Zachova branka ranou o tyč

Pořekadlo o novém koštěti, které dobře mete, na New Jersey Devils zatím neplatí. Naopak, to nové zatím nechává na podlaze stejné nánosy prachu jako to staré. Najít cestu z herní i výsledkové bídy bude nejspíš hodně dlouhý proces.

Tým z Newarku po vyhazovu Johna Hynese a povýšení jeho někdejšího asistenta Alaina Nasreddinea do funkce hlavního trenéra prohrál všech pět utkání a získal v nich jediný bod za porážku v prodloužení. V tabulce Metropolitní divize je s bilancí 9-17-5 poslední, o šest bodů za sedmým Columbusem. V celé lize je horší už jen jedno mužstvo - Detroit Red Wings.
Devils jsou přitom klubem, který v létě mnozí experti i fanoušci viděli hrát nahoře. Klubem, jenž má v kádru dvě jedničky z posledních tří draftů (Nico Hischier 2017 a Jack Hughes 2019) a jehož vedení kromě amerického supertalentu přivedlo v létě i osvědčené posily: obránce P.K. Subbana a útočníka Waynea Simmondse.
"Očekávání tam bylo. Většinou před sezonou. Nikdo nevěděl, co a jak. Přišlo hodně dobrých hráčů, ale zatím to ještě nezačalo klapat. Je těžké určit, čím přesně to je, ale musíme to otočit," prohlásil útočník Pavel Zacha po páteční porážce 1:3 na ledě Colorado Avalanche, která byla pro New Jersey už sedmá v řadě.

Zacha proměnil při protiútoku Hallovu přihrávku

Tentokrát přitom zahráli Devils lépe než v předchozích duelech. Pavla Francouze v brance domácích zasypali 38 střelami. Ujala se však jediná, po Zachově asistenci z hole Mirco Muellera, necelých pět minut před koncem...
"Snaha tam byla. Na její nedostatek si nemůžu stěžovat ani u jednoho Výsledek není takový, jaký jsme si přáli, ale takhle bychom měli hrát každý večer," nabádal Nasreddine.
Dále čtěte: [Teď je řada na nás, vědí hráči Devils po výměně trenéra]
Dlouhodobě trápí jeho mužstvo především dvě věci: defenziva a výkony brankářů. Ve chvílích, kdy potřebují podržet, velký zákrok gólmana nepřichází, ať už v brankovišti stojí MacKenzie Blackwood, Cory Schneider, nebo Louis Domingue. Dobře však nefungují ani defenzivní řady před ním. Příliš složitě rozehrávají a dělají spoustu chyb, které vedou k fatálním brejkům. Anebo předržují puky v obranném pásmu, což z nich dělá potenciální oběť forčekingu a nátlaku soupeře.
"Musíme být víc v pohodě a hrát svou hru, protože máme hodně šikovných hráčů. Ale nesmíme být tak křečovití, jako jsme byli těch posledních pár zápasů," uvedl Zacha pro NHL.com/cs.
"V posledních pár zápasech jsme začali vždycky tím, že jsme prohrávali. Na druhou stranu začátek sezony byl takový, že jsme často vedli, ale nemohli jsme to udržet. Ve třetích třetinách jsme vždycky byli vyšťavení a dostali v nich hodně gólů. Je potřeba najít takový styl, ve kterém to dovedeme udržet celých šedesát minut," dodal český útočník.
Na mužstvu leží deka a jak se zdá, nezvedla ji ani trenérská změna. Možná proto přichází čas na řez do kádru, a to hodně radikální: do pátečního utkání nenastoupil z "preventivních důvodů" Taylor Hall, největší hvězda Devils. Podle všeho je na prodej.

TaylorHall2

O vítěze Hart Trophy 2018 je údajně velký zájem napříč NHL a New Jersey změnu potřebuje. Ideálně v podobě posily do brankoviště či do obrany. Anebo, pokud se vedení soustředí na budoucnost ještě víc než nyní, další výběry v prvním kole draftu.
"Samozřejmě je to velká zpráva. Nebudu lhát. Když se jeden z nejlepších hráčů ligy neobléká do zápasu, tak je to velká věc," řekl Nasreddine.
Devils hrají hned v sobotu další zápas, z Colorada se přesunuli do Arizony. Jaký bude Hallův další osud, v sobotu ráno nebylo jasné.
Jasné bylo jen to, že pokud si New Jersey chce udržet přízeň stále méně trpělivých fanoušků, tahle bída musí skončit.
"Takhle to dál nejde," kroutil hlavou Zacha. "Musíme to zlomit. Radši dřív než později."