Grabner NYR 120516

Základní část NHL je sotva ve třetině a Sidney Crosby z Pittsburgh Penguins má velmi slušně nakročeno k tomu, aby převzal Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce ligy.
V elitní desítce kanonýrů probíhajícího ročníku jsou však po pondělních zápasech i jména, která byste tam pravděpodobně nečekali, a která zatím dělají společnost Alexi Ovechkinovi z Washington Capitals, Vladimiru Tarasenkovi ze St. Louis Blues či Mariánovi Hossovi z Chicago Blackhawks, jenž zažívá velmi povedený restart střelecké kariéry.

V top desítce jsou nováček Patrik Laine nebo mladík Mark Scheifele, ale od nich to až tak velké překvapení není. K radosti českých fanoušků je největším šokem mezi kanonýry vzestup Davida Pastrňáka z Boston Bruins, jenž by (nebýt několikazápasové absence) jako jediný konkuroval Crosbymu na úplném čele.
Rodák z Havířova dal ve 21 zápasech už 15 gólů, z toho dva v posledním zápase proti Florida Panthers. Vítězná branka v prodloužení na 4:3 po parádní individuální akci byla lahůdková.
"Je pro nás ohromně platný. S jeho zakončením, rychlýma rukama a sebevědomím bych nechtěl být brankářem a stát proti němu," vysekl kolegovi z týmu poklonu zkušený David Backes.
Vynikajících 13 gólů dal i další hráč, který má rovněž historii v České republice, byť jen krátkou - Wayne Simmonds z Philadelphia Flyers, jenž se během poslední výluky NHL mihl v dresu Liberce.

NSHPHIrecap

Ten je schopný vytěžit ze spolupráce s Jakubem Voráčkem nebo Claudem Girouxem a z vynikající činnosti před brankou zejména v přesilovkách ještě hodně gólů. I on se v posledním zápase, když jeho tým vyhrál v neděli na ledě Nashville Predators 4:2, blýskl dvěma zásahy.
"Jen se snažím co nejjednodušeji dotlačit puky do sítě a těžit z tlaku hráčů nahoře," nedělá ze své role vědu Simmonds.
Posledním do téhle skupinky nečekaných hvězd je Rakušan Michael Grabner z New York Rangers. Ten se loni nechytil v Toronto Maple Leafs a teď je členem týmu, který spoléhá na gólové příspěvky když ne všech čtyř tak alespoň tří útoků, což limituje čas na ledě i u tohoto útočníka.

Grabner NYR 12516

Rodák z Villachu tráví ve hře jen 13:07 minut za zápas, což je v průměru o minimálně čtyři minuty méně než kdokoliv jiný z aktuální elitní desítky. Před týdnem byl navíc nemocný a nyní dostal volno, aby se mohl zúčastnit pohřbu babičky.
K Rangers by se měl vrátit ve čtvrtek, ze zmíněného tria má ovšem i tak vinou výše zmíněných statistik nejmenší šance udržet se ve vybrané společnosti nejlepších střelců.