Hertl se trefil po hezké přihrávce od Karlssona

Český útočník Tomáš Hertl se zapsal ve třetím utkání za sebou mezi střelce. Tentokrát dokonce dvakrát, San Jose Sharks to ale nestačilo a při porážce 2:3 s Arizona Coyotes nezískali ani bod. Měsíc dlouhé čekání na gól ukončil další útočník Tomáš Nosek, jenž byl naopak při stejném skóre autorem vítězného gólu Vegas Golden Knights nad Minnesota Wild. David Kaše měl navrch nad starším bratrem Ondřejem, když spolu s Jakubem Voráčkem skórovali při vítězství Philadelphia Flyers nad Anaheim Ducks 4:1.

Hertl opět mezi střelci
Tomas Hertl držel dlouho prapor San Jose Sharks v souboji s Arizona Coyotes, jenže nakonec byl z domácích řad jediným střelcem a na hosty to nestačilo - odvezli si cenné vítězství 3:2.
Carl Soderberg poslal Coyotes na konci páté minuty do vedení. V 18. minutě poprvé vyrovnal Hertl, když po přihrávce Erika Karlssona najel do útočného pásma a perfektně umístěnou ranou z kruhu nedal Darcymu Kuemperovi šanci zasáhnout.
Také ve druhém dějství udeřili hosté jako první a vedení na jejich stranu vrátil Derek Stepan. Jenže Hertl opět ukázal výbornou střelu zápěstím a z podobné parkety - jen na druhé straně kluziště - vyrovnal na 2:2.
Šestadvacetiletý český útočník se po devítizápasové gólové odmlce prosadil ve třetím utkání za sebou, svou bilanci v sezoně vylepšil na 31 zápasů a 26 bodů za 12 gólů a 14 nahrávek a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu.
Určitě radši by byl ale za body pro svůj tým. Coyotes tomu však nebyli nakloněni. V čase 57:23 rozhodl Oliver Ekman-Larsson, jemuž při své premiéře po příchodu z New Jersey Devils nahrával Taylor Hall.
"Nebylo to nic výjimečného, ale nemůže to být pokaždé mistrovské veledílo," podotkl Hall. "Důležité ale je, aby člověk našel cestu, jak zápas ovlivnit a jak ho vyhrát."
"Právě kvůli takovým věcem, jakou byl ten poslední gól, tu Halla máme," prohlásil kouč vítězů Rick Tocchet. "Cestoval přes celou zemi, spal nějaké čtyři hodiny a týden nehrál zápas. Za takové situace to od něho nebylo špatné."
Hertl už do třetice odpovědět nestihl. A nepovedlo se to ani nikomu z jeho spoluhráčů, přestože Sharks dohrávali v závěru ve velké početní převaze šest na tři.
"Raději bych nedal žádný gól a vyhrál. Je to těžké vstřebat," připustil Hertl. "Navíc nejsme v dobré pozici. Do play off to máme daleko a právě teď potřebujeme každou výhru."
Nosek se po měsíci dočkal
Po 13 zápasech bez gólu, v nichž si připsal pouze jednu asistenci, slavil úspěšnou trefu Tomas Nosek. Sedmadvacetiletý útočník díky ní pomohl Vegas Golden Knights zdolat Minnesota Wild 3:2. Domácí mají z posledních 11 utkání bilanci 8-2-1.
Wild vyhráli úvodní třetinu, když se 40 sekund před sirénou prosadil Mats Zuccarello. Druhá polovina zápasu ale patřila domácím. Chandler Stephenson vyrovnal a v čase 39:50 otočil vývoj Shea Theodore.
Noskova chvíle přišla ve 47. minutě, kdy se k němu odrazilo jeho vlastní nahození, bruslí si přikopl kotouč na hůl a pak ho střelou přes jednoho z hostujících hráčů namířil fantasticky přesně do horního růžku branky Alexe Stalocka.
Nakonec z toho byl i vítězný gól, neboť Wild v čase 58:45 přiblížil na dostřel Zach Parise, více už toho ale nestihli.
Brankář Marc-Andre Fleury si při první výhře Golden Knights nad Wild v základní hrací době připsal 24 zákroků. Dosáhl tak vítězství číslo 453 a je jediný úspěch od vyrovnání Curtise Josepha na šestém místě historického přehledu.
"Myslím, že už nějakou dobu hrajeme opravdu solidně, rozhodně více podle našich představ. Podáváme mnohem vyrovnanější výkony," pochvaloval si Fleury. "Je to pro nás důležité, protože nám to dává šanci vyhrát každý zápas."

Nosek se dočkal gólu proti Minnesotě

Bratrský souboj vyhrál David
První vzájemnou bitvu v NHL spolu svedli zkušenější čtyřiadvacetiletý Ondrej Kase a o rok a čtvrt mladší bratr David. Navrch měl tentokrát po všech zásadních stránkách nováček v lize David Kaše, jenž pomohl Philadelphia Flyers k vítězství nad Anaheim Ducks 4:1.
Zatímco Ondřej se do statistik nezapsal, David pobyl při svém čtvrtém utkání v NHL na ledě v součtu dvě třetiny z času svého bratra, za necelých 11 minut ale stihl dát vítězný gól zápasu a byl vyhlášen druhou hvězdou utkání.
"Jsem hrozně rád, že jsme dnes vyhráli. Navíc proti bráchovi, takže jsem vítězem i u nás v rodině," radoval se David Kaše.
Po bezbrankové první třetině měli Flyers skvělý nástup do druhé části. Už po 55 sekundách se prosadil Claude Giroux. V čase 24:14 pak slavil David Kaše gól po šikovné teči výborného nahození Travise Sanheima.
Rickard Rakell sice ve 37. minutě snížil, ale pak to vzal na sebe Jakub Voracek. Dostal se k puku ve středním pásmu, díky pár bleskovým krokům se dostal do přečíslení dvou na jednoho, celou situaci pak vyřešil sám parádní ranou pod horní tyčku a slavil sedmý gól v sezoně.
Vše pak završil osm sekund před vypršením základní doby závěrečným gólem Sean Couturier při hře Ducks bez gólmana.
Do sestavy Flyers se po třech zápasech mimo hru kvůli otřesu mozku vrátil jejich nejproduktivnější hráč Travis Konecny. Bez něho v sestavě Flyers nebodovali. Konecny si při návratu připsal asistenci.
Domácí k výhře motivovala i účast útočníka Oskara Lindbloma, který už v této sezoně dohrál. V pátek Flyers oznamovali, že mladému Švédovi byl diagnostikován Ewingův sarkom, vzácná forma rakoviny. V úterý mu vzdali hold, a to včetně videa, které běželo během první třetiny.
Lindblom se byl podávat na své spoluhráče během ranního rozbruslení a navštívil je i po skončení zápasu. "Bylo to dojemné," připustil Konecny. "Byla tady všude cítit ta ohromná energie v jeho prospěch. Je to skvělý kluk. A je to moc těžké, když ho tak dobře znáte. Ale chtěli jsme ho podpořit."

Mrázek uspěl ve Winnipegu
Hodně zajímavý souboj nabídl zápas mezi Winnipeg Jets a Carolina Hurricanes, v němž hosté s brankářem Petrem Mrázkem mezi tyčkami zvítězili 6:3.
Oběma celkům se už delší dobu daří, vzájemný zápas ale vyšel lépe Hurricanes, kteří tak protáhli bodovou sérii na šest utkání, z toho pětkrát se radovali z vítězství.
Zásadní pro vývoj a výsledek zápasu byla druhá třetině, kterou vyhráli hosté jasně 4:1. Podíl na tom měl i Andrei Svechnikov, jemuž se povedl husarský kousek v podobě druhého gólu lakrosovo-florbalovým zakončením v této sezoně. Po Davidu Rittichovi nachytal i Connora Hellebuycka.
"Měl jsem tam docela dost prostoru, tak jsem se jen pokusil dostat puk do sítě, jak jen to nejrychleji šlo," popsal Svečnikov. "Hodně to trénuju. A když zastavím za brankou a budu vědět, že mám čas a prostor, zkusím to zase. Třeba to uvidíme hned příští zápas."
"Těžko lze slovy vyjádřit, jak moc dobrý ten kluk je. Každopádně je hrozně talentovaný," řekl Jordan Staal. "Zvládne úplně cokoliv. Navíc dělá všechno opravdu dobře. Dát takový gól, to je něco mimořádného, ale v jeho podání to vypadá velmi jednoduše."
"Víte, tohle není o štěstí. Všichni to od něho viděli poprvé někdy před měsícem, ale my to vídáme už rok a půl na tréninku," připomněl první zásah Svečnikova stejného ražení z 29. října jeho trenér Rod Brind'Amour. "Když to tak dlouho trénujete, není to o štěstí. Bylo jen otázkou, kdy to vytáhne při zápase."
Sebastian Aho si v dresu vítězů připsal dva góly a nahrávku, Jordan Staal skóroval dvakrát, Dougie Hamilton připojil tři asistence. Mrázek předvedl 30 úspěšných zákroků.

Švečnikov dal nádherný gól proti Jets

Malkin dal 400. gól
V brance Calgary Flames dostal pro souboj s Pittsburgh Penguins před Davidem Rittichem přednost Cam Talbot. Po výsledku 1:4 z toho ale byl druhý zápas kanadského celku za sebou bez bodového zisku.
Vše přitom vypadalo pro Flames zpočátku nadějně. Johnny Gaudreau otevřel na začátku 17. minuty skóre. A těsné vedení měli hráči Calgary na své straně ještě krátce po polovině utkání.
Po předchozí porážce s Carolina Hurricanes 0:4 nakonec ale více gólové radosti svým fanouškům nedopřáli a naopak sami čtyřikrát inkasovali. Během 82 sekund se o obrat postarali John Marino a Bryan Rust.
Ve třetí třetině se hrálo bez gólů až do jejího závěru, kdy to Flames zkusili bez gólmana, ale dvakrát se prosadili Penguins. Nejprve dal svůj 400. gól v základní části NHL Evgeni Malkin, jen 20 sekund poté dal výsledku definitivní podobu Kris Letang.
Třiatřicetiletý Malkin se stal teprve čtvrtým hráčem klubové historie, jemuž se podařilo pokořit tuto metu v dresu Penguins. Před ním jsou jen Mario Lemieux (690), Sidney Crosby (451) a Jaromír Jágr (439).
"Jedná se o mimořádná jména," přitakal Malkin. "To jsou hráči, kteří se bez nejmenších pochyb stali legendami. A já chci hrát i nadále na té nejvyšší úrovni. To číslo je moc pěkné, ale já chci víc. Každý den tvrdě makám. A věřím, že s Penguins bych mohl hrát ještě dalších pět šest let. Pak uvidíme. Být ale ve stejné společnosti, co jsou Jágr, Lemieux a Crosby, to je něco úžasného."
Ostatní zápasy: Boston doma opět prohrál, Hronek má další bod, Tatar skóroval
Boston Bruins sice doma nebodovali pouze jedinkrát z 19 utkání, s Los Angeles Kings si ale připsali třetí porážku před svými diváky za sebou, když prohráli 3:4 po prodloužení. V domácím dresu si sice připsal díky asistenci 49. bod sezony David Pastrnak (28+21), ale poslední slovo měl v čase 63:23 hostující kapitán Anze Kopitar. Pastrňák má celkem v základní části NHL už 333 bodů (160+173), díky čemuž se zařadil na čtvrté místo mezi nejproduktivnějšími hráči historie Bruins před dovršením věku 24 let.
Další nahrávku si připsal také obránce Filip Hronek. Detroit Red Wings to však nebylo nic moc platné v souboji s Columbus Blue Jackets, jimž podlehli 3:5. Detroit vedl, poté prohrával 1:2, ale otočil zase na 3:2, když se na začátku druhé třetiny trefil za Hronkovy pomoci Tyler Bertuzzi. Jenže pak už se do střelecké listiny zapisovali pouze hosté. Hronek vylepšil svou bilanci v sezoně na 34 startů a 19 bodů (7+12).

Bertuzzi využil přesilovku proti Columbusu

Vancouver Canucks podlehli v kanadském souboji Montreal Canadiens 1:3. Na výhře hostů, kteří v závěru první třetiny inkasovali jako první, se gólem podílel slovenský útočník Tomas Tatar, pro něhož šlo o 13. branku v této sezoně.
Toronto Maple Leafs si po návratu ze čtyřzápasového tripu poradili s Buffalo Sabres a zvítězili 5:3, čímž si připsali čtvrtou výhru za posledních pět utkání. Sabres naopak podruhé za sebou opouštěli led jako poražení. Dva góly domácích dal Auston Matthews, hostující kapitán Jack Eichel (1+1) protáhl svou bodovou sérii už na 17 utkání.
Tampa Bay Lightning byli sice proti Ottawa Senators obrovským favoritem, na začátku druhé třetiny vedli 3:1, ale dokázali odpor soupeře zlomit až v prodloužení. Výhru 4:3 zařídil gólem v čase 64:41 Anthony Cirelli.
New York Islanders podlehli Nashville Predators vysoko 3:8. Když byl hostující Craig Smith jediným střelcem první třetiny, rozhodně to nevypadalo na divočinu, která se pak strhla. Islanders totiž ve druhé části nejprve otočili na 3:1, ale pak ještě před jejím koncem sami čtyřikrát inkasovali. Smith si nakonec připsal tři body (2+1), stejně jako Calle Jarnkrok (1+2).