Pavel Francouz

Český brankář Pavel Francouz pětkrát inkasoval v brankovišti Colorado Avalanche, kteří prohráli na ledě Vancouver Canucks 3:6. Útočník Pavel Zacha měl mnohem více důvodů k radosti, když přispěl asistencí k ukončení vítězné série St. Louis Blues. Obhájci Stanley Cupu se museli sklonit před domácími New Jersey Devils po výsledku 2:4. Detroit Red Wings zdolali Chicago Blackhawks těsně 2:1.

Canucks rázně utnuli sérii porážek
Vancouver Canucks přestříleli Colorado Avalanche 6:3 a ukončili tak šňůru čtyř zápasů bez bodového zisku. Avalanche naproti tomu nedosáhli na bodovou odměnu poprvé po devíti utkáních, z nichž se jim podařilo sedmkrát vyhrát. Zároveň už nevylepšili klubový rekord v počtu devíti venkovních výher v řadě.
Zack MacEwen pomohl Canucks k výhře dvěma góly, Antoine Roussel a J.T. Miller nasbírali branku a nahrávku, Adam Gaudette zaznamenal dvě přihrávky. Gólman Thatcher Demko měl na kontě 29 zásahů.
Erik Johnson a Gabriel Landeskog si v dresu Avalanche připsali gól a nahrávku. Na Francouze mířilo 24 střel, pět z nich propustil za svá záda, na konečných 6:3 upravil Tanner Pearson již do prázdné branky.
"Mohli jsme se dnes dotáhnout na Blues, ale nezvládli jsme to," mrzelo hostujícího kouče Jareda Bednara. "Hokej je hra chyb. Jenže ty, které my jsme v dnešním utkání udělali, byly až příliš velké."

Miller gólem zakončil přečíslení dvou na jednoho

Blues narazili v Newarku
Úspěšná šňůra St. Louis se přetrhla po osmi zápasech, které šampioni vyhráli s celkovým skóre 28:13. V Prudential Center se o to postarali domácí Devils. Vítězstvím 4:2 se hráči New Jersey dočkali první výhry nad Blues po 12 vzájemných duelech od 21. ledna 2014.
Brankář Cory Schneider předvedl 31 zákroků a dočkal se tak prvního úspěchu v sezoně v domácím prostředí. Dakota Mermis pomohl k vítězství prvním gólem v NHL. Domácí udělali hlavní krok k páté domácí výhře po sobě během druhé třetiny, kdy odskočili z 1:1 na 3:1.
Dvaadvacetiletý Zacha nahrál na gól Joeyho Andersona na 4:2 v čase 59:03. Opět tak vylepšil své osobní maximum, v 63 odehraných zápasech má na kontě 31 bodů (8+23).
Devils sice skončí sezona už po základní části, přesto mají za posledních 15 utkání velmi dobrou bilanci 9-4-2. "A nemyslím, že dnes jsme uspěli jen proto, že bychom měli štěstí. Vyrovnali jsme se soupeři a drželi se až do konce," uvedl Schneider. "Kluci zaslouží vážně velkou pochvalu. Blues jsou hodně těžkým sokem, který má spoustu zbraní, ale my jsme to dnes opravdu tvrdě odpracovali."
"Domácí byli lepším týmem," přiznal kouč St. Louis Craig Berube. "My jsme dnes nehráli dobře s pukem, byla tam spousta nepřesných nahrávek, soupeř byl rychlejší a my jsme se nedokázali naplno dostat do hry."

Bratt otevřel skóre proti St. Louis

Další trhlina v postupových plánech Blackhawks
Chicago Blackhawks prohráli v Little Caesars Areně na ledě jednoho z velkých rivalů Detroit Red Wings 1:2. Nedokázali tak navázat na čtvrteční domácí výhru nad Edmonton Oilers 4:3, jejich vítězná série se zastavila na čísle čtyři a stále zůstávají s odstupem za divokými kartami Západní konference.
"Je to samozřejmě zklamání, zcela přirozeně," uvedl kouč poražených Jeremy Colliton. "Myslím, že jsme měli skvělý start, ale pak byl soupeř o něco lepší. Přišlo mi, že měl i více šťávy."
Po 20 sekundách druhé třetiny otevřel skóre Tyler Bertuzzi, v polovině utkání navíc využil přesilovku Robby Fabbri a i když hosté snížili v končící 39. minutě, kdy oživil jejich naděje Patrick Kane, více už jim gólman Red Wings Jonathan Bernier nedovolil. Celkem si připsal 32 úspěšných zákroků.

Kane oslavil branku proti Detroitu

"Mluvili jsme o tom, že do toho určitě půjdou naplno a pokusí se nám to co nejvíce znepříjemnit," přiznal útočník poražených Jonathan Toews. "Myslím, že jsme až moc brzy začali hrát tak, jak jim vyhovovalo."
Red Wings zůstávají přes výhru jasně nejhorším týmem ligy, přetrhli alespoň sérii šesti porážek, během níž ukořistili jediný bod. "Ve třetí třetině jsme nebyli moc dobří, ale těch prvních čtyřicet minut jsme vypadali jako tým, kterým víme, že můžeme být," řekl domácí trenér Jeff Blashill. Je mnohem radostnější přicházet do kabiny po vítězství."
Už čtvrtou příležitost po sobě na zaokrouhlení počtu branek v sezoně na 30 promarnil český útočník ve službách Chicaga Dominik Kubalik. Tentokrát u něho statistici neevidovali ani střelecký pokus mezi tyčky.
Flames přetlačili Coyotes
V důležité bitvě uvnitř Pacifické divize zdolali Calgary Flames ve Scotiabank Saddledome těsně 3:2 Arizona Coyotes a drží třetí místo v divizi. Kanadský celek vyhrál potřetí za sebou a zaostává jen o bod za Edmontonem a o tři za týmem Vegas.
Už po 71 sekundách poslal hosty do vedení Taylor Hall, ale zanedlouho otočili skóre během 41 vteřin Johnny Gaudreau, jenž využil přesilovku, a bek TJ Brodie.
"Soupeř naštěstí nevedl moc dlouho," podotkl Gaudreau. "Bojovali jsme a vrátili se do utkání. Ta přesilovka byla velmi důležitým bodem zápasu. Vyrovnali jsme a od toho se pak nastartovali i pro jeho zbytek."
Mikael Backlund přidal další trefu ve druhém dějství, Carl Soderberg už pouze snížil, Hall si po gólu připsal nahrávku.
Matthew Tkachuk přispěl k úspěchu Flames třemi asistencemi, brankář Cam Talbot, jenž dostal opět přednost před Davidem Rittichem, předvedl 32 zásahů.
"Každý zápas teď už provází atmosféra play off," řekl Talbot po svém 300. startu v základní části NHL. "Všechna tahle utkání mohou vaší sezoně pomoci, nebo jí stejně tak i zničit. Proto je důležité bodovat a tlačit tak na mužstva před vámi."

Gaudreau vyrovnal v přesilovce proti Arizoně

Jets vynulovali Golden Knights
Winnipeg Jets porazili přesvědčivě Vegas Golden Knights 4:0 a posunuli se v Západní konferenci na pozici druhé divoké karty. Hosté prohráli podruhé za poslední tři utkání po osmizápasové vítězné sérii. Přesto ale nadále vévodí Pacifické divizi o dva body před Edmontonem.
Góly v Bell MTS Place vstřelili Nikolaj Ehlers, jenž otevřel skóre už po 32 sekundách, z přesilovky Patrik Laine, Kyle Connor a Mathieu Perreault, jenž výsledek uzavřel přesně po 34 odehraných minutách.
Connor gólem na 3:0 v 19. minutě prodloužil svou gólovou sérii už na pět utkání a v sezoně má na kontě již 36 zásahů.
Čisté konto udržel díky 29 zákrokům Connor Hellebuyck. S celkovým počtem šesti nul vévodí této statistice za probíhající sezonu v celé lize.
"Je to jen důkaz toho, jak dobře hráli kluci přede mnou," prohlásil Hellebuyck. "Když předvedeme něco takového jako dnes, víme, že jsme schopní soupeře vymazat. Byl to z naší strany povedený zápas."

Hellebuyck pochytal 29 střel a oslavil čisté konto

Maple Leafs bez munice
Stejně jako hokejisté Chicaga byli úspěšnými narušiteli soupeřovy snahy v boji o postup do play off Anaheim Ducks, kteří zdolali Toronto Maple Leafs dokonce stejným výsledkem 2:1. Maple Leafs tak neuspěli potřetí za sebou a během tohoto nepovedeného kalifornského tripu vstřelili celkem jen tři góly.
Nechybělo mnoho, aby hosté přes řadu ofenzivních hvězd v mužstvu vyšli gólově naprázdno ve druhém utkání za sebou. Prohrávali již 0:2, teprve tři minuty před koncem ukončil čekání kanadského celku na gól třicátou trefou sezony William Nylander. Se spoluhráči si zajásal po 144 minutách a 33 sekundách, již ve čtvrtek totiž vyšlo Toronto naprázdno v Los Angeles, kde prohrálo 0:1 po nájezdech.
Za domácí se prosadili Carter Rowney, jenž otevřel skóre ve čtvrté minutě, a v polovině závěrečného dějství Adam Henrique.
Kaňkou na úspěchu Ducks je jen zranění gólmana Johna Gibsona, jenž pochytal 26 pokusů hostů, ale na posledních devět minut a 40 sekund musel převzít jeho roli Ryan Miller.
Devětatřicetiletý Miller překonal 778. zápasem Toma Barrassa a posunul se v počtu utkání na druhé místo mezi gólmany narozenými v USA.