crosby guentzel

Obhájci Stanleyova poháru Pittsburgh Penguins vstoupili parádně do prvního kola play off Východní konference a deklasovali v pensylvánském derby Philadelphia Flyers 7:0. Čistým hattrickem dovršil kanonádu kapitán Sidney Crosby a čtyři body za gól a tři asistence si připsal Jake Guentzel.

Pittsburgh Penguins - Philadelphia Flyers 7:0 (stav série: 1:0)
Pittsburgh už v 15. minutě vedl 3:0 díky brankám Bryana Rusta, Carla Hagelina a Evgenie Malkina. V druhém dějství proměnil přesilovou hru Guentzel a ve 30. minutě se poprvé trefil Crosby. Branku Flyers následně opustil Brian Elliott, který inkasoval pětkrát z 19 střel.
Nahradil jej český gólman Petr Mrázek, jehož v závěrečném dějství překonal dvakrát Crosby. Jinak si připsal odchovanec Vítkovic 12 úspěšných zákroků.
"Dokázali jsme využít naše šance. Ale myslím, že je stále na čem pracovat. Je potřeba se zlepšovat každý zápas bez ohledu na skóre," řekl Crosby. Ten byl vyhlášen první hvězdou utkání a dosáhl na svůj třetí hattrick v play off ve 149 zápasech, čímž vyrovnal klubový rekord legendy Maria Lemieuxe, který sehrál v bojích o Stanley Cup 107 utkání.
Všechny novinky a zprávy ze Stanley Cupu na Twitteru [@NHLcz]
Brankář Penguins Matt Murray pochytal všech 24 střel Philadelphie a v součtu s minulou sezonou udržel v play off čisté konto potřetí za sebou. Celkově to byla jeho pátá nula z 33 duelů vyřazovací části.
"Důležitá je výhra. Jsme samozřejmě rádi, ale v play off je úplně jedno, jestli vyhrajete 7:0 nebo 1:0 po prodloužení," prohlásil třiadvacetiletý Murray.
Strávit debakl na ledě museli vedle Mrázka také obránce Radko Gudas, který si připsal dva záporné body v bilanci plus/minus, a nejproduktivnější český hráč základní části Jakub Voráček. Ten si připsal jeden minusový bod. Forvard Penguins Dominik Simon sledoval duel jen z tribuny.
"Byl to jeden z nejhorších zápasů, které jsme kdy hráli. Soupeř si vytvořil šance a proměnil je. Musíme na to odpovědět v příštím zápase," uvedl kapitán Flyers Claude Giroux, který skončil s bilancí -4 stejně jako další forvard Sean Couturier a obránce Shayne Gostisbehere.
Pro Philadelphii to byla druhá nejvyšší porážka v play off v historii. Největší debakl utrpěli Flyers 21. dubna 2001 v šestém utkání prvního kola, kdy prohráli s Buffalo Sabres 0:8. O 11 let později pak prohráli v prvním kole s Penguins 3:10.
I přes pět obdržených gólů pravděpodobně i v druhém duelu série dostane před Mrázkem přednost Elliott. "V tuto chvíli můj první instinkt říká ano," odpověděl kouč Flyers Dave Hakstol na dotaz, zda opět vsadí na třiatřicetiletou jedničku.
Další zápas: Pátek 13. dubna (sobota 14. dubna 1:00 SELČ) v PPG Paints Areně v Pittsburghu.