GettyImages-1240525102

Každý den během play off přinášíme rubriku Hity dne, která shrnuje pět zajímavostí před dalšími zápasy. Projděte si ty aktuální před následujícím hracím dnem vyřazovací části.

Pro postup i s Rakellem?
Dva gólové uragány na domácím ledě posunuly Pittsburgh Penguins jako první tým ve Východní konferenci před postupové brány. Rozrazit by je mohli už v noci na čtvrtek od 1:00 SELČ (Nova Sport 1, NHL.tv) v Madison Square Garden, kde se hraje pátý souboj série s New York Rangers.
Na posledním dobrovolném tréninku před odletem do New Yorku se objevil i švédský útočník Rickard Rakell, který utrpěl zranění hned v první třetině úvodního zápasu.

Malkin se po Kapanenově pasu trefil bekhendem

"Bylo to ale nepovinné rozbruslení a z povahy tréninku tam nebylo moc kontaktů," vysvětloval kouč Mike Sullivan, že Rakell pravděpodobně ještě zůstane mimo sestavu.
Penguins by v MSG rádi využili aktuálního rozpoložení. Doma svým soupeřům nasázeli dvakrát po sedmi gólech. "Bude to ale jiné utkání. Některé zápasy se vyvíjejí určitým způsobem a je jedno, jestli vyhrajete o pět gólů nebo v prodloužení, protože výhra je výhra," tvrdil obránce Kris Letang.
"Musíme zůstat hladoví a žít jen přítomností. Udržet si v hlavách tenhle přístup je nejdůležitější," dodal kouč Penguins Mike Sullivan.
Šesťorkin bude bojovat nejen o svou pověst
V základní části byl šestadvacetiletý Igor Šesťorkin největší oporou Rangers, když z 52 startů vychytal 36 výher s úžasným gólovým průměrem 2,07 na zápas a úspěšností zákroků 93,5 procenta. Pittsburské zápasy ale favoritovi na zisk Vezina Trophy pocuchaly fazónu. Dvakrát byl střídán. A dohromady inkasoval deset gólů za necelých 60 minut čistého času.
"Igor byl asi opravdu frustrovaný. Snad čtyři góly padly po tečích," tvrdil po předchozí porážce newyorský kouč Gerard Gallant. "Ale já byl zklamaný spíš z našeho týmu než z něj."
Kouč Rangers stále věří Šesťorkinovu umění a bude na něj spoléhat i v kruciálním pátém duelu. "Mám v něj bezmeznou důvěru. Je to nejlepší brankář v lize," prohlásil stroze Gallant. Ačkoli v play off má Šesťorkin gólový průměr 4,25 a úspěšnost 90,5 procenta.
Florida chce vylepšit přesilovky i oslabení
I když je stav série Florida Panthers s Washington Capitals srovnaný na 2:2, jsou přesilovky a oslabení jedním z faktorů, v nichž tým ze Sunrise za svými protivníky výrazně zaostává.
Přesilovkové formace Panthers, které měly v základní části pátou nejlepší úspěšnost v lize (24,4 procenta), nevypotily dosud v play off žádný gól ze 20 početních výhod, ačkoli v nich mají tak schopné hráče jako jsou Aleksander Barkov a nejlepší nahrávač sezony Jonathan Huberdeau.

"V takových chvílích je důležité zůstat stále pozitivní. Věděli jsme, že musíme prostě hledat cestu a hrát svou hru," tvrdil Barkov.
V oslabení to ze strany Panthers v sérii také není žádný zázrak. Ubránili se jen v 70,6 procenta případů. Ve čtvrtém zápase sice také inkasovali gól ve čtyřech, ale dokázali odolat i ve hře tří proti pěti a hlavně v pěti oslabeních povolili Capitals pouhé čtyři střely na branku. Což je velká inspirace i pro pátý duel, který startuje ve FLA Live Areně v noci na čtvrtek od 1:30 SELČ.
"Musíme dál pracovat, zlepšovat se a hledat další způsoby jak vyhrát," burcoval Barkov.
Zraněný Wilson odcestoval s týmem
Je jedním z klíčových hráčů Capitals, v sérii ale odehrál jen chvilku na začátku prvního zápasu. Právě absence Toma Wilsona byla pro Washington nejcitelnější ve čtvrtém utkání, které doma prohrál 2:3 v prodloužení.
Robustní křídlo má stále problémy v dolní části těla, na floridský trip se však Wilson vydal s týmem.
"Stále je před ním ještě pár dnů rekonvalescence," tvrdil kouč Capitals Peter Laviolette. "Není pochyb o tom, že v sérii, jako je tato, která je fyzická a plná hitů, vám člověk jako Tom chybí. Hraje hodně minut na různých pozicích, ale zranění k play off patří. I bez něj jsme odvedli docela dobrou práci."
Absenci Wilsonovy figury si ale další lídři týmu moc dobře uvědomují. Právě osmadvacetiletý Kanaďan pro Alexandra Ovečkina, Jevgenije Kuzněcova nebo Nicklase Bäckströma vytvářel svou důslednou fyzickou hrou větší prostor ke kombinaci a střelbě.
"Samozřejmě je to jeden z lídrů v šatně i na ledě. Ale v play off se může stát cokoli. Proto máme různé hráče, kteří na sebe berou zodpovědnost a dokážou odehrát důležité minuty jako Tom," tvrdil Ovečkin.
Plán Flames: Držet se mimo trestnou lavici
Také v sérii Calgary Flames a Dallas Stars je před pátým zápasem (čtvrtek 3:30 SELČ; Nova Sport 2, NHL.tv) nerozhodný stav. A kanadský celek by potřeboval, aby byl stejně vyrovnaný i v počtu hráčů na ledě.
Flames jsou celou sezonu jedním z nejlepších týmů NHL při hře 5 na 5. Jejich klíčem k úspěchu je udržet všechny hráče mezi mantinely. V této sérii se však po vzájemných potyčkách hraje hodně čtyři na čtyři, což Calgary neumožňuje využít svou výhodu. S tím, jak se intenzita hry bude zvyšovat, se musí vyhýbat i trestům, které počet hráčů srovnávají.

Gaudreau při penaltě uspěl s bekhendovým blafákem

"Celou základní část jsme bojovali o výhodu domácího ledu," připomněl kouč Darryl Sutter. Pokud budou Flames v Saddledomu (dvakrát) úspěšní, postoupí do druhého kola.
Bude k tomu ale potřeba vytvořit velký tlak na dallaského gólmana Jakea Oettingera, jenž zatím chytá s parádní úspěšností zásahů - 96 procent. A opírá se také o své spoluhráče, kteří během série zablokovali 79 střeleckých pokusů. Hráči Calgary jich zvládli zblokovat 51.