vrana hronek 0510

Mistrovství světa IIHF začalo úspěšně pro oba 'domácí' týmy. Slovensko v Košicích překvapivě porazilo silné Američany a český tým si v Bratislavě před plným hledištěm svých fanoušků poradil se Švédskem, které po velmi kvalitním výkonu zdolal 5:2. Debutant v seniorské reprezentaci Jakub Vrána k tomu přispěl dvěma góly.

Ten první dal útočník Washington Capitals hned po 115 sekundách hry tvrdou ranou z vrcholu kruhu a pořádně tak nabudil tisíce fanoušků na Stadionu Ondřeje Nepely. I díky tomu Češi herně ovládli první třetinu.
"Před čtyřmi lety jsem byl (na mistrovství světa) v Praze jako divák, ale bylo to hodně podobné. Atmosféra byla fantastická. V hledišti byl jeden koutek Švédů, jinak samý Čech," těšilo mladého forvarda Dominika Kubalíka.
Švédsko na začátku té druhé otočilo skóre trefami Patrica Hornqvista a Oskara Lindbloma. "Švédové nás dostávali pod obrovský tlak. Zvýšili agresivitu a zlepšili bruslení, ale my jsme se z toho v konci vyhrabali a začali jsme zase hrát poctivý hokej a to, co jsme si řekli," hodnotil kouč českého mužstva Miloš Říha.
Kubalík ještě před přestávkou vyrovnal a hned 33 sekund po ní vstřelil po velkém tlaku vítězný gól Česka Michael Frolík. Jan Kovář pak pečetil výsledek do prázdné branky a po asistenci si připsal druhý bod v zápase. S bilancí 1+1 odcházel z ledu i Kubalík, kapitán Jakub Voráček měl dvě nahrávky.
More information
Češi tak hned v prvním zápase zbavili lesku hvězdného gólmana Henrika Lundqvista. Na obě branky letělo 32 střel, ale Patrik Bartošák na druhé straně pustil o dvě méně. Říhovi svěřenci tak ukončili vítěznou sérii Švédska na mistrovstvích světa, která se zastavila na úctyhodných 17 utkáních.
"Mají nesmírně silné mužstvo s vynikajícím trenérem (Rikardem Grönborgem), ale myslím si, že se nechali v určitých fázích unést a bylo to až za hranicí," mínil český kouč podle iDNES.cz. "Nechali se vyhecovat a nebyli tak trpěliví, jak Švédové vždycky jsou."
Slovensko rozjásalo Košice
Velká palebná síla Američanů se v úvodním vystoupení do své plné podoby nerozvinula. Patrick Kane a spol. totiž narazili na motivovanější domácí výběr, který ve fantastické atmosféře od začátku šel za vítězstvím a překvapivě na něj také dosáhl, navíc v hladkém poměru 4:1.
Po vyrovnané první třetině, kdy na rychlé vedení odpověděl v přesilovce Alex DeBrincat Slováci rozhodli zápas gólem v přesilovce pět na tři na začátku druhé třetiny, který dal obránce Erik Černák. Tomáš Tatar tři minuty nato zvýšil na 3:1. Michal Krištof pak čtyři minuty před koncem udusil zárodek americké snahy o dramatizaci duelu gólem, u kterého asistoval autor první slovenské trefy Matúš Sukeľ.
"Byl to určitě jeden z nejlepších zápasů, který jsme odehráli pod naším vedením. Dokázali jsme získávat puky, zakládat rychlé protiútoky a rychle se vracet. Takhle můžeme hrát proti komukoliv, jen to musíme zopakovat," ocenil výkon svých svěřenců tréner Craig Ramsay.

Tatar510

Kakko vycenil zuby na Kanadu
V kádru nemají ani jednoho hráče, který by odehrál celou sezonu v NHL. Přesto Finové dokázali v úvodu šampionátu zaskočit Kanadu, kterou porazili 3:1. Hned ve svém prvním vystoupení zazářil útočník Kaapo Kakko. Sedmnáctiletý mladík, který je vedle Jacka Hughese favoritem letošního draftu, dal dva góly: v čase 6:47 otevřel skóre a v závěru pečetil výsledek do prázdné branky.
Kanada dokázala ještě v první třetině vyrovnat, když se v přesilovce prosadil Jonathan Marchessault. Finové podporováni tisíci fanoušky v hledišti košické Steel Areny, urvali výhru na začátku třetí části, kdy se v jejich první přesilovce prosadil Arttu Ilomaki.
Solidní výkon podal v kanadské brance pittsburský gólman Matt Murray, jenž kryl 24 střel.
V odpoledním bratislavském duelu hvězdami nabití Rusové v pohodě přehráli Norsko, byť na počet střel šlo o překvapivě vyrovnaný střet (27-27). Po dvou třetinách vedli už 4:0 a mohli si dovolit i mírné polevení, díky němuž soupeř třetí část vyhrál 2:1 a upravil skóre na 5:2.
Nejproduktivnější hráč sezony v NHL Nikita Kucherov k výhře pomohl gólem a dvěma asistencemi, Evgeny Dadonov dal dvě branky.

GettyImages-1142556238

Do Bratislavy míří Faksa i Dubois
Už v sobotním duelu s Norskem by měl českou reprezentaci posílit Radek Faksa. Centr Dallas Stars míří do Bratislavy po vyřazení svého týmu ve 2. kole play off NHL, který Stars prohráli v 7. zápase se St. Louis Blues. Z farmy Colorado Avalanche putuje na Slovensko i gólman Pavel Francouz.
Kanadskou soupisku doplní centr Pierre Luc-Dubois z Columbus Blue Jackets a coloradský útočník Tyson Jost. Dubois by měl být jedním z tahounů místo Johna Tavarese, který se při čtvrtečním tréninku zranil a odletěl na další vyšetření zpět do Toronta.