Pavelec2

Brankář Ondřej Pavelec si mohl vychutnat vítězný návrat do branky Winnipegu. Po příchodu z farmy v Manitobě z American Hockey League dostal v brance Jets příležitost poprvé v sezoně a na výhře nad Arizonou 6:3 se podílel 30 úspěšnými zákroky. Winnipeg tak zabral po čtyřech porážkách za sebou.
Vítězství slavil také Petr Mrázek z Detroitu, který se postavil mezi tyče za stavu 0:3 a 25 zásahy přispěl k výsledku 6:5 po nájezdech proti Bostonu. Za poražené si připsal jednu asistence David Krejčí. V dresu Red Wings zazářil třemi body za gól a dvě přihrávky slovenský útočník Tomáš Tatar. Jednu asistenci zaznamenal i Jaromír Jágr, jehož Florida podlehla v Edmontonu 3:4 po prodloužení.

Winnipeg Jets - Arizona Coyotes 6:3
Pavelec, který putoval před startem sezony z přípravného kempu na farmu, se hned po pozvánce do týmu Jets postavil do branky. První zápas v NHL od 9. dubna loňského roku pro devětadvacetiletého kladenského odchovance nezačal dobře. Inkasoval hned z první střely, kterou na něj vyslal ve třetí minutě Josh Jooris a Jets v čase 8:50 po trefě Olivera-Ekmana Larssona znovu prohrávali 1:2.
Jenže Winnipeg pak pěti góly za sebou otočil stav na 6:2. Ve druhé třetině skórovali Blake Wheeler, Andrew Copp a Joel Armia a závěrečném dějství se zapsali mezi střelce Jacob Trouba a Nikolaj Ehlers. V 55. minutě už jen zmírnil prohru Coyotes i po asistenci Radima Vrbaty Jakob Chychrun. V sestavě Arizony chyběl z rodinných důvodů útočník Martin Hanzal.

"Byl to příjemný návrat a je samozřejmě hezké v prvním zápase vychytat výhru. Brankář, který přijde z AHL, si nemůže od svého týmu víc přát. Kluci bojovali a věděli, že nebudu v první třetině ještě v ideálním rozpoložení," řekl Pavelec. "Jít na farmu v takové části kariéry je nepříjemná věc, ale on se k tomu postavil dobře a dostal se zpátky nahoru," pochválil Pavelce kouč Jets Paul Maurice.
Pro Jets je také dobrou zprávou, že se ve středu už objevil při tréninku na ledě osmnáctiletý finský útočník Patrik Laine, který 7. ledna proti celku Buffalo Sabres utrpěl po zákroku obránce Jakea McCabea otřes mozku. Dvojka loňského draftu NHL od té doby přišla už o šest zápasů a zatím není jasné, kdy by mohla do hry vrátit.
"Všechno, co absolvoval, šlo dobře. Předtím lehce šlapal na kole, teď je to další fáze. Je zpátky na ledě a uvidíme, jak se bude (ve čtvrtek) cítit. Uvidíme, jestli se to zlepšuje, nebo ne. Budeme to každý den trošku stupňovat," prohlásil Maurice.
Detroit Red Wings - Boston Bruins 6:5 po nájezdech
Mrázek si připsal porážku při svých předešlých šesti startech a po první třetině by jej asi nenapadlo, že se to ve středu zlomí. Do branky se dostal v čase 8:50, kdy mu místo přepustil po třech inkasovaných gólech z osmi střel Jared Coreau. Navíc v poslední minutě úvodního dějství překonal Mrázka Patrice Bergeron a získal Bruins vedení 4:1.
Red Wings ale dokázali ve druhé třetině odpovědět a Tatar ve 35. minutě vyrovnal na 4:4. Hned za 21 vteřin vrátil Bostonu vedení po asistenci Krejčího Adam McQuaid. Detroit se ale znovu radoval v čase 56:56 díky Gustavu Nyquistovi a v rozstřelu překonal Mrázka jen Brad Marchand, zatímco za Red Wings se trefili Thomas Vanek a Frans Nielsen.

Edmonton Oilers - Florida Panthers 4:3 po prodl.
Jágr v 55. minutě zařídil obrat Panthers z 0:2 na 3:2, když v přečíslení po jeho přihrávce skóroval Greg McKegg. Florida ale nakonec dosáhla jen na bod. Prodloužení vynutil Jordan Eberle a tři vteřiny před koncem prodloužení rozhodl hrdina večera Connor McDavid.
Devatenáctiletý lídr produktivity NHL zaznamenal celkem tři body za gól a dvě asistence. Tou první v sedmé minutě na gól Zacha Kassiana dosáhl McDavid na svůj jubilejní 100. bod v NHL. Jednička draftu z roku 2015 má na kontě z 92 utkání už 102 bodů za 31 gólů a 71 asistencí.
Jednou přihrávkou přispěl k vítězství Oilers také slovenský obránce Andrej Sekera.
Montreal Canadiens - Pittsburgh Penguins 1:4
Pod vítězství Penguins se podepsal 19 úspěšnými zákroky brankář Matt Murray, který po zranění v dolní části těla nastoupil ve třetím z posledních čtyř zápasů. V pondělí v domácím duelu proti Washington Capitals sice inkasoval sedmkrát, ale přesto se s týmem mohl radovat z výhry 8:7 po prodloužení.
Pittsburgh zastavil sérii tří porážek venku za sebou. Po gólech Iana Colea, Erica Fehra a Jakea Guentzela vedl už 3:0. Na konci druhé třetiny sice pokazil Murraymu nulu Sven Andrighetto, ale za Penguins se trefil ještě Olli Maatta.
Los Angeles Kings - San Jose Sharks 2:3
Slovenský útočník Marián Gáborík svou čtvrtou trefou v sezoně porážku Kings neodvrátil. Ve 32. minutě z dorážky upravil na konečných 2:3. Pro Gáboríka to byla třetí branka z posledních šesti zápasů, když předtím měl na kontě ze 17 duelů jediný gól.
Dvě asistence si v dresu Sharks připsal Joe Thornton, který se s 1370 body za 380 gólů a 990 přihrávek z 1412 utkání posunul na 24. místo historické tabulky před Johnnyho Bucyka.

1. McDavidovo jubileum
Dvacetitá hvězda Connor McDavid oslavil jubilejní 100. bod v NHL. Zaznamenal ho díky asistenci na vedoucí gól Edmontonu proti Floridě. V zápase ještě přidal při výhře 4:3 po prodloužení další přihrávku a vítězný gól.
2. Pavelcův comeback
Od začátku sezony působil Ondřej Pavelec na farmě v Manitobě v AHL a ve středu se dočkal první startu v NHL od 9. dubna loňského roku. K vítězství Winnipegu nad Arizonou 6:3 pomohl 30 zásahy.
3. Mrázkova vítězná radost
Po měsíci si mohl Petr Mrázek vychutnat z brankoviště opojné pocity výhry. Do branky Detroitu se sice postavil za stavu 0:3, ale vychytal proti Bostonu vítězství 6:5 po nájezdech. Předtím naposledy vychytal Mrázek Red Wings dva body 17. prosince proti Anaheimu (6:4).
1. Connor McDavid (EDM): 1 gól, 2 asistence, 6 střel
2. Dylan Larkin (DET): 1 gól, 1 asistence, 4 plusové body
3. Tomáš Tatar (DET): 1 gól, 2 asistence, 4 plusové body
Na co se těšit:
Hraje se osm utkání. New York Islanders při premiéře dočasného kouče Douga Weighta přivítají Dallas Stars.