Varlamovo čisté konto po 32 zákrocích

Český gólman Pavel Francouz se dočkal prvního startu v novém kalendářním roce a v brance Colorado Avalanche si vedl na výbornou. Na ledě New York Islanders pouze jednou inkasoval, bohužel pro něho i klub z Denveru šlo zároveň o jediný gól celého zápasu. Premiéru v dresu Montreal Canadiens má za sebou hvězdný ruský útočník Ilja Kovalčuk. Dopadl velmi podobně jako Francouz - díky asistenci bodoval, jenže Canadiens podlehli před domácím publikem Winnipeg Jets 2:3.

Skvělý Francouz, ještě lepší Varlamov
Duel New York Islanders - Colorado Avalanche rozhodl okamžik ze 47. minuty, kdy dal po rychlé akci Anders Lee dobře umístěnou střelou přes obránce jediný gól zápasu.
Pro Islanders, kteří předchozí dva zápasy nebodovali, šlo zároveň o konec čekání na gól po 139 minutách a 21 sekundách. "Toužíte dát ten gól, co pomůže celému týmu," prohlásil Lee. "Hrajete domácí zápas a ve třetí třetině je stav 0:0, takže máte pořád dobrou možnost vyhrát. S tím vstřeleným gólem přišla úleva pro všechny."
Pavel Francouz, který dostal prostor poprvé v novém roce po čtyřech předchozích startech parťáka Philippa Grubauera, dalších 32 střel pochytal, ale ani to na body nestačilo.
Přesně stejný počet zásahů měl totiž na domácí straně Semyon Varlamov - z toho 12 ve třetí třetině - a proti svému bývalému dlouholetému zaměstnavateli zůstal neprůstřelný. Čisté konto udržel podruhé v sezoně.
Nejvíce v ohrožení bylo ve 34. minutě, kdy sice Nikita Zadorov dostal puk za jeho záda, vedení ale Avalanche slavit nemohli. Domácí kouč Barry Trotz totiž sáhl k výzvě a gól byl odvolán, neboť Andre Burakovsky byl při vstupu do útočného pásmu v ofsajdu.
"Hned jakmile přešel puk modrou čáru a usadili se u nás v pásmu, oba naši kluci, co mají na starosti video, hlásili, že šlo o ofsajd," připomněl Trotz. "Byli o tom skálopevně přesvědčení. A odvedli skvělou práci."
Islanders vedle jiného vyrovnali týmový rekord s počtem 33 zblokovaných střel. Varlamovovi při jeho prvním utkání proti Avalanche od podpisu čtyřletého kontraktu s newyorským celkem loni 1. července výrazně pomohli.
"Jsem samozřejmě vzrušený z toho, že jsem chytal proti bývalému týmu. Působil jsem tam dlouho, osm let. Takže to je něco speciálního," nezastíral Varlamov. "Nebudu lhát - bylo to divné, spíše tedy velmi divné. Snažil jsem se jen odvést svou práci a soustředit se na sebe. Jsem rád, že to skončilo výhrou."

Chiarot dal druhou branku proti Jets

Kovalčuk bodoval, Canadiens ne
Ilya Kovalchuk nastoupil poprvé za Montreal Canadiens, zároveň tak po předchozích zastávkách v Atlanta Thrashers, New Jersey Devils a Los Angeles Kings, kde tuto sezonu začínal, i poprvé v NHL za kanadský klub.
Prostor dostal v první útočné lajně se Slovákem Tomášem Tatarem na druhém křídle a Phillipem Danaultem na pozici centra. Canadiens to ale úspěch nepřineslo, v kanadském souboji podlehli Winnipeg Jets 2:3.
Kovalčuk si připsal asistenci, čtyři střely mezi tyčky a šest hitů během 19 minut a 25 sekund na ledě. Byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. Tatar zaznamenal dokonce dvě nahrávky a bek Ben Chiarot dva góly, ale celkově navrch měli hosté, kteří odskočili dvěma góly zkraje druhé třetiny do vedení 2:0, Andrew Copp pak v polovině třetí části přidal trefu na 3:1.
"Je to frustrující porážka, neboť Carey Price nás udržel ve druhé třetině několika neuvěřitelnými zákroky ve hře," připomněl Kovalčuk, jehož tým prohrál šestý zápas po sobě a připsal si za tu dobu jediný bod." Těch pár malých chyb nás přišlo draho. Líbilo se mi ale, jak jsme bojovali až do úplného konce a nevzdávali to. Zítra proti Detroitu už ale musíme vyhrát."
"Vypadal velmi dobře," prohlásil Price na Kovalčukovu adresu. "Je na něm dobře patrné, jak je nadšený, že je tady. Do naší sestavy vnáší spoustu entuziasmu a my jsme šťastní, že je tady."

McDavidův fantastický gól proti Torontu

Maple Leafs po dlouhé době na kolenou
Hned deset gólů bylo k vidění v Torontu, jenže domácí fanoušci z toho nikterak velkou radost mít nemohli. Toronto Maple Leafs totiž po sérii deseti zápasů, v nichž bodovali a z toho devětkrát vyhráli, podlehli Edmonton Oilers 4:6.
Torontu ujel vlak zejména na začátku druhé třetiny, kdy Darnell Nurse a Kailer Yamamoto zvýšili v rozmezí 71 sekund z 1:0 na 3:0. Ještě do konce druhého dějství sice Maple Leafs dosáhli snížení na 3:4, ale blíže už se pak nedostali.
I proto, že ve třetí části udeřily obě superhvězdy Oilers. Nejprve dal pětadvacátý gól v sezoně Leon Draisaitl, pak ho následoval čtyřiadvacátou trefou v ročníku Connor McDavid.
Ten si připsal navrch i tři nahrávky, Alex Chiasson a Draisaitl vykázali bilanci 1+1.
"Je to samozřejmě skvělý pocit," radoval se kapitán vítězů McDavid, který vyrůstal v Newmarketu 45 minut cesty od Toronta. "Za dobu, co jsme součástí Oilers, jsme v téhle hale nevyhráli. Takže je moc příjemné, že se to konečně podařilo."

Quickův výborný zákrok hokejkou

Blue Jackets opět na bodech
Poté, co Columbus Blue Jackets přetrhli v předchozím vystoupení doma se San Jose Sharks sérii 12 zápasů, v nichž dokázali bodovat a z toho osmkrát vyhrát, spravili si chuť na ledě posledního týmu Západní konference Los Angeles Kings.
Pod výhru 4:2 se podepsali gólově Nathan Gerbe, Scott Harrington, Kevin Stenlund a Gustav Nyquist, který v závěru trefil prázdnou branku při hře Kings bez gólmana. Vedle toho si připsal i nahrávku, dvě přihrávky pak stihl Pierre-Luc Dubois.
Kings sice udeřili jako první a drželi vedení až do 27. minuty, ale hostům se pak podařilo otočit skóre až na 3:1.