canes

Martin Necas pomohl dvěma asistencemi k vítězství Carolina Hurricanes ve druhém utkání série 1. kola play off NHL nad Boston Bruins 3:2. Jednadvacetiletý český útočník se podílel ve 49. minutě i na vítězné brance obránce Dougieho Hamiltona. Hurricanes vyrovnali na 1:1 na zápasy a Bruins, kteří nastoupili bez kanonýra Davida Pastrňáka, nepomohly ani gól a asistence centra Davida Krejčího.

Naopak slavit mohl po své trefě další útočník Tomas Nosek, jehož Vegas Golden Knights zdolali Chicago Blackhawks 4:3 po prodloužení a vedou v sérii už 2:0. Za poražené skóroval už počtvrté v letošním play off nováček Dominik Kubalik. Tampa Bay Lightning podlehli 1:3 Columbus Blue Jackets, kteří vyrovnali souboj na 1:1 na utkání. Celku z Floridy nebyla nic platná ani asistence Ondřeje Paláta na jediný gól.

Nečas asistoval u výhry

Nováček Nečas ve svém pátém vystoupení v play off poprvé zaznamenal dva body. Nejdříve ve 37. minutě našel mezi kruhy Andreje Svečnikova, který otočil stav na 2:1 ve prospěch Caroliny. V čase 48:30 nabil po objetí branky bekhendem na pravý kruh Hamiltonovi, jenž zařídil konečný stav 3:2.

"Je to samozřejmě krásný pocit," řekl Hamilton, který v prvním utkání série nastoupil poprvé od 16. ledna. O den později se totiž podrobil operaci zlomené lýtkové kosti na levé noze. "Sedm měsíců myslíte na to, jak se vrátíte do zápasů, budete dávat góly a takové věci. To vás motivuje při těžkých chvílích během rehabilitace. Teď je to super," dodal šťastný střelec.

"Myslím si, že při hře pět na pět to z naší strany bylo velice dobré. Musíme v tom pokračovat a jen se vyvarovat zbytečných vyloučení, protože oni dali oba góly v přesilovkách," prohlásil Nečas, který si polepšil na čtyři body za gól a tři asistence. Výhru Hurricanes vychytal 33 úspěšnými zákroky James Reimer, který dostal tentokrát přednost před Petrem Mrázkem.

Druhý zápas: Carolina - Boston 3:2

Zkušený čtyřiatřicetiletý Krejčí byl u obou gólů Bruins, které padly shodně v přesilových hrách. V 16. minutě střelou zápěstím od modré čáry otevřel skóre a po obratu Caroliny po gólech Teuva Teräväinena a Svečnikova asistoval pět sekund před koncem druhého dějství u gólu Brada Marchanda na 2:2. Krejčí má na kontě z pěti utkání dvě trefy a stejný počet asistencí.

V sestavě Bruins chyběl kanonýr David Pastrnak, který byl podle oficiálního vyjádření nezpůsobilý ke hře. Podle protokolu návratu ke hře nesmí týmy informace o hokejistově zranění nebo nemoci zveřejňovat, důvod Pastrňákovy absence proto není znám.

Třetí zápas je na programu v Torontu v sobotu od 18.00 SELČ.

Golden Knights uspěli i podruhé

Nosek zůstal v úterním úvodním utkání série s Chicagem mezi náhradníky, ale ve druhém klání v Rogers Place v Edmontonu se při absenci Maxe Paciorettyho vrátil do sestavy. Zařadil se do čtvrté formace k Ryanu Reavesovi a Williamu Carrierovi, po jehož asistenci v 16. minutě zvýšil na 2:0.

Byl to jeho první gól a druhý bod v letošním play off. Pardubický odchovanec ale duel nedohrál. Poté, co za první dvě třetiny strávil na ledě 9 minut a 23 sekund, v závěrečném dějství do hry nezasáhl. Kouč Peter DeBoer k důvodu jeho absence po utkání žádné podrobnosti neuvedl.

V 33. minutě se trefil v přesilové hře už počtvrté v bojích o Stanley Cup Kubalík a vyrovnal na 2:2. Gólmana Robina Lehnera překonal z pozice mezi kruhy střelou na lapačku k levé tyči. V šesti utkáních play off tak má čtyřiadvacetiletý plzeňský odchovanec na kontě sedm bodů.

Kubalík v přesilovce vyrovnal na 2:2

Chicago sice dokázalo ve druhé třetině odpovědět i na vedení Golden Knights 3:2, ale o vítězství Vegas rozhodl v čase 67:13 Reilly Smith a tým z Nevady vyhrál i svůj pátý zápas po návratu ke hře.

"Začalo to už při střídání předtím (s Nickem Cousinsem, Nicolasem Royem, Alexem Tuchem). Všech pět hráči odvedlo dobrou práci v kombinaci, měli jsme šance a uzamkli jsme je v jejich obranném pásmu. Já jsem pak dostal skvělou přihrávku a měl jsem štěstí, že mi to šlo přímo na hokejku," popsal rozhodující moment Smith.

Chicagu nepomohly ani tři asistence Kanea, který se se 130 body v play off posunul na třetí místo historické tabulky Blackhawks. Předstihl Bobbyho Hulla (129) a před sebou má jen Stana Mikitu (150) a Denise Savarda (145). "Hráli jsme první dvě třetiny výborně. Nevím, z jakého důvodu byli oni od třetí třetiny lepší. My už jsme si toho moc nevytvořili," litoval Kane.

Bilance postupu týmů při vedení 2:0 v sériích na čtyři vítězné zápasy je 324-51, tedy s úspěšností 86,4 procenta. Třetí duel se hraje v Edmontonu v noci ze soboty na neděle ve 2.00 SELČ.

Druhý zápas: Chicago - Vegas 3:4 po prodl.

Blue Jackets odpověděli

Porážka v pátém prodloužení úvodního duelu série hokejisty Columbus Blue Jackets nesrazila. O dva dny později se jim podařilo otočit utkání s Tampa Bay Lightning z 0:1 na 3:1 a a stav série čtvrtfinále Východní konference v Torontu vyrovnat na 1:1.

Zatímco v prvním utkání nakonec výhru urval favorit, ve druhém se outsider vzepřel. Hlavní roli hrál opět brankář Joonas Korpisalo, jenž si po 85 zákrocích z úterka (nový rekord NHL) připsal tentokrát 36 zásahů a v sérii má zatím fantastickou bilanci 96,8 procenta.

Jediným, kdo finskou oporu ve čtvrtek překonal, byl už v 6. minutě Nikita Kucherov, který Korpisala překvapil po akci Paláta rychlým vytažením puku zpoza branky přes beton až do sítě.

Další góly však už Lightning nepřidali a naopak nechali soupeře ještě v první třetině otočit. Nejprve se prosadil obránce Ryan Murray a 85 sekund před sirénou dostal Columbus v přesilovce do vedení Oliver Bjorkstrand. Na obě trefy nahrával centr Pierre-Luc Dubois, jenž tak má v letoším play off na kontě už čtyři asistence.

Bjorkstrand dostal Columbus do vedení

Blue Jackets hráli o něco aktivněji než v prvním zápase, soustředili se však především na to, aby něco nepokazili a nedostali silného soupeře zpět do zápasu. Při tom trpělivě čekali na šance a jednu z nich využili v polovině třetí třetiny, kdy Alex Wennberg parádní stahovačkou obešel obránce Kevina Shattenkirka a střelou k tyči překonal Andreje Vasilevského. Ruský gólman si připsal jen 19 zákroků, přesto inkasoval třikrát.

Oba celky mají k postupu do druhého kola stejně blízko, třetí zápas sehrají v noci na neděli (1.30 SELČ).

Oleksiak rozhodl drama

Dallas Stars sice v závěrečné třetině druhého duelu 1. kola Západní konference v Edmontonu ztratili s Calgary Flames vedení 4:2, ale díky gólu obránce Jamieho Oleksiaka 39 sekund před koncem slavili výhru 5:4. Tým z Texasu s českým forvardem Radkem Faksou tak vyrovnal stav série na 1:1 na zápasy. I pošesté po obnovení sezony se v brance poražených objevil Cam Talbot a David Rittich sledoval utkání ze střídačky.

Do zápasu vstoupilo lépe Calgary, které se po 19 sekundách ujalo vedení díky brance Dillona Dubeho. Hned ve 3. minutě ale srovnal stav Tyler Seguin a krátce po polovině úvodního dějství otočil skóre obránce Miro Heiskanen, který navíc v 25. minutě v přesilové hře upravil už na 3:1.

Druhý zápas: Calgary - Dallas 4:5

Za Flames snížil sedm minut před koncem druhého dějství Derek Forbort, ale za 125 sekund vrátil Dallasu dvoubrankový náskok v početní převaze Corey Perry. Calgary se ve třetí třetině vrátilo do hry, přestože gól Andrewa Mangiapanea v čase 44:51 pro kopnutí bruslí ještě neplatil.

V 53. minutě však už snížil Tobias Rieder v přesilovce na 3:4 a ztrátu smazal v čase 57:11 v další početní výhodě Sam Bennett po ideální přihrávce Eliase Lindholma. Z výhry se ale radovali Stars, protože Perry od pravého mantinelu našel křížnou přihrávkou na levém kruhu Oleksiaka, který pohotově překonal Talbota.

Třetí duel se hraje v Edmontonu v noci z pátku na sobotu ve 4.30 SELČ.