Toronto Maple Leafs porazili v pondělí ve třetím utkání 1. kola play off Východní konference doma v Air Canada Centre Boston Bruins 4:2 a snížili stav série na 1:2. Asistencí se na úspěchu kanadského celku podílel český centr Tomáš Plekanec.
Maple Leafs dokázali uhlídat útočníka Davida Pastrňáka, který v prvních dvou zápasech nasbíral devět bodů za čtyři trefy a pět přihrávek. Branka slovenského kapitána Zdena Cháry Bruins k úspěchu nepomohla.

Toronto Maple Leafs - Boston Bruins 4:2 (stav série 1:2)
Brankář Frederik Andersen přispěl k vítězství 40 úspěšnými zákroky a byl vyhlášen první hvězdou utkání. Dva góly vstřelil v dresu domácích Patrick Marleau a u branky na 4:2 v 57. minutě mu asistoval Plekanec, pro něhož to byl v 90. utkání v play off v kariéře jubilejní 50. bod za 16 branek a 34 přihrávek.
"Hrál skvěle. Byl to jeho nejlepší zápas od doby, kdy k nám přišel. Hodně se podílel na naší výhře," pochvaloval si kouč Toronta Mike Babcock výkon Plekance, jehož Maple Leafs získali 25. února z týmu Montreal Canadiens.
Maple Leafs otevřeli skóre v čase 17:05 v přesilové hře po dorážce Jamese van Riemsdyka. Ve 24. minutě sice střelou od modré čáry vyrovnal Adam McQuaid, ale hned za 43 sekund vrátil Torontu vedení v přečíslení po přihrávce Mitchella Marnera Marleau.
Ve 27. minutě Bruins znovu smazali ztrátu. Chára z levé strany z nulového úhlu překvapil Andersena střelou na bližší tyč. Pro jednačtyřicetiletého obránce to byl ve 150. duelu v bojích o Stanley Cup 51. bod a 16. trefa.
Toronto ale nedopustilo, aby Boston získal v sérii vedení 3:0 na zápasy. Nejdříve Tuukkovi Raskovi pomohla tyč po střele Kasperiho Kapanena, ale v čase 34:47 se z levého kruhu trefil poprvé v sérii kapitán Maple Leafs Auston Matthews.
Třetí vedení v utkání už domácí nepustili. Boston trefil dvakrát tyč - nejdříve ve druhé části po střele Dantona Heinena a pak i na startu závěrečného dějství v přesilové hře při pokusu Brada Marchanda. Své šance nevyužili ani David Krejčí a Pastrňák.
"Myslím, že naše první lajna hrála dobře, jen se jí nepodařilo skórovat. Pastrňák měl tři nebo čtyři šance, jenže jejich brankář předvedl klíčové zákroky. Ale samozřejmě mohou být ještě lepší, měli to dnes těžké. Soupeř se snažil, aby se neprosadili a povedlo se mu to," řekl kouč Bruce Cassidy na adresu Pastrňáka, Patrice Bergerona a Marchanda.
Pojistce výsledku předcházela skvělá obranná práce Plekance, který sebral v obranném pásmu puk Krejčímu. Následně vyslal Marner do přečíslení právě s českým forvardem Marleaua, který vyřešil situaci individuálně přesnou střelou.
Osmatřicetiletý kanonýr zaokrouhlil počet svých tref v 180. vystoupení v play off na 70 a už svým prvním gólem večera předstihl na 17. místě historické tabulky Gordieho Howea.
"Myslím, že jsme byli celý zápas lepší. Bruslili jsme a hráli jsme, jak jsme měli. V Bostonu jsme nepředvedli naše nejlepší výkony, ale dnes jsme měli šanci to změnit a vyhráli jsme. Už se těšíme na další zápas," prohlásil Marleau.
Další zápas:Čtvrtek 19. dubna (pátek 20. dubna 1:00 SELČ) v Air Canada Centre v Torontu.