karlsson shot gm3

Hokejisté San Jose Sharks ovládli po napínavém průběhu utkání číslo 3 finále Západní konference proti St. Louis Blues v poměru 5:4 v prodloužení, a my se teď podíváme na pár možných poučení pro další bitvy.

1. Erik Karlsson se konečně dočkal
Pozor na něj, švédský ředitel modré čáry už zase pálí. Ale že to trvalo! Na druhou stranu osmadvacetiletý obránce si gólové momenty vybral přímo skvěle. Přetahovanou ve třetím utkání nejprve přesnou střelou švihem od modré čáry ve 14. minutě načal, a pak kontroverzním gólem v 66. minutě rozhodl.
Ve vyřazovací části už nasbíral třináct nahrávek, což je nejvíce z celé ligy, ale góly jsou góly. Před ním se v současných bojích o Stanley Cup trefilo celkem 182 hráčů, on sám naposledy skóroval 29. prosince a jeho poslední zásah v play off se datoval do 9. května 2017. Tohle si tedy mohl užít. Hlavně díky průběhu zápasu.
"Byli trochu lepší, ale my jsme se zase nikdy nevzdali a stále jsme bojovali. I když jsme po dobré první třetině trochu ubrali plyn, tak si myslím, že jsme si zasloužili vyhrát," řekl novinářům po utkání ofenzivní zadák.

Karlsson druhým gólem v utkání zařídil výhru Sharks

2. Psychika funguje v St. Louis na výbornou
Klobouk dolů, tým Blues se nevzdává. Jestli si někdo myslí, že série bude jednoznačná, tak se mýlí. Craig Berube čím dál víc ukazuje, že se z něj stává vynikající trenér, a že své hráče umí skvěle namotivovat. Ne nadarmo se z něj stal finalista Jack Adams Award pro nejlepšího trenéra sezony. Přitom jako hráč měl k individuálním trofejím pěkně daleko…
Vstup do zápasu totiž jeho svěřenci měli bídný a po přesných zásazích Erika Karlssona a Joe Thorntona prohrávali 0:2. V čase 21:18 sice snížil Alex Steen, ale už o 18 vteřin později díky Thorntonovi hosté opět vedli o dvě branky. Nepříjemná rána, která by leckterému mužstvu zlomila vaz. Ale Blues ne.
Zápas otočili a dostali se dokonce do vedení 4:3. Blues se musí odrazit od toho, co dokážou. A to je nikdy nevstupovat na led se sklopenou hlavou.
"Porážka je samozřejmě nepříjemná, každá prohra v play off v prodloužení hodně zabolí. Ale odehráli jsme skvělý zápas, teď se jen musíme sebrat a připravit se na bitvu číslo čtyři," motivuje Berube.
Pokud do něj Blues půjdou s tímhle přístupem, klidně můžou brzy slavit oni.
Více k tématu: [Karlsson trefil v prodloužení výhru Sharks 5:4]
3. Není konec, dokud není konec
Lenny Kravitz věděl, o čem zpívá. A Sharks se podle tohoto sloganu řídí. Například v sérii 2. kola proti Colorado Avalanche jen ve dvou utkáních ze sedmi neskórovali ve třetí části hry. Ve středu přišel zásah v poslední dvacetiminutovce těsně před koncem.
V čase 58:59 ho zařídil nejlepší střelec ligy Logan Couture, který tak pořádně dupl na defenzivní zámek soupeře, poslal Sharks do prodloužení a přiblížil je k výhře. To všechno přišlo po zakázaném uvolnění Blues a unavená pětice pak musela zůstat ve hře.
"Bylo jich tam o jednoho víc, my jsme dřeli a doufali v nějaký dobrý odraz, který by nám pomohl. Ale někdy prostě nepřijde," řekl kapitán Alex Pietrangelo, který byl v danou chvíli také na ledě.

Couture zachránil Sharks, když vyrovnal v čase 58:59

4. Blues konečně nastartovali přesilovku
Početní výhoda hráčů na ledě nemusí vždycky výhodu znamenat. Hráči St. Louis se v situaci, kdy měli při hře jednoho hokejistu navíc, v posledních utkáních dost trápili. Od čtvrtého utkání 2. kola proti Dallasu nevyužili žádnou přesilovku z osmnácti a v posledních osmi utkáních jen jedinou z šestadvaceti. Bída!
Naštěsí pro ně tým probral David Perron, který ve 39. minutě šikovně skryl svou střelu za obránce Justina Brauna a skóroval. To je pro Blues důležité, pokud chtějí vyhrávat, na Perronův zásah musí navázat.
5. Stařík Joe se ještě nevzdává
Chce Stanley Cup a zasloužil by si ho asi jako málokdo. Thornton hraje svou jedenadvacátou sezonu v NHL a nezdá se, že by měl zpomalit. I když se to zdá neskutečné. Přitom vousáč není do počtu, ve středečním utkání dvakrát skóroval a přidal ještě jednu nahrávku.
Góly v NHL dává od roku 1997, kdy byl na draftu týmem Boston Bruins vybrán jako jednička. Jumbo Joe má však stále šťávu. Jeho dva góly byly navíc historické. Ačkoliv se to zdá nemožné, tak až ve svém 176. utkání v play off dokázal vstřelit v jednom utkání víc než jednu branku a je nejstarším hráčem, který něco takového dokázal.
Pokud navíc vyhraje Stanley Cup, bude teprve třetím hokejistou historie, kterému se to povedlo s více než 1500 zápasy v lize na svém kontě. První dva byli Ray Bourque a Dave Andreychuk.
No, možná si říkáte, že to jsou sice všechno pěkné informace, ale jaké z toho plyne poučení? Přece to, že San Jose nemá jen Logana Couturea, Tomáše Hertla či Brenta Burnse. Rozhodnout dokáže i tento veterán. A když bude muset, klidně bude tvořit rekordy.