vegas wins

Čtveřice semifinalistů Stanley Cupu je kompletní. Hokejisté týmu Vegas Golden Knights zužitkovali hned první mečbol, porazili Colorado Avalanche 6:3 a v boji o finále vyzvou hráče Montreal Canadiens. Vyřazením mužstva z Denveru zároveň dohrál držitel Presidents' Trophy, která je vyhrazena nejlepšímu týmu po základní části. Semifinálové bitvy začnou už v neděli, kdy se proti sobě poprvé postaví Tampa Bay Lightning a New York Islanders.

Vegas Golden Knights - Colorado Avalanche 6:3 (konečný stav série: 4:2)
Tým z Nevady sice v prvním utkání schytal výprask 1:7, psychice asi příliš nepomohla ani následující porážka 2:3 po prodloužení, ale pak se karta obrátila. Golden Knights využili naplno výhody domácího prostředí, vyrovnali v sérii na 2:2 a pak sami na ledě soupeře zvítězili 3:2 po prodloužení.
Ve čtvrtek sérii dvou těžkých vah impozantně uzavřeli, přestože inkasovali jako první a ještě krátce před koncem druhé třetiny bylo skóre vyrovnané 3:3. Pak se ale poprvé v letošním play off trefil obránce Alex Pietrangelo a jeho gól zůstal i jako vítězný, neboť hosté už nedokázali najít odpověď.
Stále ještě nejmladší tým ligy tak postoupil do 3. kola potřetí za své první čtyři sezony v NHL. Něco takového se v historii podařilo pouze New York Rangers a St. Louis Blues.
"Je to o vítězné kultuře, která tady byla vytvořena hned od první sezony v lize. Přicházeli různí hráči, ale tahle kultura tady zůstala," prohlásil Pietrangelo. "Začalo to už prvním dnem a ve stejném duchu to pokračuje i dál."

Pietrangelo dal postupový gól v závěru druhé třetiny

Pietrangelo k tomu dopomohl vedle gólu i asistencí, stejnou bilanci měl v dresu vítězů i útočník Max Pacioretty, dvě nahrávky přidal další obránce Shea Theodore. Brankář Marc-Andre Fleury předvedl 30 úspěšných zákroků a připsal si 89. výhru kariéry v play off. Nechal tak za sebou Billyho Smitha s Edem Belfourem, sám je nyní už čtvrtý v historickém pořadí. Třetí je Grant Fuhr s 92 vítězstvími.
Hostující útočník Nathan MacKinnon, který patří mezi trojici finalistů na zisk Hartovy trofeje pro nejužitečnějšího hráče základní části NHL, zaznamenal dvě asistence. Brankář Philipp Grubauer inkasoval pětkrát z 22 střel Golden Knights.
Zápas číslo 6 v celé sérii začal v T-Mobile Areně rychlým šokem pro domácí. Už po 23 sekundách totiž otevřel skóre Devon Toews. Jenže domácí přispěchali s bleskovou odpovědí - již v čase 1:15 totiž vyrovnal Nick Holden.
William Karlsson pak v 16. minutě zařídil vedení týmu Vegas. V úvodu druhé části využil přesilovku Mikko Rantanen a svou pátou trefou v letošním play off zařídil vyrovnání. Ve 35. minutě Keegan Kolesar opět převážil misky vah na stranu domácích, za dvě a půl minuty však znovu srovnal účty Andre Burakovsky.
V čase 39:42 už ale Golden Knights po trefě Pietrangela odskočili definitivně. William Carrier přidal pojistku v 52. minutě a Max Pacioretty v čase 56:50 trefil prázdnou branku při risku Avalanche bez gólmana.
"Myslím, že v hokejovém světě nebylo za stavu série 0:2 z našeho pohledu jediného člověka, který by předpovídal, že dneska budeme po šestém zápase zakončovat doma sérii my," uvedl trenér vítězů Peter DeBoer. "Mnohem více se mluvilo o tom, zda dokážeme uhrát vůbec alespoň nějaký zápas."
"Jenže náš tým má v sobě spoustu hrdosti, takže se něčím takovým vůbec nezabýval a vrhnul se do práce. Tohle byl úžasný večer," pochvaloval si DeBoer.
Hosté porážkou potvrdili dlouhodobě nepříznivou statistiku. Jakmile je Colorado přitlačené ke zdi a v sérii na čtyři vítězství prohrává 2:3 na zápasy, už vypadává z role. V takových zápasech mají totiž Avalanche bilanci 2-13.
"Je vážně těžké najít teď nějaká pozitiva, protože nikdo nechce odehrát povedenou základní část a pak vypadnout ve druhém kole," podotkl Rantanen. "Vím dobře, jak moc jsme všichni chtěli uspět a vyhrát. Bojovali jsme o to, ale nepovedlo se. I proto je tak těžké najít něco pozitivního."
Sérii proti Canadiens zahájí hráči Vegas na svém ledě v noci z pondělí na úterý.
Další program:
Neděle 13. června:
21:00 Tampa Bay Lightning - New York Islanders (1. zápas; Nova Sport 1 a NHL.tv)