Jagr

Jaromír Jágr se po dvouzápasové pauze vrátil do sestavy Calgary Flames a se 1731 zápasy v NHL se dotáhl v historické tabulce na třetího Rona Francise. Pětačtyřicetiletý veterán, který se v minulých týdnech potýkal se zraněním třísel, při porážce na ledě San Jose Sharks 2:3 po nájezdech nebodoval. Brankář David Rittich nezabránil prohře 30 úspěšnými zákroky.

Premiéry v NHL se v barvách Chicago Blackhawks dočkal forvard David Kämpf, který ale musel strávit porážku na hřišti Vancouver Canucks 2:5. Útočník Ondřej Palát pomohl dvěma asistencemi k vítězství nejlepšího týmu soutěže Tampa Bay Lightning nad Montreal Canadiens 3:1.
San Jose Sharks - Calgary Flames 3:2 po nájezdech
Jágr se po absenci před Vánocemi v duelech se St. Louis Blues (2:1) a s Montrealem (2:3) zařadil ve středu do tréninku, vydal se s týmem do Kalifornie, ale o jeho startu bylo jasno až po rozbruslení bezprostředně před utkáním. Dočkal se tak posunu v historické tabulce po bok bývalého spoluhráče z Pittsburgh Penguins Francise.
Před sebou už má bývalý hráč i celků Washington Capitals, New York Rangers, Philadelphia Flyers, Dallas Stars, Boston Bruins, New Jersey Devils a Florida Panthers už jen Marka Messiera (1756 utkání) a Gordieho Howea (1767). K vyrovnání rekordu nesmí Jágr ze zbývajících 45 utkání v základní části vynechat více než devět duelů.
Jágr se zařadil do třetího útoku s Mattem Stajanem a Troyem Brouwerem. Kladenský odchovanec, který musel vynechat sedm z předešlých devíti duelů, strávil na ledě 13 minut a 10 sekund. Vyslal na gólmana Martina Jonese tři střely, ale nebodoval.
Flames se dostali do vedení v páté minutě díky brance Garneta Hathawaye, vzápětí sice v přesilové hře překonal Ritticha Joe Pavelski, ale v čase 15:45 se prosadili v početní výhodě také hosté díky Mikaelovi Backlundovi. Nastavení vynutil přesně osm minut před koncem třetího dějství Timo Meier. V rozstřelu se trefili jen domácí Joe Pavelski a Joonas Donskoi.

Tampa Bay Lightning - Montreal Canadiens 3:1
Lightning potvrdili pozici lídra osmou domácí výhrou za sebou a celkově dosáhli na desáté vítězství z posledních 11 duelů. Třízápasový bodový půst ukončil útočník Ondřej Palát, který si připsal hned dvě asistence: nejprve se podílel po půl minutě třetí třetiny na vítězné brance Braydena Pointa a ve 45. minutě v přesilové hře přispěl i k trefě kapitána Stevena Stamkose, který se prosadil podruhé v utkání a dovršil výsledek.
Proti svým bývalým spoluhráčům se v barvách Montrealu neprosadil útočník Jonathan Drouin. "Emotivní bylo jen rozbruslení. V zápase jsem to hodil za hlavu a snažil se hrát hokej. Stejné to bylo i na druhé straně. Nebyly tam žádné vtípky a soustředili jsme se na zápas," uvedl Drouin.

Washington Capitals - Boston Bruins 4:3 v nájezdech
Bruins vedli ve Washingtonu 2:0 i 3:2, ale na šestou výhru za sebou nedosáhli a nedokázali prolomit sérii neúspěchů proti Capitals. Připsali si proti nim už 12. porážku za sebou. Bruins alespoň potřetí při této šňůře dokázali bodovat.
Na úspěch proti týmu z hlavního města Spojených států amerických čekají od 28. března 2014, kdy zvítězili ve Washingtonu 4:2.
Hlavní postavou se stal kanonýr Alex Ovechkin. Nejdříve ve 35. minutě v přesilové hře vyrovnal svou 24. trefou v sezoně na 3:3 a dotáhl se v čele tabulky střelců na Nikitu Kucherova. V nájezdech se pak jako jediný exekutor prosadil a ve třetí sérii rozhodl.
Bruins znovu chyběl zraněný centr David Krejčí, další český útočník David Pastrňák vyšel podruhé za sebou a celkově počtvrté z posledních pěti utkání bodově naprázdno.

Vancouver Canucks - Chicago Blackhawks 5:2
Kämpf nastoupil ve středu třetího útoku mezi Alexem DeBrincatem a Vinniem Hinostrozou. Bývalý útočník Chomutova, který na začátku května podepsal jako nedraftovaný volný hráč s Blackhawks dvouletý nováčkovský kontrakt, dostal příležitost na ledě na 13 minut a 45 sekund.
K prvnímu týmu se z farmy v Rockfordu z American Hockey League připojil ve středu. V dresu IceHogs ve 30 zápasech zaznamenal 17 bodů za sedm branek a 10 asistencí.
Stal se šestým českým debutantem v této sezoně NHL po klubovém spoluhráči Janu Ruttovi, Filipu Chytilovi (New York Rangers), Martinu Nečasovi (Carolina Hurricanes), Filiup Chlapíkovi (Ottawa Senators) a Jakubovi Jeřábkovi (Montreal Canadiens).
Premiéru mu pokazil rakouský útočník Thomas Vanek, který byl u všech pěti branek Canucks. Vstřelil dvě branky a tři přihrál. Čtyřmi body za gól a tři asistence zazářil i Brock Boeser.

Florida Panthers - Philadelphia Flyers 3:2
Panthers prožívají nejúspěšnější období sezony a oslavili už čtvrtou výhru za sebou. Díky brankám Jareda McCanna, Dereka MacKenzieho a Jonathana Huberdeaua vedli ve 34. minutě už 3:0 a finiš Flyers v závěrečném dějství už byl marný.
Philadelphii sice vykřesal naději Scott Laughton a 122 vteřin před koncem snížil na rozdíl jediného gólu Sean Couturier, ale James Reimer už další gól nepřipustil. Při zranění Roberta Luonga odchytal desátý zápas v řadě a připsal si 29 úspěšných zákroků.
Arizona Coyotes - Toronto Maple Leafs 4:7
Na třetím vítězství Maple Leafs z posledních čtyř utkání se podílel dvěma góly a jednou asistencí Patrick Marleau, který se stal první hvězdou utkání. Tři body za gól a dvě přihrávky zaznamenal v dresu vítězů také Mitchell Marner.
Kapitán Toronta Auston Matthews se také zapsal mezi střelce a jednička loňského draftu se tak radovala vůbec z první trefy v Arizoně, odkud pochází.

Los Angeles Kings - Vegas Golden Knights 2:3 po prodl.
Golden Knights si připsali už šesté vítězství za sebou a vylepšili rekordní nováčkovskou bodovou sérii už na 11 utkání. Během nich dosáhli na deset výher a připsali si jednu porážku po nájezdech. Díky čtvrtečnímu úspěchu na ledě Anaheim Ducks (4:1) překonali zápis týmu Florida Panthers, který mezi 8. a 30. lednem 1994 bodoval devětkrát v řadě.
Vegas sice prohrávalo od deváté minuty po brance slovenského útočníka Mariána Gáboríka, stav otočili Jonathan Marchessault a Brendan Leipsic, ale v 56. minutě vynutil prodloužení Drew Doughty. V čase 63:30 rozhodl David Perron.

1. Thomas Vanek (VAN): 2 góly, 3 asistence, 5 plusových bodů, 5 střel
2. Brock Boeser (VAN): 1 gól, 3 asistence, 4 plusové body, 1 střela
3. Patrick Marleau (TOR): 2 góly, 1 asistence, 2 plusové body, 4 střely