gudas 1127

Týmoví parťáci Jakub Voráček a Radko Gudas se během úterního programu NHL oba shodně zapsali mezi střelce, Philadelphia Flyers přesto podlehla doma týmu Ottawa Senators 3:4 a dopadla na dno Východní konference. Tomáš Nosek přispěl dvěma nahrávkami k již čtvrté výhře Vegas Golden Knights v řadě.

Přihrávky si připsali rovněž Dominik Simon z Pittsburghu a Ondřej Kaše z Anaheimu. Hráči mužstva Buffalo Sabres protáhli vítěznou šňůru na deset zápasů. Při deseti úterních odehraných duelech neodjeli hosté ani jednou s prázdnou, dva body brali dokonce v osmi případech.
Flyers na chvostu
Velmi nečekaně se dalším klubem z Pensylvánie na chvostu Východní konference stala po Pittsburgh Penguins i Philadelphia.
Přes střeleckou převahu podlehli Flyers doma Ottawě 3:4, ačkoliv ještě v polovině třetího dějství měli na své straně více než nadějné vedení 3:1. To zařídili jediní střelci průběhu druhé třetiny v rozmezí necelých tří minut Voráček a Gudas. Zatímco Voráček se trefil pošesté v sezoně, Gudas poprvé. Voráček ukončil sérii pěti utkání bez bodu a bilanci v sezoně posunul na 18 bodů (6+12) ze 24 zápasů.
Jenže hosté měli v sestavě Bradyho Tkachuka, jenž v průběhu necelých dvou minut vyrovnal a celkem si v utkání připsal ještě díky asistenci tři body.
Matt Duchene pak tři minuty před vypršením základní hrací doby rozhodl jedenáctou trefou v sezoně o ukončení čtyřzápasové série Senators bez výhry (i bez bodu).
"Tohle je naprosto neakceptovatelné," zlobil se Gudas. "Po dvou třetinách bych si myslel, že je máme. Hráli jsme docela dobrý hokej, jenže pak jsme to pustili z rukou."

Golden Knights vybrakovali Chicago
Hokejisté Vegas dosáhli po vítězství 8:3 v aréně Blackhawks čtvrté výhry po sobě a stylově navázali na předchozí domácí úspěch proti San Jose (6:0). Čtyřzápasová úspěšná série je pro loňského nováčka nejdelší v probíhající sezoně.
Nosek byl mezi kvartetem dvoubodových hráčů finalisty posledního ročníku Stanley Cupu, ještě výrazněji se pod vysokou výhru podepsali tříbodoví Shea Theodore (2+1), Cody Eakin (2+1) a Deryk Engelland (0+3).
Hosté vykročili za dvoubodovým ziskem mílovými kroky již v první třetině, když v čase 16:14 vedli už 3:0. Blackhawks se sice ve druhé části přiblížili na 1:3 a 2:4, ale na druhou pauzu odcházeli Golden Knights opět mnohem klidnější při vedení 6:2.
Osm vstřelených branek v jediném utkání je novým klubovým rekordem Vegas.
"Myslím, že ve druhé a třetí třetině jsme zápas kontrolovali," uvedl gólman Marc-Andre Fleury. "Drželi jsme dobře puk a nedopřáli domácím zrovna moc střel. Náš tým zaslouží ocenění za to, jak dobře tento zápas odehrál. A také za ty nastřílené góly."

Fleuryho parádní zákroky proti Chicagu

Sabres znovu udeřili až v nastavení
Buffalo vyrovnalo 10. výhrou v řadě klubový rekord a je opět v čele NHL. V historii dokázali Sabres vyhrát 10 utkání po sobě v lednu 1984 a na startu sezony v říjnu 2006.
Další zápas je ale čeká ve čtvrtek na ledě Tampy Bay, jež je ve Východní konferenci jen o bod zpět. Pokud Sabres uspějí, vyrovnají nejdelší sérii, na jakou kdy profesionální tým z města hrající hlavní zámořské soutěže dosáhl - jedenáctkrát v řadě vyhráli Buffalo Braves v basketbalové NBA v listopadu 1974.
Na celé sérii Sabres je pozoruhodné i to, že v devíti případech vyhráli jednobrankovým rozdílem, a to ještě třikrát v nájezdech a čtyřikrát v prodloužení.
Během vítězné série s deseti a více úspěchy se něco takového stalo v historii pouze jedinkrát, a to když Pittsburgh uspěl v březnu 2013 patnáctkrát za sebou. I Penguins tehdy vyhrál devětkrát o gól.
Podruhé za poslední tři utkání rozhodl v prodloužení Jeff Skinner. Joe Pavelski sice dvěma trefami ve druhé třetině srovnal dvoubrankové manko Sharks, ale Skinner zápas ukončil v čase 61:41. V sestavě hostů nechyběli útočníci Tomáš Hertl s Lukášem Radilem, jenž při druhém startu v NHL odehrál takřka osm minut.
Pro Skinnera šlo o devatenáctou trefu sezony, dotáhl se tak na čelo střelecké tabulky, kde jsou spolu s ním David Pastrňák (Boston) a Patrik Laine (Winnipeg).
"Každý večer vstoupí do děje různí kluci a přispějí klíčovými věcmi v důležitých momentech," uvedl Skinner. "Pořád se ale snažíme zlepšovat a pracovat na své hře. V téhle lize to tak musí být, protože jsou tu jen samé hodně dobré týmy."

Ristolainenův krásný gól po individuální akci

Cenný úspěch Penguins ve Winnipegu
Velmi cenné výhry dosáhli Pittsburgh Penguins, neboť Winnipeg doma body zase až tak často nerozdává. Pittsburgh díky výsledku 4:3 dosáhl po mimořádně špatném období, kdy ztratil devět utkání z deseti, třetí výhry ze čtyř vystoupení. I přes dva góly, které dal domácí Mark Scheifele, bodoval popáté v řadě.
Bodová šňůra se zdála být v ohrožení, když Jets vedli ještě po 45 odehraných minutách 3:2, ale Derek Grant a Zach Aston-Reese se postarali o obrat.
"Ani na chvilku jsme se tady nevzdávali," prohlásil Grant. "Drželi jsme se zápasového plánu, snažili se po celý duel dělat ty správné věci a získat něco díky skvělým zákrokům, jež předváděl Casey (DeSmith). Tuhle výhru jsme opravdu moc chtěli."
Simon předvedl parádní asistenci, když dojel puk v útočném pásmu a zdánlivě naslepo ho okamžitě naservíroval kapitánu Sidneymu Crosbymu, který už si věděl rady a s blížícím se koncem první třetiny vyrovnal na 1:1.
Pro čtyřiadvacetiletého Simona šlo o 12. bod sezony, čímž vyrovnal svůj zápis z té předchozí. Paradoxně má na kontě stejně čtyři branky a osm asistencí. V probíhajícím ročníku mu na to ale stačilo 23 utkání, za celou sezonu 2017-18 jich odehrál 33.

Crosbyho zásah po střele z bekhendu

Ducks ubránili Lightning
Tampa Bay měla před utkáním na kontě tři výhry, na které shodně dosáhla před svými fanoušky a nasázela během nich celkem 16 gólů. Jenže Anaheim, pro který to bylo další setkání s konferenčním lídrem, když minule podlehl nejlepšímu týmu Západní konference Nashville Predators na jeho ledě 2:5, byl dobře nachystaný.
Brayden Point v závěru druhé třetiny sice ještě dokázal za elitní tým Východu odpovědět na vedoucí trefu Joshe Mansona, ale ve zbývajícím průběhu už se trefovali pouze hosté.
Vítězný gól dal při přesilovce Nick Ritchie, když jedním z asistentů byl Kaše, a už o 48 sekund později zvýšil Carter Rowney.
Výsledek 1:3 se nezměnil i díky Ryanu Millerovi, který v brankovišti Ducks předvedl 34 zákroků. Připsal si tak již 373. výhru kariéry a přiblížil se na jediné vítězství velikánovi Johnu Vanbiesbrouckovi (374), který má na kontě nejvíce úspěchů mezi gólmany narozenými v USA.
"Nám je jasné, že v našem týmu je mnohem více konkurenceschopnosti, než jsme ukázali v našem posledním utkání," připomněl kouč vítězů Randy Carlyle porážku z Nashvillu. "A chtěli jsme to také názorně předvést."
Výhru proti svému bývalému týmu si nemohl přímo na ledě vychutnat bek Andrej Šustr, který zůstal jen mezi náhradníky Ducks.

Ritchieho branka v přesilovce

Ostatní zápasy: McElhinneyho 48 zákroků, Kings dotáhli Blues, pátá výhra Avalanche
V show jednoho muže proměnil zápas Montrealu s Carolinou hostující gólman Curtis McElhinney. Předvedl 48 zákroků, domácí bek Shea Weber tak při svém prvním startu v sezoně musel i přes asistenci strávit porážku 1:2.
Los Angeles Kings se při volnu Blues dotáhli na St. Louis u dna Západní konference. Díky výhře 2:1 v prodloužení ve Vancouveru jsou rovněž na 19 bodech. Výhru Kings trefil po 53 sekundách prodloužení Dustin Brown.
Diváci v Edmontonu viděli v utkání Oilers proti Dallas Stars jediný gól, ale z jejich pohledu do té správné sítě. V čase 62:42 rozhodl zápas Oscar Klefbom, čisté konto vychytal Fin Mikko Koskinen.
Po čtyřech porážkách v řadě zabrala Arizona, když vyhrála překvapivě na ledě týmu Minnesota Wild 4:3. Coyotes udeřili jako první, přesto po dvou třetinách prohrávali 1:3. I díky dvěma zásahům Joshe Archibalda ale v rozmezí pěti a půl minuty dokonale otočili skóre.
Měření sil dvou nejlepších celků Západní konference v Nashvillu vyznělo pro Colorado Avalanche. Hosté si po těsné výhře 3:2 připsali pátou výhru v řadě a přiblížili si vedoucím Predators na tři body. Dva góly dal Nathan MacKinnon, ten rozhodující ale obstaral až při přesilovce ve třetí části Tyson Jost. Ukončil tak sérii 11 porážek ve vzájemných zápasech.