pens121216_169a

Obhájce Stanleyova poháru je ve formě. Pittsburgh Penguins rozdrtili doma tým Arizona Coyotes 7:0 a po šesté výhře za sebou se přiblížili na jediný bod nejlepšímu týmu soutěže Montrealu. Canadiens totiž v druhém utkání pondělního programu doma prohráli s Bostonem 1:2 po prodloužení.

Pittsburgh Penguins - Arizona Coyotes 7:0
Druhým čistým kontem v sezoně díky 32 úspěšným zákrokům se na vítězství Pittsburghu podílel gólman Matt Murray, který si vylepšil svou bilanci na 11 výher z 13 utkání v této sezoně. O branky se postaralo sedm různých střelců a Penguins definitivně rozhodli čtyřmi trefami ve druhé třetině.
Skóre otevřel v úvodním dějství Scott Wilson, kanonádu ve druhé dvacetiminutovce zařídili Nick Bonino, Trevor Daley, Bryan Rust a Sidney Crosby a výsledek pak dovršili Phil Kessel a Justin Schultz.
"Když jsme se dostali do vedení, tak se nám dařilo hrou naši hru. Ve druhé třetině se nám povedlo proměnit nějaké brejky," řekl kapitán Penguins Crosby, který se prosadil v přesilové hře a s 21 trefami z 23 zápasů si upevnil vedení v tabulce střelců. Na konci první třetině sice odstoupil ze hry poté, co jej zasáhl hokejkou do obličeje český útočník Martin Hanzal, ale po pauze na ledě nechyběl.
Arizona za posledních osm utkání nasbírala pět bodů, z toho tři v posledních dvou duelech před vystoupením v Pittsburghu. Debakl ale překryl radost Coyotes po sobotní domácí výhře nad celkem Nashville Predators (4:1).
"Nehráli jsme a nebojovali na takové úrovni, která je pro NHL nutná. Výsledkem je konečné skóre a ukazuje to, jak na tom teď jsme," prohlásil kouč Coyotes Dave Tippett.

Montreal Canadiens - Boston Bruins 1:2 po prodl.
V čase 63:20 rozhodl útočník Ryan Spooner a ukončil sérii tří porážek Bruins za sebou, při které získali jediný bod. Pro Canadiens to byla teprve třetí domácí porážka v 17. vystoupení v Bell Centre v této sezoně.
Spooner se dostal sám před Careyho Price po kombinaci s Toreyem Krugem, při které jej neubránil Alexander Radulov. "Byla to skvělá přihrávka. Chtěl jsem pak zkusit jít do bekhendu, ale viděl jsem, že má místo mezi betony, tak jsem zkusil vystřelit a udělal jsem dobře," popisoval Spooner.
Boston vedl od konce druhé třetiny po trefě nováčka Austina Czarnika, který třetím gólem v sezoně oslavil své 24. narozeniny. V 57. minutě vyrovnal Paul Byron, jenž si připsal svůj 10. gól v ročníku. Gólman Tuukka Rask tak už popáté v sezoně ztratil čisté konto v posledních pěti minutách třetí třetiny.
Kouč Claude Julien po sérii proher pozměnil složení prvních dvou formací a střelec David Pastrňák se přesunul z první formace do druhé k Davidovi Krejčímu. Oba čeští útočníci byli blízko gólu, ale nakonec vyšli naprázdno.
Pastrňák trefil v polovině utkání levou tyč. Krejčí přesně po minutě prodloužení sice dostal puk do branky, ale na základě videozáznamu nebyl gól uznán, protože Price byl atakován Pastrňákem. V dresu Montrealu mohl skórovat centr Tomáš Plekanec, jehož krátce po Pastrňákově ráně do tyče vychytal Rask.

1. Pittsburgh válí
Penguins vyhráli pošesté za sebou a po kanonádě proti Arizoně (7:0) vylepšili svou bilanci v této sérii na 35 vstřelených branek. Posunuli se tak se 41 body z 29 zápasů na pozici druhého nejlepšího týmu soutěže za Montreal (42 bodů).
2. Arizona se trápí
Coyotes nenavázali na sobotní domácí vítězství nad týmem Nashville Predators a prohráli sedmý z posledních osmi zápasů. S 23 body z 28 utkání zůstávají na úplném chvostu NHL.
3. Crosby uniká Pastrňákovi
Kapitán Pittsburghu Sidney Crosby se trefil pětkrát z posledních čtyř zápasů a s 21 brankami uniká v čele tabulky střelců Davidovi Pastrňákovi z Bostonu. Dvacetiletý český talent po dvou utkáních bez gólů zůstává na 18 trefách.
1. Tuukka Rask (BOS): 29 zákroků, 1 inkasovaný gól
2. Nick Bonino (PIT): 1 gól, 1 asistence, 3 střely
3. Carey Price (MTL): 27 zákroků, 2 inkasované góly
Na co se těšit:
Na programu je deset utkání. Columbus Blue Jackets budou útočit na sedmou výhru za sebou na ledě celku Edmonton Oilers. Šlágrem je i souboj New York Rangers s týmem Chicago Blackhawks.