thornton sorensen 0426

Jsou týmy, které by absence kapitána a zároveň nejlepšího střelce položila, nebo by aspoň nebyly schopné soupeře přehrát ofenzivně. San Jose Sharks k nim ale určitě nepatří. V prvním utkání 2. kola play off znovu dokázali, jak dobré je míti široký kádr plný kvalitních útočníků.

Sharks nastoupili do zápasu s Colorado Avalanche bez Joea Pavelskiho, kterého zranil 'dvojkrosček' Codyho Eakina a Paula Stastnyho ve třetí třetině sedmého utkání 1. kola s Vegas Golden Knights. Už tenhle zápas rozhodl v prodloužení Barclay Goodrow, člen čtvrté formace. A v úvodu druhé série zazářila naopak třetí lajna, kterou vede slavný veterán Joe Thornton.
[Kompletní pokrytí série San Jose s Coloradem]
Vousatý bard pomohl k výhře 5:2 gólem, asistencí a třemi kladnými body v plus/minus hodnocení. Marcus Sorensen si na levém křídle připsal dvě nahrávky, Kevin Labanc na pravém vstřelil gól. Celkem nasbírala třetí formace pět bodů a rozhodla ve chvíli, kdy první dva útoky nebyly až tak produktivní. Byť dílem i kvůli smůle, protože Tomáš Hertl i Timo Meier trefili tyčku.
"Samozřejmě je velká výhoda, že každý náš útok může hrát proti komukoliv, protože se nemusí dělat speciální lajny na hlídání top formací soupeře. Může tam jít kdokoliv, v play off kolikrát nevyhrávají první dvě řady, ale často třeba třetí, čtvrtá. V tom by měla být naše síla," říkal už ke konci základní části Tomáš Hertl.
Jak vidno, ukázal se být výtečným prorokem. Hlavní hvězdou prvního duelu s Avalanche byl sice obránce Brent Burns, jenž dal gól a připsal si tři asistence. Klíčovým faktorem úspěchu však byl třetí útok.
Zabral totiž přesně ve chvíli, kdy to bylo nejvíc potřeba: ve druhé třetině, kdy tým od 4. minuty prohrával 1:2, se postaral o tři důležité góly: nejprve v úniku dvou na jednoho tahákem skóroval Thornton po Sorensenově přihrávce, poté se prosadil po pěkném průniku Labanc a následně skóroval Burns po asistencích Thorntona a Sorensena, který se navíc přimotal před branku do chumlu těl, od nějž se puk odrazil za záda gólmana Philippa Grubauera.

Thornton proměnil přečíslení po Sorensenově přihrávce

Místo 1:2 to rázem bylo 4:2 a Sharks pluli ve vítězném proudu.
"Prostě jsme je přetlačili. Vyhrávali jsme osobní souboje v útočném i v obranném pásmu, drželi jsme se naší taktiky a dostali jsme se na koně. Musíme na něm vydržet i ve druhém zápase," prohlásil Labanc.
Devětatřicetiletý Thornton přitom odehrál jen 13 minut a 44 sekund a podobně na tom byla i jeho křídla: Sorensen 13:56, Labanc 12:41.
Více k tématu: [Burns zazářil čtyřmi body při výhře Sharks]
"Máme hodně vyvážené lajny," věděl Hertl. "Liga je vyrovnaná a nezáleží na tom, jaká jména máte na papíře, ale na tom, co si přenesete na led. Jestli si ten tým sedne, jestli chtějí táhnout všichni za jeden provaz, jestli i hráč, od kterého se čekají hlavně góly, padne do střely... Všichni do toho musí dát všechno. A já věřím, že my tohle dokážeme."
Thornton byl důležitým lídrem už v sedmém duelu, kdy v emotivním momentu po zranění Pavelskiho před nabídnutou pětiminutovou přesilovkou řekl na střídačce: "Jděte tam a dejte jim za to tři góly." Sharks dali čtyři a otočili do té doby ztracený zápas.
Teď si vůdcovství přenesl i na led, kde místo slov nechal promluvit svou hokejku.