pens888

Pittsburgh Penguins - Columbus Blue Jackets 5:2 (konečný stav série 4:1)
Obhájce triumfu ve Stanley Cupu slaví postup a k triumfu v pátém utkání série 1. kola Východní konference pomohl 49 úspěšnými zákroky brankář Marc-Andre Fleury. Bylo to jeho 57. vychytané vítězství v play off a překonal tak klubový rekord, o který se dosud dělil s Tomem Barrassem. Blue Jackets s českým útočníkem Lukášem Sedlákem se naděje na úspěch rozplynula.

Fleury ve třech duelech v sérii inkasoval ze 123 střel jen čtyři branky. "Jsem šťastný, že jsem přispěl k výhře. Patří fanouškům, kteří mě podporují celou sezonu. Při jejich fandění mi naskakuje husí kůže," prohlásil dvaatřicetiletý kanadský gólman.
Fleury se stal druhou hvězdou zápasů a nejlepším hráčem byl vyhlášen útočník Bryan Rust, který mezi 22. a 24. minutou dvěma góly zařídil Penguins náskok 3:0. Tři asistence si připsal Evgeni Malkin a upevnil si vedení v produktivitě s 11 body za dvě branky a devět asistencí z pěti utkání.
Skóre otevřel v polovině úvodní třetiny Phil Kessel, který střelou z levého kruhu využil přesilovou hru při vyloučení Sama Gagnera. Pak Sergei Bobrovsky kapituloval dvakrát po Rustových dorážkách. Blue Jackets vykřesali v dalším průběhu druhém dějství, kdy Fleuryho nejdříve překonal z úhlu bekhendem William Karlsson a pak se trefil v početní výhodě při trestu Trevora Daleyho i Boone Jenner.
Pittsburgh ale odpověděl ve 46. minutě při vyloučení Alexandera Wennberga, při kterém skóroval podruhé v sérii kapitán Sidney Crosby. Za 51 sekund ještě pečetil výsledek svou první trefou v play off v kariéře Scott Wilson.
"V této sezoně bylo hodně dobrých věcí, ale hrajeme proto, abychom získali Stanley Cup a letos jsme vypadli. Člověk nedostane mockrát šanci," litoval útočník Blue Jackets Wennberg rychlého konce snu o triumfu.
Hrdina zápasu: Bryan Rust (PIT)
Dvěma góly v rozmezí 163 vteřin na začátku druhé třetiny zajistil Pittsburghu rozhodující náskok 3:0. Čtyřiadvacetiletý útočník byl s osmi střelami nejaktivnějším střelcem v utkání.
Češi v akci:
Lukáš Sedlák (CBJ) 0+0, 1 střela, 17% úspěšnost na vhazování, čas 8:36
Další zápas: Pittsburgh bude hrát s vítězem série mezi Washington Capitals a Toronto Maple Leafs.