20181021_rittich_save

Brankář David Rittich se zařadil mezi hlavní strůjce nedělního vítězství Calgary Flames na ledě New York Rangers 4:1. Šestadvacetiletý jihlavský rodák předvedl maximum dosavadní kariéry v NHL v podobě 44 úspěšných zákroků a byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

Útočník David Kämpf první trefou sezony mírnil porážku svého mužstva Chicago Blackhawks s týmem Tampa Bay Lightning 3:6. S dvěma body za dvě asistence byl nejproduktivnějším hráčem domácích bek Jan Rutta. Nahrávku zaznamenal v dresu vítězů forvard Ondřej Palát.
Úžasný Rittich
V Madison Square Garden mohlo za jistých okolností dojít dokonce na souboj českých gólmanů. Zatímco Rittich dostal podruhé v sezoně příležitost od začátku zápasu a proměnil ji ve druhé vychytané vítězství, domácí Marek Mazanec zůstal jen na střídačce, aby kryl záda Henriku Lundqvistovi.
A Rittich nejenže výborně chytal, ale zářil. Recept na něho našel pouze v přesilovce během třetí třetiny Mika Zibanejad, když se trefil z kruhu do mezírky nad rameno českého gólmana.
Jenže v tu chvíli pouze snižoval na 1:3, neboť Johnny Gaudreau přesně po 17 odehraných minutách otevřel skóre a ve druhé třetině zvýšili Garnet Hathaway a další trefou Gaudreau, pro něhož šlo o 300. bod (102 gólů a 198 asistencí) ve 320. utkání v NHL. Hathaway pak zápas také uzavřel.
Rittich 44 zákroky, z nichž 19 připadlo na třetí třetinu, vylepšil své osobní maximum z 12. ledna, kdy jich proti Floridě stihl 41. "Myslím, že bez něho by to dnes byl docela jiný příběh," ocenil jeho přínos kouč Bill Peters. "Tohle byly opravdu skvělé dva body a jdou za Davidem."
Flames utnuli sérii šesti porážek v Madison Square Garden. "Každý zápas je důležitý, takže i tato výhra je pro mě důležitá," prohlásil Rittich. "Když jsem v brance, chci ukázat to nejlepší, co umím. Role dvojky je těžká. Nechytáte tolik zápasů, ale když už jdete do branky, musíte předvést dobrý výkon."
Rangers neproměnili hlavně ve třetím dějství řadu obrovských možností, které jim Rittich pochytal. I proto již potřetí v sezoně vyslali na branku soupeře alespoň 40 střel, ale v žádném z těchto utkání nedali více než dva góly.
"Právě proto jsem v bráně - abych chytal. Nejsem si jistý, kolik přesně šancí domácí měli, ale dobře víme, že ve třetí třetině musíme být o něco lepší než dnes," podotkl Rittich. "Právě teď jsou ale nejdůležitější ty dva body."

Rittich vychytal Fasta i Zibanejada pravým betonem

Kämpfův první gól sezony
V duelu týmů, které se fanouškům představily již v sobotním programu, se od začátku vedlo lépe Lightning. Nikita Kucherov je poslal ve čtvrté minutě do vedení. Do první přestávky přišla ještě odpověď, když po první Ruttově nahrávce vyrovnal Alexandre Fortin.
Jenže pak za to vzali hosté. Anthony Cirelli, Yanni Gourde v přesilovce po Palátově asistenci a Brayden Point pomohli v průběhu druhého dějství odskočit floridskému celku až do vedení 4:1, které navíc v polovině třetí třetiny zvýraznil Victor Hedman.
Kämpf z Ruttova nahození odraženého od čárového rozhodčího a Nick Schmaltz pak sice v rozmezí necelé minuty snížili, jenže bylo už pozdě. Výhru Lightning pečetil do prázdné branky Ryan Callahan.
Tampa Bay porazila ve vzájemných utkáních Blackhawks již pošesté za sebou a potvrdila, že to na ně od prohraného finále Stanley Cupu 2015 umí. Jen při první repríze v říjnu téhož roku uspělo Chicago, ale Lightning tehdy dosáhli při porážce 0:1 v prodloužení alespoň na bod.
Lightning protáhli bodovou sérii na pět zápasů a stanovili navíc i rekord NHL v počtu střel na branku za jednu třetinu, když jich v průběhu prostřední dvacetiminutovky stihli vyslat 33, tedy tolik, co mužstva mnohdy nevyprodukují za celé utkání.
Celkem jich tým vyslal na branku Chicaga, kterou střežil Cam Ward, pro klubové statistiky rovněž rekordních 55. Dosavadním maximem v podání Lightning bylo 52 střel proti týmu Florida Panthers 18. listopadu 2008.
"Máme z toho dobrý pocit," řekl útočník Tyler Johnson. "Je to něco, oč se pokoušíme každou třetinu. Vždy se snažíme, abychom vyslali co nejvíce střel a dostali tak puk co nejčastěji na branku. Taková je naše mentalita. Pokud to děláme, jsme pak vážně dobrým týmem."
Cam Ward v domácím brankovišti stihl 49 zákroků, nejvíce od 56 v podání Nikolaie Khabibulina v duelu s Detroit Red Wings 5. dubna 2007. "Tampa Bay je vážně těžký soupeř. Mají tam hodně talentovaných hráčů do ofenzivy a bylo těžké je zkrotit. Ale my se dáme do kupy a na tenhle zápas rychle zapomeneme," ujistil Ward.

Vedení 2:0 Ducks nestačilo
Nedělní zmar v podání domácích týmů završil Anaheim v souboji s Buffalem. Rovněž pro Ducks i Sabres se jednalo o back-to-back zápasy. A přestože Buffalo hrálo oba v arénách soupeřů, dokázalo v obou případech uspět. Anaheim naopak i druhý duel ztratil.
Po triumfu v Los Angeles a výsledku 5:1 se sice Sabres dostávali pomaleji do tempa, ale Ducks přes vedení 2:0 nepoctili svého bývalého útočníka Paula Kariyu, jehož dres s devítkou byl před utkáním vyvěšen ke stropu haly Honda Center, výhrou.
Sam Steel a Kiefer Sherwood zajistili Ducks vedení 2:0, jenže na začátku 37. minuty snížil v přesilovce Kyle Okposo a 88 sekund poté Jeff Skinner vyrovnal.
"Hodně se mi zamlouvalo, jak jsme odpověděli," pochvaloval si trenér Buffala Phil Housley. "Prohrávali jsme 0:2 a zápas se mohl vyvíjet špatným směrem, ale hráli jsme v tu chvíli velmi dobrý hokej. Snížili jsme, dali i nějaké góly v přesilovkách, myslím, že to byl dosud náš nejlepší zápas venku."
Rasmus Ristolainen pak ve třetím dějství dokonal při početní výhodě, kdy seděl na trestné lavici Andrej Šustr, obrat a Patrik Berglund v samém závěru završil úspěch Sabres při hře domácích bez gólmana.
"Když pokračujete v tom, že dáváte soupeři další a další příležitosti, aby procvičil přesilovky, dáváte mu tím šanci žít," řekl kouč poražených Randy Carlyle. "A přesně to jsme dneska udělali my."