MTL Slaf 3-12

Všem, kteří mu tolik nevěřili, jasně ukazuje, co je v něm.

Slovenský útočník Juraj Slafkovský pomohl gólem k vítězství Montreal Canadiens nad Columbus Blue Jackets (3:0). Zaznamenal v sezoně branku s číslem 14 a potvrzuje, že má výtečnou formu.

V minulé sezoně odehrál pouze 39 utkání, zbytek musel kvůli zdravotním komplikacím vynechat. A předtím stihl posbírat pouze 10 bodů (4+6), což na jedničku draftu nebylo zrovna moc.

Takže se objevily pochyby. Zlepší se v nové sezoně? Na co vůbec tenhle devatenáctiletý megatalent v NHL má?

Odpověď je jasná. V dosavadních 65 utkáních obohatil svoje konto o 34 bodů (14+20) a hlavně v poslední době se mu náramně daří. V posledních 34 startech získal 26 bodů (12+14).

Takže tohle je jeho pravá tvář.

Pokud jde o bodovou produkci ve věku teenagera, jsou před ním v historii slavného klubu pouze další dva hráči, jimž se něco podobného podařilo ve věku teenagerů.

Slafkovský využil ranou z první přesilovku

Vyrovnal počin Jesperi Kotkaniemiho (34 bodů v sezoně 2018-19) a Henriho Richarda (34 v sezoně 1955-56). Před nimi jsou už jen Mario Tremblay (39 v ročníku 1974-75) a Stephane Richer (37 v ročníku 1985-86).

Za zmíněných uplynulých 34 klání vstřelil 12 gólů, v tomto ohledu byl v dresu Canadiens lepší pouze kapitán Nick Suzuki (17). Je navíc třetí v týmové produktivitě - za Suzukim (35) a Colem Caufieldem (30).

Proti Blue Jackets se trefil hned ve čtvrté minutě, kdy se prosadil při přesilovce. Po několika výměnách puků se napřáhl a z pravého kruhu střelou z první překonal gólmana Elvise Merzlikinse.

Ten inkasoval vedle gólu Slafkovského ještě dvakrát, dokázal zabránit pouze jedné střele. Takže ho hned v šesté minutě vystřídal Daniil Tarasov. Právě tenhle bleskový úvod určil ráz utkání. Montreal si vytvořil pohodlný náskok, který už potom udržel.

I díky tomu, že domácí gólman Cayden Primeau předvedl 41 zákroků. Ve výtečném světle se ukázal i Tarasov, který už žádný puk za svoje záda nepustil.

"Mám dojem, že se zlepšujeme. Zápas od zápasu," reagoval Slafkovský. "Pracujeme, navíc čteme hru jeden druhého. Takže je to pro všechny jednodušší, když jsme na stejné vlně."

Canadiens vyhráli tři ze sedmi posledních utkání, což je posun oproti předešlé negativní bilanci, kdy prohráli pětkrát v řadě. Naopak Blue Jackets potvrdili bídnou formu z celé sezony, prohráli potřetí ze čtyř zápasů.

Přitom podle počtu střel by se mohlo zdát, že dominoval soupeř. Columbus přestřílel celkově domácí v poměru 41:23, v první třetině dokonce 22:8. Ale stejně ho to k bodům nedovedlo.

"Myslím si, že bylo v sezoně hodně zápasů, kdy jsme měli opravdu dobrý start," vykládal útočník Brendan Gallagher. "Ale potom jsme přišli do kabiny a najednou to byla remíza, nebo jsme prohrávali. Takže jsme nebyli odměněni. Přitom dneska, když se na to podívám z nadhledu, nebyla naše první třetina nejlepší."

Ale i tak stačila k vítězství. Hosté byli sice aktivnější, ale třikrát inkasovali a z tohoto úderu už se nezvedli.

"Právě to, že dali rychlé tři góly, byl klíčový moment," uznal Tarasov, gólman Blue Jackets. "Až potom nám začaly pracovat nohy, vytvořili jsme si některé příležitosti, ale Primeau byl velmi dobrý," pochválil oporu v brance Canadiens.

Naopak Lotyš Merzlikins neměl den. Možná se na něm podepsala delší pauza, kvůli zranění předtím naposledy chytal 2. března.

"Chtěli jsme něco změnit," vysvětlil trenér Pascal Vincent, proč hosté sáhli k výměně brankáře. "Nemyslím si, že to padá na vrub Elvise, ale museli jsme zkusit udělat správnou věc."

"Měli jsme šance, abychom se dostali zpátky do zápasu. Když inkasujete v pěti minutách tři góly, ještě máte dost času," popisoval trenér Blue Jackets. Ovšem domácí brankář byl proti.

GettyImages-2071905521

Primeau vychytal druhou nulu z posledních čtyř startů, předtím pochytal 13 střel při vítězství 5:0 nad Anaheim Ducks.

"Když jsem přišel do kabiny, všichni bláznili," pobaveně popisoval, jak ho spoluhráči po utkání ocenili. "Hodně to pro mě znamená. Ale i oni byli velkou součástí našeho vítězství."

Primeau ukázal sílu hned poté, co vedení vytrejdovalo gólmana Jakea Allena do New Jersey Devils.

A spoluhráči ho chválili. "Přijde mi, že v bráně vypadá sebevědoměji," řekl například obránce Kaiden Guhle. "Předvádí velké zákroky v době, kdy to nejvíc potřebujeme. V první části to mohlo být 3:3, ale hlavně díky němu jsme vedli."

Takže nakonec mohl vyniknout i gólový počin Slafkovského.