hertl, tarasenko 1

Hokejisté San Jose Sharks mohou v duelu proti St. Louis Blues (zápas začne ve 22:00 SEČ) využít posledních zakolísání Calgary Flames a převzít vedení v Západní konferenci. Na lídra momentálně ztrácí jediný bod. V sestavě týmu Philadelphia Flyers by už měl být pro zápas na ledě New York Islanders (1:00 SEČ) podle posledních zpráv uzdravený útočník Jakub Voráček.

Colorado Avalanche se naopak nejen proti Buffalo Sabres (21:00 SEČ), ale na mnohem delší dobu musí obejít bez jednoho ze svých tahounů Gabriela Landeskoga. Columbus Blue Jackets mají možnost zúčtovat s Pittsburgh Penguins (1:00 SEČ). Boston Bruins zkusí přidat další bodový zápis v duelu s Ottawa Senators (1:00 SEČ).
Sharks mohou do čela
San Jose potvrzuje své ambice, které směřují až ke Stanley Cupu. Skvěle zvládlo předchozí sérii tří domácích utkání proti Colorado Avalanche (4:3), Chicago Blackhawks (5:2) a Montreal Canadiens (5:2) a v případě dalšího úspěchu jde před Flames.
Při pohledu na výkony hostujících Blues je však zřejmé, že během sobotního večera s vlídně brzkým úvodním buly pro evropské fanoušky nepůjde o úplně snadný úkol. St. Louis má na kontě z posledních dvou venkovních vystoupení výhry 5:4 na ledě Anaheim Ducks a 4:0 v Los Angeles.

Donskoi našel naslepo Meiera a ten nezaváhal

"Po té sérii 11 výher jsme si prožili nelehké období," připomněl gólman Jake Allen čtyři porážky v šesti zápasech. "Teď už se do toho ale dostáváme zase zpátky a pracujeme na naší cestě vzhůru. Upřímně řečeno ještě asi nejsme tam, co jsme byli během té vítězné vlny, ale zlepšujeme se. A to je dobré."
Zajímavé bude rovněž sledovat, jak si povede premiérově v NHL třicetigólový kanonýr Tomáš Hertl. "Neustále se zlepšuje a je silnější a silnější. Je ohromnou součástí našeho týmu. Třicet gólů je skvělý výkon," ocenil zkušený centr Joe Thornton. "Uvidíme, zda to nedotáhne až ke čtyřicítce."
Pomůže Voráček?
O možnosti návratu uzdraveného českého útočníka do sestavy Flyers po zranění ve spodní části těla přicházely v posledních dnech různé zprávy. Objevila se naděje, že ve čtvrtek nastoupí proti Washington Capitals (3:5), ale nestalo se tak.
Nedlouho poté přišla informace, že neměl být na pátečním tréninku a šance na to, že zasáhne do duelu proti domácím Islanders, tak byla jen velmi malá.
Jenže Voráček má být už na dnešní zápas fit. Nakonec se totiž připojil k mužstvu již v pátek na tréninku a zúčastnil se i cvičení přesilovkových formací.
Pro Flyers je jedním z klíčových hráčů mužstva. Voráčkovi patří třetí příčka v týmovém bodování, když si za 65 odehraných utkání připsal 59 bodů za 18 gólů a 41 asistencí. Z toho 15 bodů připadá na přesilovky. Devětadvacetiletý forvard měl navíc před zraněním skvělou formu, když za čtyři zápasy nastřádal devět bodů (3+6).
Flyers ztrácejí na Východě sedm bodů na osmý Montreal i sedmou Carolinu. Oproti Canadiens ale sehráli o dva zápasy méně.

VoracekCouturier_edited-1

Avalanche přišli o Landeskoga
Hodně citelnou ztrátu utrpělo Colorado a kdo ví zda to nebude stát nakonec Avalanche i postup do play off: na dobu čtyř až šesti týdnů vypadl kvůli zranění v horní polovině těla ze hry Gabriel Landeskog. Osudným se stala švédskému útočníkovi kolize s gólmanem soupeře Benem Bishopem ve třetí třetině čtvrtečního utkání, které navíc vyhráli Dallas Stars jasně 4:0.
"Pro náš tým jde o obrovskou ztrátu," potvrdil trenér Avalanche Jared Bednar po pátečním tréninku. "Navíc jde už o druhého důležitého útočníka (po Mattu Nietovi), jehož jsme ztratili pro zbytek základní části."
"Je to velká ztráta, ale my se na to nemůžeme ohlížet," zdůraznil další z klíčových tahounů ofenzivy Mikko Rantanen. "Prostě se to stalo a ostatní kluci teď musí převzít větší role. Je třeba zaplnit mezery po hráči, který je naším kapitánem, klíčovým hráčem a lídrem."
Bednar uvedl, že Landeskoga by měl v první formaci Nathana MacKinnona nahradit Derick Brassard, na pravém křídle byl při tréninku J.T. Compher.
Landeskog, jenž v dosud odehraných 68 zápasech stanovil svá osobní maxima v bodech (69) i gólech (33), by se mohl vrátit až na play off, jenže Avalanche si tam musí nejprve proklestit cestu. Na druhou divokou kartu Minnesoty ztrácí čtyři body.
Více k tématu: [Kdo proklouzne do play off? Kdo bude MVP?]
Brzká odveta
Blue Jackets prohráli důležitou čtvrteční bitvu na postupové hraně Východní konference v Pittsburghu jasně 0:3. Porážka jim přidělala starosti. Zatímco Penguins bodovali pošesté v řadě a vyhráli čtyři z posledních pěti zápasů, pro Columbus šlo již o čtvrtou prohru z uplynulých šesti vystoupení.
A pak je tu ještě jedna zásadní věc, kterou je třeba zmínit při souboji těchto celků: Pittsburgh porazil Columbus již osmkrát za sebou, z toho třikrát během probíhající sezony při celkovém skóre 12:4.
"Přitom je to s nimi vždy tak těžká bitva," podotkl kouč Penguins Mike Sullivan. "Mají vážně moc dobrý tým a jde většinou o hodně vyrovnaná utkání, ale my naštěstí nacházíme cestu, jak je vyhrát."
Kapitán Penguins Sidney Crosby v závěru předchozího utkání prodloužil sérii zápasů, v nichž dokázal skórovat, už na šest.
Bruins hrají o 19. bodový zápis
Když se daří, tak se prostě daří. Bruins o tom podali důkaz v posledním utkání proti Florida Panthers, kdy už byli velmi blízko první porážce v základní době od 19. ledna, jenže v poslední minutě otočili dvěma góly skóre z 2:3 na 4:3.
Boston díky tomu opět protáhl bodovou sérii, která nyní čítá již 18 utkání. Bruins tím vyrovnali druhou nejdelší sérii klubové historie. Osmnáctkrát v řadě bodovali při bilanci 14-0-4 již během minulého ročníku, ale rovněž během sezony 1968-69, kdy dosáhli na 13 výher a pět remíz.
Nyní tak mohou vytvořit nový druhý nejlepší zápis a zároveň se tak přiblížit tomu vůbec nejdelšímu, který pochází už z ročníku 1940-41. Tehdejší šňůra zahrnovala 15 výher a osm remíz, tedy celkem 23 utkání.
"Nehrajeme pokaždé dokonale, ale vždy se snažíme hledat cesty k úspěchu," uvedl útočník Patrice Bergeron.
Sledujte veškeré novinky z NHL na Twitteru [@NHLcz]
Co dále sledovat:Edmonton Oilers - Toronto Maple Leafs (1:00 SEČ): Oilers dali čtyřmi výhrami v řadě najevo, že ještě sezonu nezabalili. Pokud ale chtějí při sedmibodovém manku na divokou kartu v Západní konferenci posílit svou víru dalším ziskem, potřebují přerušit sérii pěti porážek ze vzájemných duelů s Maple Leafs.
New York Rangers - New Jersey Devils (1:00 SEČ): Souboj utrápených sousedů v tabulce Východní konference, v níž jsou hodně daleko za postupovými pozicemi. Rangers prohráli v šesti posledních vystoupeních, série neúspěchů Devils je o jednu porážku kratší.
Tampa Bay Lightning - Detroit Red Wings (1:00 SEČ): Lightning už mají jako první jistotu účasti v play off, Red Wings naproti tomu ukončili minule s Rangers sérii osmi porážek. Včetně play off 2016 vyhrála Tampa Bay ve vzájemných soubojích už třináctkrát po sobě.
Arizona Coyotes - Los Angeles Kings (2:00 SEČ): Jedinečná příležitost pro Coyotes k udržení těsného kontaktu s postupovými pozicemi Západní konference. Arizona vyhrála sedm utkání z posledních osmi, Kings naproti tomu nadále obývají konferenční dno.
Dallas Stars - Chicago Blackhawks (2:00 SEČ): Blackhawks mají k zachování alespoň nějaké naděje na play off příležitost obrat o body jeden z týmů, které mají na postupových pozicích nejblíže v dosahu. Stars drží po šňůře čtyř vítězství první divokou kartu, na Chicago mají k dobru 10 bodů.
Nashville Predators - Carolina Hurricanes (2:00 SEČ): Hlavní otázka zní, zda se dají Hurricanes za krátký čas do kupy po pátečním domácím výprasku 1:8 s Winnipeg Jets. Posledních pět vzájemných soubojů vyhrála Carolina.
Vancouver Canucks - Vegas Golden Knights (4:00 SEČ): Vynulují Golden Knights opět Canucks? Vedle Columbusu a Pittsburghu se po krátké době utkají znovu v obráceném gardu rovněž hokejisté Vancouveru a Vegas. Když se střetli 3. března, Vegas vyhráli doma 3:0. Golden Knights mají na kontě pět výher v řadě.