Raanta_37

Tak kdo je tady vlastně král?
Tahle hrdá přezdívka na Manhattanu roky patřila švédskému brankáři Henriku Lundqvistovi, teď se ale hrdinou New York Rangers stal jiný gólmanský vladař, také Skandinávec. Antti Raanta si proti týmu Tampa Bay Lightning připsal 38 úspěšných zákroků a vychytal výhru 1:0 v prodloužení.

Jasně, jedničkou Rangers zůstává Lundqvist. Ale pozor na jeho finského parťáka! Přestože v únoru nastoupil pouze ke dvěma zápasům, byla z toho stejně jako v případě pondělního duelu pokaždé výhra. Dohromady zvítězil už ve třinácti zápasech.
"Je skvělé mít v týmu dva tak fantastické gólmany," chválil útočník Mika Zibanejad, který pondělní souboj rozhodl gólem ze 64. minuty. "Antti v Tampě udělal obrovský dojem."
To teda! V první třetině nejdřív pohotově vykopnul střelu Adama Erneho, pak betonem zneškodnil pokus Ondřeje Paláta. Ve druhé čelil šestnácti dalším ranám. Snad vůbec nejvíc se však zaskvěl, když do konce normální hrací doby scházelo patnáct vteřin. To zázračně vyrazil velenadějnou střelu Nikity Kucherova, který následně jen schoval hlavu do dlaní.
"Měl jsem štěstí, že mě to trefilo," tvrdil Raanta skromně po zápase. "Celkově musím hodně poděkovat klukům před sebou, hodně padali do střel, blokovali rány, byli důslední, poctivě dřeli v oslabení. To se pak chytá mnohem líp."
Je mu 27 let a v NHL ho mnozí považují za věčného náhradníka. Byl jím i v roce 2015, kdy s mužstvem Chicago Blackhawks sice slavil triumf ve Stanley Cupu, kvůli přísným požadavkům na odchytaná utkání však jeho jméno nebylo vyryto do samotného poháru. Ještě téhož léta byl vyměněn do Rangers.

Jenže i tady to má vedle Lundqvista těžké. V sezoně 2015-16 nastoupil pouze do 25 zápasů, v té další zatím nastřádal o tři méně. Ale je na něj spolehnutí, v tomto ročníku se postaral už o druhé vítězství 1:0 v prodloužení. To první odneslo 9. prosince jeho staré známé Chicago, o dva dny později navíc přidal další čisté konto proti New Jersey Devils.
Zažil období, kdy to týmové jedničce nešlo, a tak chodil do branky mnohem častěji on. To je nyní pryč.
"Každý zápas, ve kterém dostanu příležitost místo Henrika, je pro mě velký svátek," řekl. "Samozřejmě bych chtěl hrát víc. Ale všichni asi víme, kdo je v Rangers jedničkou. Já jako druhý brankář ctím pravidlo, že kdykoliv bude potřeba, musím být připraven."
Byť to není úplně spravedlivé porovnávání, podívejte se na čísla těch dvou: Lundqvist 50 zápasů, úspěšnost 91,2 %, průměr 2,66 gólu na zápas. Raanta 22 zápasů, úspěšnost 92,5 %, průměr 2,22 gólu na zápas.
Ano, Fin je na tom líp. Vždyť Lundqvist z posledních čtyř zápasů dostal dvakrát čtyři góly, jednou dokonce pět. To o Raantově příznivé sérii jsme už mluvili.

Raanta Lightning

Jeho současná herní pohoda možná vyplývá i z nehokejových okolností. Přesně před měsícem se mu totiž narodila dcera Evelyn, podle vtípků od spoluhráčů jí už do výbavy pořídil malé brankářské betony.
"Je to naše první dítě, oba s manželkou zažíváme skvělé chvíle," přiznal. "Na moje hokejové výkony to ale snad nemá žádný vliv, osobní záležitosti si na led neberu."
Vliv na tak povedenou formu naopak může mít to, že se svým konkurentem Lundqvistem skvěle vycházejí.
"Už od mého příchodu do Rangers se mi stále snaží pomáhat," ocenil Raanta. "Můžu se od něj a jeho přístupu hodně naučit. Když nechytá, maká na sobě ještě víc. Ví, že jedině tak se zase do branky dostane silný."
Silný, jak je zvykem u Lundqvista i u Raanty. Silný jak král.