Francouz parádně vychytal Stamkose

Jízdu Tampy Bay v NHL nezastavil ani český gólman Pavel Francouz, který 23 úspěšnými zákroky nezabránil domácí porážce Colorada s Lightning 3:4 po prodloužení. Celek z Floridy vytvořil s 11 výhrami v řadě nový klubový rekord a jednou asistencí k tomu pomohl i útočník Ondřej Palát.

Bodově se prosadili v pondělním programu pěti utkání i další dva čeští forvardi a bylo to ve vzájemném souboji. Tomas Nosek se radoval z přihrávky i výhry Vegas nad Washingtonem 3:2, za poražené zaznamenal dvě asistence Jakub Vrana.
Francouz pomohl Avalanche k bodu
Alespoň bod po dvou zápasech bez zisku si připsalo Colorado, které proti Tampě Bay dohnalo ztrátu 1:3, ale nakonec prohrálo po brance Nikity Kučerova v čase 63:03. Tampa Bay překonala své dvě dosavadní nejdelší série výher z období 9. až 27. února 2019 a mezi 23. prosincem a 11. lednem této sezony.
Vstup do utkání vyšel lépe Avalanche, které dostal v páté minutě v přesilové hře do vedení Andre Burakovsky. V čase 24:54 ale zahájil obrat Alex Kilorn, který po Palátově ideální přihrávce zamířil do odkryté branky. Hned za 16 sekund otočil stav střelou od modré čáry Cameron Gaunce.

Palát počkal s nahrávkou a připravil gól pro Killorna

Francouz, který hájil branku Avalanche při zranění Philippa Grubauera, kapituloval potřetí ve 34. minutě. Po průniku Braydena Pointa nevěděl, kde má puk a kapitán Lightning Steven Stamkos jej doklepl u pravé tyčky do branky. Oslavil tak svůj 800. zápas v základní části NHL.
Colorado odpovědělo 94 sekund před koncem druhé části díky Nathanu MacKinnonovi a v 53. minutě vyrovnal tečí střely Caleho Makara Valeri Nichushkin. V prodloužení ale obral o puk MacKinnona Kučerov a únik zakončil mezi Francouzovými betony.
Avalanche v utkání ztratili útočníka Mikka Rantanena, který ve 28. minutě po nárazu do mantinelu utrpěl zranění v horní části těla a bude několik týdnů mimo hru.

Kučerov zajistil pokračování vítězné série Lightning

Vránovy asistence Capitals zisk nepřinesly
Ze třetí výhry za sebou se radovalo Vegas a zdolalo Washington, který po tříbrankové ztrátě marně finišoval. Poprvé po 11 zápasech bodoval v dresu Golden Knights Nosek, jehož kombinaci s Williamem Carrierem zakončil ve čtvrté minutě Nick Holden a otevřel skóre.
V čase 17:17 zvýšil náskok domácích Reilly Smith a ve 35. minutě upravil už na 3:0 Max Pacioretty. Capitals okolo poloviny závěrečného dějství snížili díky dvěma brankám T.J. Oshieho a u obou asistoval Vrána.

Oshie se prosadil v přesilovce ranou bez přípravy

Nejdříve si připsal druhu přihrávku, když Dmitry Orlov nabil Oshiemu na pravý kruh ve 49. minutě a Marc-Andre Fleury kapituloval poprvé. Za 113 sekund v přesilové hře prostřelil jediný střelec večera ze strany Capitals gólmana Vegas ze stejné pozice po Vránově bekhendovém přistrčení. Vrána si tak připsal 49. bod v sezoně (23+26) a vylepšil své osobní maximum z minulého ročníku (47).
Těsný náskok ale Golden Knights udrželi. "Předvedli jsme jako tým velmi dobrý výkon. Věděli jsme, že soupeř se bude chtít vrátit do zápasu, ale tříbrankové vedení nakonec stačilo," pochvaloval si Pacioretty.
V pátém utkání za sebou vyšel střelecky naprázdno kapitán Washingtonu Alex Ovechkin, který zůstává stále o dvě trefy za hranicí 700 branek v NHL. Tu může pokořit jako osmý hráč v historii. Se 40 góly v sezoně zaostává osminásobný držitel Maurice Richard Trophy rovněž o dva zásahy za lídry tabulky kanonýrů Davidem Pastrňákem z Boston Bruins a Austonem Matthewsem z Toronto Maple Leafs.

Pacioretty překonal rychlou ranou Holtbyho

Mangiapane zazářil hattrickem
Calgary si spravilo chuť po sobotní prohře s Chicago Blackhawks 4:8 a v další duelu bohatém na branky opět doma ve Scotiabank Saddledome zdolalo Anaheim. Na vlastním ledě uspěli Flames poprvé po pěti porážkách a udrželi si pozici první divoké karty v Západní konferenci.
Zasloužil se o to hlavně Andrew Mangiapane, který si vedle svého premiérového hattricku v NHL připsal i asistenci. "Cítili jsme, že odvádíme dobrou práci v zápasech venku a potřebovali jsme to přenést i domů. Nevím, proč se nám doma nedařilo sbírat body, ale musíme pokračovat a navázat na tento dobrý výkon. Dříve se v této hale hrálo soupeřům špatně a dnes to opět platilo," prohlásil Mangiapane.

Mangiapane dal proti Anaheimu první hattrick v NHL

Před českým gólmanem Davidem Rittichem, který v neděli s Chicagem za stavu 2:4 střídal, dostal přednost Cam Talbot. K výhře přispěl 26 úspěšnými zákroky.
Jedním gólem pomohl Calgary i dvaadvacetiletý Matthew Tkachuk a stal se čtvrtým hráčem v historii Flames, který dokázal před 23. narozeninami dosáhnout už třikrát na hranici 20 branek v sezoně. Dalšími jsou Sean Monahan (čtyřikrát) a Robert Reichel s Jaromem Iginlou (oba třikrát).
Islanders potřetí v řadě neuspěli
Vůbec poprvé pod vedením trenéra Barryho Trotze nebodovali třikrát za sebou New York Islanders, kteří podlehli na ledě Arizony 1:2. Druhé vítězství Coyotes v řadě zařídili Clayton Keller a Conor Garland, za poražené snížil Anthony Beauvillier po asistenci nové posily do defenzivy z New Jersey Devils Andyho Greeneho.
Arizona si upevnila pozici druhé divoké karty pro postup do play off v Západní konferenci, na které má tříbodový náskok před devátými Nashville Predators i desátými Winnipeg Jets. Predators mají ale oproti nim čtyři zápasy k dobru a Jets dva. Islanders se na Východě také drží na postupových pozicích, ale s dvoubodovým náskokem na deváté Carolina Hurricanes.

Raanta skvěle vychytal Toewse

Coyotes dostal do vedení v páté minutě díky nešťastné teči Nicka Leddyho Keller, který ukončil svůj 17 zápasů trvající gólový půst. V čase 43:43 zvýšil po ideální bekhendové přihrávce Christiana Dvoraka do odkryté branky Garland.
Za tři minuty zkorigoval stav Beauvillier tečí střely Greeneho, jehož Islanders získali v neděli z New Jersey za obránce Davida Quennevillea a volbu ve druhém kole draftu v roce 2021. "Stejně jako Arizona bychom si zasloužili vyhrát tento zápas i my," komentoval vyrovnaný vývoj Trotz, který převzal Islanders v roce 2018 po zisku Stanley Cupu s Washingtonem.
Florida zabrala
Po dvou porážkách uspěla Florida, která vyhrála v San Jose 5:3 a přiblížila se ve Východní konferenci na tři body druhé divoké kartě patřící aktuálně Philadelphia Flyers. Sharks doma prohráli popáté za sebou, přitom venku čtyřikrát v řadě uspěli.
"Bylo to pro nás důležité. Nutně jsme potřebovali vyhrát. Musíme teď předvést nějakou šňůru vítězství," prohlásil obránce Panthers Aaron Ekblad, jenž přispěl k úspěchu dvěma asistencemi.