FaskaPrime

Český útočník Radek Faksa neodvrátil gólem porážku Dallas Stars v sobotním utkání NHL na ledě Anaheim Ducks 3:5. Bodoval také forvard Ondřej Palát, který se podílel asistencí na vítězství Tampa Bay Lightning nad Buffalo Sabres 7:5. V tažení za play off si polepšili St. Louis Blues, kteří zvítězili na ledě Chicago Blackhawks 4:1 a k postupu jim stačí v sobotu v přímém souboji v Denveru s domácími Colorado Avalanche i zisk bodu.

Anaheim Ducks - Dallas Stars 5:3
Faksa ve 28. minutě snížil na 2:4 a připsal si třetí branku z posledních pěti duelů. Čtyřiadvacetiletý odchovanec Opavy tečoval před Ryanem Millerem střelu obránce Grega Pateryna. Faksa tak s 33 body v sezoně vyrovnal svůj osobní rekord z minulého ročníku. Ve své třetí sezoně v NHL si polepšil na 17 tref z 78 utkání. V minulém ročníku zaznamenal Faksa v 80 duelech 12 branek a 21 asistencí.

Stars v úvodu třetí třetiny díky Jamiemu Bennovi zkorigovali stav i na rozdíl jediné branky, ale Anaheim obrat nepřipustil. Připsal si čtvrtou výhru za sebou a v Pacifické divizi se posunul na třetí místo o bod před Los Angeles Kings. Má navíc stále šanci poskočit i na druhou pozici před San Jose Sharks, na které má jednobodové manko.
Českého forvarda v dresu Ducks Ondřeje Kašeho nemuselo nijak mrzet, že vyšel bodově naprázdno poprvé po třech utkáních, ve kterých nasbíral čtyři body za dva góly a stejný počet asistencí.
Tampa Bay Lightning - Buffalo Sabres 7:5
Lightning si díky úspěchu v přestřelce s nejhorším týmem ligy upevnili vedení v Atlantické divizi a zároveň ve Východní konferenci. Unikli na rozdíl dvou bodů Boston Bruins, kteří mají sice jeden zápas k dobru, ale Tampě Bay stačí bez ohledu na jejich výsledky k jistotě prvenství vyhrát v sobotu v základní hrací době či v prodloužení na ledě Carolina Hurricanes.
Palát se v úvodu druhé třetiny podílel na brance, díky které klub z Floridy zvýšil na 4:2. Založil z vlastní obranné modré čáry akci, po které Nikita Kucherov uvolnil Dana Girardiho a ten z pozice mezi kruhy prostřelil Chada Johnsona. Pro českého forvarda to byl v devátém utkání po dvouměsíční pauze zaviněné zraněním v dolní části těla čtvrtý bod a druhá asistence. Celkem si Palát v sezoně polepšil na 34 bodů za 10 tref a 24 přihrávek z 55 utkání.

Kucherov předtím vstřelil i gól a poprvé v kariéře v NHL pokořil hranici 100 bodů. S bilanci 39 gólů a 61 asistencí je druhým nejproduktivnějším hráčem ligy, ale jeho naděje na zisk Art Ross Trophy je mizivá. S jediným duelem do konce základní části ztrácí na Connora McDavida z Edmonton Oilers šest bodů.
"Bez mých spoluhráčů bych nebyl tam, kde jsem teď. Na sto bodů nedosáhnete každou sezonu. Je to pro mě velice výjimečný okamžik a budu si ho pamatovat po zbytek života," prohlásil Kucherov. Maximem čtyřiadvacetiletého ruského kanonýra bylo dosud 85 bodů za 40 tref a 45 přihrávek ze 74 duelů v minulém ročníku.
Osmou porážku z posledních deseti duelů Sabres neodvrátili ani Casey Mittelstadt a Alexander Nylander, kteří vstřelili shodně své premiérové góly v NHL.
Chicago Blackhawks - St. Louis Blues 1:4
O probuzení Blues po čtyřech porážkách za sebou se postaral především švédský útočník Patrik Berglund, který vstřelil svůj druhý hattrick v NHL. Trefami v 19. a 49. minutě dvakrát dostal svůj tým do vedení a 71 sekund před koncem při hře domácích bez brankáře pečetil výsledek do prázdné branky.

St. Louis se posunulo na pozici druhé divoké karty v Západní konferenci o bod před Colorado Avalanche, na jejichž ledě v sobotu v posledním utkání základní části svede přímý souboj o play off. Díky vítězství v Chicagu se dostalo do mírně výhodnější pozice a stačí jim v Denveru získat jen bod.
"Myslím, že jsme dnes odehráli opravdu skvělý zápas, což je dobré pro naše sebevědomí. Víme, co musíme zítra udělat. Musíme si odpočinout a být připraveni," podotkl Berglund před duelem, který bude buď pro St. Louis, nebo pro Colorado posledním v sezoně.
Pittsburgh Penguins - Ottawa Senators 4:0
Penguins si zajistili druhé místo v Metropolitní divizi a výhodu domácího prostředí pro první kolo play off ve Východní konferenci. Výrazný podíl na úspěchu vítěze Stanley Cupu z minulých dvou let měl brankář Casey DeSmith. Šestadvacetiletý nováček si připsal 35 úspěšných zákroků a ve svém 14. zápase v NHL vychytal poprvé čisté konto.
"Je to skvělé. Vážím si toho, že to přišlo v důležitou chvíli v klíčovém zápase. Výhoda domácího prostředí je úžasná. Chceme tady hrát co nejvíckrát. Naše bilanci na vlastním ledě mluví sama za sebe," řekl DeSmith.

Pittsburgh doma ze 41 utkání v ročníku vyhrál 30 a jen devětkrát vyšel bodově naprázdno. Na sto bodů se dostal potřetí za sebou.
Po gólu a asistenci zaznamenali Phil Kessel a Sidney Crosby. Pittsburgh porazil Ottawu, kterou loni zdolal ve finále Východní konference po tuhém boji 4:3 na zápasy, i ve třetím vzájemném souboji v sezoně. Navíc čtvrtou výhrou z posledních pěti zápasů potvrdil vzrůstající formu před play off.
Senators, kteří jsou na Východě předposlední, prohráli devátý z uplynulých 11 utkání.
1. Patrik Berglund (STL): 3 góly; +3 v plus/minus; 6 střel
2. Casey DeSmith (PIT): 35 zákroků; 1. nula v NHL
3. Alex Killorn (TBL): 3 asistence; +5 v plus/minus; 5 střel