Pavelskiho dva přesilovkové góly v rozmezí 16 vteřin

Útočník Radek Faksa z Dallasu se jako jediný ze čtveřice českých aktérů třízápasového pondělního programu NHL bodově prosadil. Asistoval u vítězné branky Blakea Comeau, který zvýšil ve 32. minutě duelu na ledě New York Rangers na 4:2. Stars se nakonec radovali po výhře 5:3. Hvězdou večera byl obránce Floridy nastupující aktuálně v útoku Mark Pysyk, který zajistil hattrickem vítězství Panthers v Torontu 5:3.

Faksa přispěl k úspěchu Stars
Poprvé po měsíci dokázal vstřelil Dallas v zápase více než tři branky a na prolomení této hranice poprvé od 3. ledna od domácí výhry nad Detroitem 4:1 se podílel právě i Faksa. Ve vlastním obranném pásmu vyhrál u mantinelu souboj, Tyler Seguin bekhendem vyslal do protiútoku Comeaua a ten se trefil z levého kruhu.
Dallas v předešlých devíti zápasech vstřelil maximálně tři branky, přesto mu to stačilo za tu dobu na pět výher. V brance Rangers, v jejichž sestavě nechyběl útočník Filip Chytil, nenavázal na sobotní nulu při výhře v Detroitu 1:0 gólman Henrik Lundqvist. Inkasoval čtyři branky z 15 střel a vystřídal jej Alexandar Georgiev.
Jako první šli ale ve třetí minutě do vedení Rangers. V přesilové hře překvapil od levého mantinelu Antona Chudobina Pavel Buchnevich. Stars ale před polovinou úvodní třetiny bleskově během 16 sekund díky dvěma gólům Joea Pavelskiho v početních výhodách otočili stav. Přitom v minulých pěti zápasech nedokázali Stars v přesilovkách skórovat a promarnili jich celkem čtrnáct.
V úvodním dějství v Madison Square Garden ale byly oba týmy ve svých početních výhodách stoprocentně úspěšné. Špatné střídání Dallasu vedlo v 16. minutě k přesilovkové trefě Bretta Howdena, který upravil na 2:2.
Ve 28. minutě vrátil Dallasu vedení ranou od modré čáry obránce Stephen Johns, který se radoval z prvního gólu od 16. února 2018. Celý minulý ročník a úvodních 47 zápasů této sezony musel vynechat kvůli následkům otřesu mozku.
"Bylo to o to výjimečnější, že u toho byli dnes rodiče. Prožíval jsem těžké časy. Rodiče se mi snažili pomáhat. Teď tu byli u toho. Jsem si jistý, že táta brečel. Těším se, až je uvidím a oba je obejmu," líčil Johns své pocity bezprostředně po utkání.
Po Comeauově zvýšení pojistil ve 44. minutě z dorážky do odkryté branky náskok Dallasu už na 5:2 Corey Perry. Rangers se ještě potřetí prosadili v přesilovce, ale Brendan Lemieux tečí Howdenovy střely už jen zmírnil prohru celku z Manhattanu.
Pysykův premiérový hattrick
Sedmý úspěch z posledních osmi zápasů oslavila Florida, která vyhrála v Torontu 5:3. Prvním hattrickem v kariéře v NHL to zařídil univerzál Pysyk, který ve 399. zápase zaokrouhlil svou sbírku gólů teprve na dvacet a v této sezoně skóroval sedmkrát.
Maple Leafs přišli v první třetině o brankáře Frederika Andersena, který utrpěl zranění v horní části těla a do druhé dějství jej nahradil Michael Hutchinson.
Osmadvacetiletý Pysyk začal své střelecké představení ve 12. minutě, kdy jej našel bekhendem mezi kruhy Mike Matheson a nejlepší hráč zápasů překonal Andersena. Gólman Toronta inkasoval jeden gól z osmi střel před svým odstoupením ze zápasu.

Zranil se po kolizi s útočníkem Frankem Vatranem 96 sekund před první pauzou, ale zbytek úvodního dějství ještě dochytal. "Bylo mi řečeno, že se už cítí lépe, ale uvidíme ráno," komentoval stav brankářské jedničky Maple Leafs trenér Sheldon Keefe. Potvrdil, že Andersen absolvoval testy na podezření z otřesu mozku.
Toronto ve druhé třetině vývoj utkání otočilo. Nejdříve ve 24. minutě využil přesilovou hru John Tavares a v čase 39:05 jen dvě sekundy po skončení další početní výhody usměrnil za Sergeje Bobrovského přihrávku Kasperiho Kapanena William Nylander.
Po 38 sekundách zvýšil na 3:1 po po rychlém proti po bekhendové přihrávce Zacha Hymana nepokrytý Auston Matthews, který se s 37 góly vyrovnal na druhém místě tabulky střelců Alexandru Ovečkinovi z Washington Capitals. Na vedoucího Davida Pastrňáka z Boston Bruins ztrácí autor tří branek z posledních čtyř utkání jednu trefu.

Jenže na čtvrtou výhru ze čtyř utkání po 2020 Honda NHL All-Star Game Maple Leafs už nedosáhli. Obrat rozjel ve 43. minutě z dorážky Pysyk. Za 58 sekund vyrovnal v přesilové hře Jonathan Huberdeau.
V čase 50:13 po střele Aarona Ekblada odražené od zadního mantinelu zaznamenal šťastně vítěznou branku Mike Hoffman. Jeho zadovkou bekhendem srazil za Hutchinsona bruslí Cody Ceci. V závěru při hře domácích bez gólmana obral Pysyk o puk Mitchella Marnera, který jej ještě podrazil, ale hrdina večera v pozici klečícího střelce dovršil hattrick.
"Měl jsem štěstí, získal jsem puk a byla prázdná branka. Bál jsem se, abych ji neminul. Byl jsem trochu nervózní," prohlásil Pysyk. "Nehráli jsme první dvě třetiny to, na co máme. Na začátku třetí jsme inkasovali, ale dokázali jsme to otočit. Je to pro nás skvělá výhra."
Elliott vynuloval Detroit
Devátou prohru za sebou museli strávit hráči Detroitu s obráncem Filipem Hronkem, kteří podlehli doma Philadelphii 0:3. Pod vítězství týmu útočníka Jakuba Voráčka se podepsal 16 úspěšnými zákroky gólman Brian Elliott, který si připsal druhé čisté konto v sezoně a celkově jubilejní 40. v kariéře v NHL.
"Brian neměl tolik zásahů, ale některé byly těžké a všechny zvládl," chválil Elliotta trenér Flyers Alain Vigneault. "Kluci před ním odvedli také velice kvalitní výkon," doplnil spokojený kouč, jehož tým bodoval potřetí za sebou a z toho podruhé vyhrál.

První branka padla až v polovině utkání, kdy se po přihrávce Michaela Raflla prosadil Scott Laughton. Ve 43. minutě zvýšil ve vlastním oslabení Kevin Hayes a na konci při hře Red Wings bez gólmana dovršil výsledek Matt Niskanen.
Philadelphia se posunula na pozici první divoké karty pro postup do play off ve Východní konferenci o bod před New York Islanders. "Když jsme hráli v Kalifornii (na konci prosince), promarnili jsme příliš mnoho zápasu. Snažíme se teď sbírat každý bod," pochvaloval si Laughton další zisk.