Rusko si spravilo chuť a po výhře s USA bere bronz

Napsal Michael Langr

V semifinále se rozplynuly jejich zlaté naděje, přesto hokejisté Ruska nakonec zakončili mistrovství světa IIHF v Moskvě oslavou. V zápase o třetí místo porazili USA vysoko 7:2 a získali bronz. Poosmé z posledních 10 šampionátů tak stojí na pomyslných stupních vítězů, třetím místem navázali na zlato z MS 2014 v Minsku a stříbro z Prahy 2015.

Američané naopak neobhájili bronz z Prahy, k němuž před rokem došli výhrou 3:0 nad Českem. Na rozdíl od loňska byl tentokrát domácí protivník nad jejich síly.

Dvěma brankami přispěl k jednoznačnému vítězství Sergei Mozyakin. Oba americké góly dal Frank Vatrano. Artemi Panarin si připsal tři body za gól a dvě asistence, tři přihrávky měl Pavel Datsyuk a bilanci 1+1 Vadim Shipachyov, jenž zůstává s 18 body v 10 zápasech nejproduktivnějším hráčem turnaje. Ten vyvrcholí večer od 19:45 SELČ finálovým utkáním Finsko - Kanada.

To, co nevyšlo Rusům v sobotu proti kompaktní finské obraně, se podařilo o den později proti Američanům. Ti sice vyhráli na střely 30:29, ale sborná tentokrát dovedla své šance dotáhnout do konce a mladého soupeře přehrála zkušenostmi, tvořivostí a pohlednou kombinací.

Do pohody ji dostaly dva góly v první třetině: Viatcheslav Voynov se trefil v čase 6:23, v čase 13:41 využil přesilovku Mozyakin. A když Rusové v polovině druhé třetiny zvýšili trefami Ivana Telegina a Yevgenie Dadonova na 4:0, bylo prakticky rozhodnuto.

Američané se nevzdali, pět minut před druhou přestávkou dokázal v přesilovce snížit Vatrano. Jenže minutu poté dostal Panarin domácí tým znovu do čtyřbrankového náskoku.

Mike Condon nestačil krýt bleskové ruské útoky, kdežto Sergei Bobrovsky na druhé straně si s americkými pokusy povětšinou poradil. Výjimkou byla druhá trefa Vatrana v čase 43:42, po níž se zdálo, že by se tým USA přece jen mohl pokusit vrátit do zápasu. Tyto naděje však uťal za necelých deset minut svým druhým přesilovkovým gólem Mozyakin a sedm sekund před koncem rozjásal ruské fanoušky naposledy opět v početní výhodě Shipachyov.

"Potom, co jsme prohráli semifinále, bylo poprat se o medaili to jediné, co nám zbývalo. Jsem rád, že se to povedlo. Ukázali jsme charakter, že jsme to nevzdali," hodnotil gólman Bobrovsky v České televizi. "Kluci přede mnou udělali dobrou práci. Nebylo to snadné, střel bylo hodně, ale tím, jak hráli, mi dokázali práci ohromně ulehčit."