zápas, to ještě neznamená, že už tam jste. Musíme být připravení vyrovnat to nasazení, které budou Islanders mít."