Gudas_shoots

Velmi úspěšný večer českých hokejistů přinesl vydatný program 11 úterních zápasů NHL. Pozornost byla z mnoha důvodů upřena do Philadelphie, kde nastoupil k utkání základní části číslo 800 útočník Jakub Voráček. K vítězné premiéře kouče Scotta Gordona na střídačce Flyers pomohl gólem obránce Radko Gudas.

Mezi střelce se zapsali i Lukáš Radil, Filip Chytil, Radek Faksa a Ondřej Palát. Také jejich týmy vyhrály, úspěch San Jose v Minnesotě završil Radil, stejně tak dal Chytil razítko na úspěch New York Rangers s Anaheimem, Faksa dal jeden ze dvou gólů zápasu mezi Dallasem a Calgary do sítě hostujícího gólmana Davida Ritticha. Také Palát potvrdil poslední trefou výhru Tampy Bay ve Vancouveru.
Voráčkova osmistovka
Carter Hart při svém debutu v NHL předvedl v brance domácích Philadelphia Flyers 20 zákroků, pomohl tak týmu k těsné výhře nad Detroit Red Wings 3:2 a Scott Gordon, který se ujal vedení mužstva v roli dočasně dosazeného kouče místo odvolaného Davea Hakstola mohl slavit v nové roli hned na první pokus po příchodu z Lehigh Valley.
Rovněž Hart byl až dosud na farmě v American Hockey League. Svým startem se ale podílel na zápisu do historie, neboť se stal již šestým od začátku zápasu nasazeným gólmanem v brankovišti Flyers. V úvodních 35 duelech sezony k něčemu takovému žádný tým NHL nikdy nesáhl.
"Jen jsem se snažil hrát svou hru, věřit sám v sebe a soustředit se na věci, které mě dostaly až sem, nikoliv na věci, jež jsou mimo moji kontrolu a komfortní zónu," uvedl Hart, který byl první hvězdou zápasu a stal se ve 20 letech a 127 dnech nejmladším gólmanem v klubové historii, jenž vyhrál hned při svém debutu.

James van Riemsdyk a Shayne Gostisbehere pomohli utnout sérii čtyř porážek shodně gólem a asistencí. Gudas vrátil před polovinou zápasu Flyers vedení parádní trefou na 2:1, když za kruhy napřáhl a po nekompromisní bombě mohl slavit druhý gól v sezoně.
Výrazně tak pomohl k tomu, že jeho spoluhráč Jakub Voráček bude na 800. zápas základní části v kariéře vzpomínat v dobrém. Voráček nebodoval, přestože hýřil aktivitou a čtyřikrát pálil mezi tyče. Jeho celková bilance tak zůstává na 598 bodech za 183 branek a 415 přihrávek.
"Tahle výhra je tady pro nás všechny velkým vysvobozením," netajil Gordon, jenž odkoučoval první zápas NHL od 13. listopadu 2010, kdy vedl New York Islanders. "To neúspěšné období bylo pro všechny frustrující. A když to vezmu ze svého pohledu - pokaždé chcete vykročit tou správnou nohou."
Hosté prohráli počtvrté za sebou. "Myslím, že jsme tady dnes měli hrozně moc hráčů, co hráli svůj zápas B či C," zlobil se kouč Jeff Blashill. "Ale nebylo jich tady dost takových, co by se přiblížili svému utkání z kategorie A."
Čtvrtý bod sezony při celkové bilanci gólu a tří nahrávek z 20 odehraných zápasů si připsal hostující útočník Martin Frk, jenž pomohl asistencí snížit přesně po odehrání 42 minut na 2:3. Jacob de la Rose byl však posledním střelcem utkání.
Na hostující střídačce byl jako náhradní gólman narychlo povolaný Justin Kowalkoski, dvaatřicetiletý geolog, který odehrál v letech 2004 až 2008 čtyři sezony za Colgate University.

Czech Sharks show
Šest bodů si mezi sebe rozdělilo české trio v barvách San Jose Sharks při vítězném vystoupení na ledě Minnesota Wild. Sharks ho odehráli skvěle a po výsledku 4:0 si připsali páté vítězství po sobě, což je nejvíce v sezoně.
Do poloviny duelu byl stav bezbrankový. Logan Couture skóroval dvakrát, Lukáš Radil prožil díky gólu při závěrečné hře Wild bez gólmana a asistenci první večer v NHL s více body, Tomáš Hertl a bek Radim Šimek přiložili ruku k dílu shodně dvěma asistencemi. Hertl byl druhou hvězou utkání, Šimek třetí.
Martin Jones předvedl 26 zákroků a vysloužil si tak první čisté konto v probíhajícím ročníku.
"Tohle je pro nás obrovská výhra," radoval se Jones. "Z mého pohledu to byl jeden z našich nejpovedenějších zápasů od začátku až do konce. Jak jsme bránili a zavírali jim cestu do šancí, to bylo skvělé."

Dva góly Sharks v rozmezí 29 vteřin

Chytil předčil Kašeho
New York Rangers pomohla k vítězství nad Anaheim Ducks skvělá třetí třetina a hlavně posledních 11 minut, během nichž otočili skóre z 0:1 na konečných 3:1. Ukončili tak sérii tří porážek.
Vítězný gól si schoval Kevin Hayes do oslabení a dal ho v ideálním čase 59:20, kdy už Ducks zbývalo opravdu málo času na odpověď.
Na trestné lavici byl v tu chvíli za nedovolený atak gólmana Filip Chytil, který následně skóre uzavřel. Po návratu na led pak český forvard skóre uzavřel střelou do prázdné branky a prosadil se tak po desetizápasové odmlce, jež následovala po sérii pěti utkání, v nichž český mladík dokázal skórovat. Na kontě má nyní šest gólů.
"Už to s námi zase vypadalo špatně," připomněl Hayes, "Snad nás ale tato výhra oživí a nastartuje k dalším úspěchům."
Tři body si díky gólu a dvěma nahrávkám připsal Vladislav Namestnikov.
O jediný gól hostů, jejichž vítězná šňůra se zastavila na čtyřech utkáních, se postaral Pontus Aberg. Ducks tím rovněž přišli o sérii šesti výher v arénách soupeřů.

Hayes se trefil v oslabení

Faksa dal gól Rittichovi
Jeden střelecký pokus mezi tyče stačil Radku Faksovi na to, aby se gólově prosadil v duelu Dallas Stars s Calgary Flames.
Faksa se blýskl gólovým momentem v čase 37:17. A stál opravdu za to. Ke čtyřiadvacetiletému forvardovi se dostal puk před Rittichem, jehož oklamal bleskurychlým blafákem do bekhendu a završil tak skóre duelu Dallas Stars s Calgary Flames na konečných 2:0.
Faksa se gólově prosadil pošesté v sezoně, k tomu přidal během 34 startů ještě pět asistencí. U jeho úterní trefy si první nahrávku v pátém utkání od návratu po dlouhé absenci kvůli problémovým zádům připsal Martin Hanzal, jenž v předchozích duelech sezony jednou skóroval.
Hostům na body další více než spolehlivý výkon českého gólmana nestačil. Rittich si připsal 26 zákroků, před Faksou ho překonal v první třetině Jamie Benn.
Ještě lépe si vedl Ben Bishop v brankovišti domácích, jenž uhájil čisté konto skrze 21 zásahů a byl vyhlášen první hvězdou zápasu, Faksa pak tou druhou.
Dallas tak ukončil nepěknou sérii čtyř vystoupení bez bodového zisku, pro Flames šlo naopak o teprve druhou prohru za posledních 10 zápasů. Při té druhé na ledě týmu Edmonton Oilers přitom rovněž neskórovali a prohráli přes Rittichův výborný výkon 0:1.

Na Západní frontě klid
Nejen Calgary, ale rovněž Winnipeg Jets a Nashville Predators jakožto další členové tria lídrů Západní konference se shodným počtem 46 bodů nedosáhly na další zisk.
Jets si odvezli porážku 1:4 z Los Angeles a Predators nestačili na Chicago, když na ledě Blackhawks museli vstřebat těsnou prohru 1:2.
Winnipeg sice na začátku druhé části srovnal krok, ale ve zbytku hrací doby už se prosazovali jen domácí.
Ještě lépe na tom byl Nashville díky vedoucí trefě Kevina Fialy, jenže Gustav Forsling a Erik Gustafsson se v rozmezí necelých dvou minut postarali ve druhé třetině o obrat. Chicago se díky tomu udrželo o bod před posledním celkem Západu, jímž jsou Kings.
Zaváhání vedoucí trojice pomohlo k přiblížení San Jose. Sharks ztrácí po své povedené sérii jen tři body.

Ostatní zápasy: Otočka Floridy v Buffalu, debakl New Jersey s Torontem, Blues uspěli v Edmontonu
Buffalo Sabres vedli nad mužstvem Florida Panthers po dvou třetinách 2:1, nestačilo to však na body, natož pak na výhru. Sabres inkasovali třikrát během úvodní pětiminutovky třetího dějství a prohráli nakonec 2:5. Tři body za dvě trefy a nahrávku si v dresu vítězů připsal Evgenii Dadonov. Domácí kanonýr Jeff Skinner vstřelil ve 35. utkání již 25. gól sezony. V klubové historii Sabres byl rychlejší jen Alex Mogilny, 25 tref stihl během úvodních 34 utkání v sezoně 1992-93.
New Jersey Devils při výhře Philadelphie neodvrátili pád na dno Východní konference. Místo toho schytali výprask 2:7 s Toronto Maple Leafs. Hosté si došli pro teprve druhou výhru za posledních šest utkání suverénně, už po první dvacetiminutovce vedli 3:1, po druhé dokonce 5:1. Nazem Kadri a Connor Brown stihli shodně tři nahrávky, dvěma góly přispěl k výhře Tyler Ennis. Hostující veterán Patrick Marleau dal už 544. gól kariéry, na 30. příčce historie dostihl jednu z největších legend - Maurice 'Rocket' Richard pokořil jako první hranici 500 gólů v NHL.

Tavares otevřel skóre po hezké kombinaci

St. Louis Blues sice přišli během druhé třetiny souboje s domácími Edmonton Oilers o těsné vedení, jenže vše napravili ve třetí třetině. Pat Maroon, Vladimir Tarasenko a Jaden Schwartz zařídili vítězství 4:1. Brayden Schenn si připsal tři asistence. Oilers nebodovali podruhé za sebou.
Vedoucí tým celé ligy Tampa Bay Lightning znovu potvrdil, že dva zápasy po sobě neprohrává. V sezoně se floridskému celku přihodilo něco takového pouze jedinkrát. Na porážku z prodloužení ve Winnipegu dali Lightning zapomenout výhrou 5:2 ve Vancouveru, kterou gólově završil Ondřej Palát. Do prázdné branky dal třetí gól v sezoně.
Arizona Coyotes nenavázali na tři velmi těsná domácí vítězství z předchozích sezon proti New York Islanders. I když skórovali jako první, hosté třemi trefami vývoj zápasu otočili. Připsali si tak třetí úspěch v řadě, Coyotes naproti tomu ztratili šestý ze sedmi uplynulých zápasů.