Pastrňák dal z dorážky 20. gól v sezoně

Pořád je střeleckým králem. I po bohatém čtvrtečním programu NHL je David Pastrnak nejlepším střelcem ligy. Navíc svou pozici ještě posílil, když se jubilejním 20. gólem v sezoně podílel na výhře Boston Bruins nad Buffalo Sabres. Vidět byli i další Češi, přesně pálili Filip Hronek,Radek Faksa i Ondrej Kase. Nedařilo se naopak gólmanům, Petr Mrazek i David Rittich opouštěli led v roli poražených.

Pastrňák se trefil, Boston vyhrál
Třetí výhru z posledních čtyř utkání oslavili hráči celku Boston Bruins, kteří v domovské TD Garden udolali Buffalo Sabres 3:2.
Jednou brankou se na úspěchu Bruins podílel kanonýr David Pastrnak, jenž v čase 41:56 dorazil do branky střelu Dantona Heinena a jubilejní 20. trefou v ročníku si upevnil pozici nejlepšího střelce ligy. Český reprezentant si navíc připsal i jednu asistenci.
"Sice jsme vyhráli, ale nebyl to nás nejlepší výkon. Využili jsme dvě přesilové hry a mohli se opřít o výkon brankáře, to byly pilíře našeho úspěchu," prohlásil domácí kouč Bruce Cassidy.
Sabres byli favorizovanému soupeři skutečně vyrovnaným sokem. Dokonce šli do vedení, když se v čase 5:25 prosadil obránce Rasmus Ristolainen.
Boston ale dokázal skóre otočit. Dvěma góly se o to postaral útočník Brad Marchand. Ten nejprve v čase 13:52 vyrovnal, v závěru druhé třetiny pak zužitkoval přesilovou hru a zajistil Bostonu vedení.
Na třetí gól domácích z hole Pastrňáka zareagoval v čase 52:58 Brandon Montour, na vyrovnání už ale Buffalo nedosáhlo. Příležitosti přitom mělo, tu největší vychytal Evanu Rodriguesovi chvilku po Pastrňákově zásahu gólman Tuukka Rask.
Finský reprezentant sice v úvodu třetího dějství přišel o hokejku, přesto se vrhl napříč brankou a předvedl úchvatný zákrok vyrážečkou.
"Určitě to bude jeden ze zákroků celé sezony. Musím uznat, že to bylo něco fantastického," prohodil Rodrigues po skončení zápasu.
Rask nakonec zakončil utkání s 36 úspěšnými zákroky, jeho protějšek Linus Ullmark jich předvedl pouze 24. Ani střelecká aktivita ale Buffalu body nevynesla.
"Jsme velice zklamaní," nezastíral hostující trenér Ralph Krueger. "Odehráli jsme velmi dobrý zápas na ledě jednoho z nejlepších týmů ligy, ale nic z toho nemáme."

Rask použil vyrážečku jako lapačku

Mrázek další výhru nevychytal
Po čtyřech utkáních bez vítězství zabrali hokejisté týmu Philadelphia Flyers, kteří dokázali uspět na ledě Carolina Hurricanes 5:3.
Do domácí branky se opět postavil Petr Mrazek, další výhru si do statistik ale nepřipsal. Inkasoval čtyři branky a dohromady zaznamenal pouze 18 úspěšných zákroků.
"Neodehráli jsme vůbec dobrý zápas, po většinu času jsme se trápili," uznal domácí kouč Rod Brind'Amour. "Byli jsme dobrému výsledku blíž, než to na ledě skutečně vypadalo."
Hurricanes do utkání vstoupili bleskově, už po pěti minutách hry vedli o dva góly. Skóre otevřel Sebastian Aho, po něm se trefil v početní výhodě i Teuvo Teravainen.
Herní převaha Philadelphie se ovšem začala na skóre brzy projevovat. K obratu zavelel především kapitán Claude Giroux, jenž se blýskl čtyřmi body za dvě branky a dvě asistence. Takový zápis se mu v kariéře povedl už pojedenácté.

"Ty góly byly poměrně snadné, zakončoval jsem z dobrých pozic a jen se snažil trefit branku," prohodil Giroux. "Ale jsem za ně rád, protože pomohly k výhře, kterou jsme potřebovali."
Hurricanes přitom ještě v úvodu třetí části drželi po trefě Lucase Wallmarka nerozhodný stav 3:3, Flyers ale dalšími dvěma góly definitivně odskočili.
Ve svém druhém utkání v kariéře se znovu prosadil útočník Philadelphie Morgan Frost a stal se šestým hráčem v klubové historii, kterému se něco takového povedlo. Naposledy to byl v roce 2009 David Laliberte.
Hronkův gól byl málo
Vstřelil pátou branku v sezoně, velkou radost z ní ale Filip Hronek mít nemohl. Detroit Red Wings totiž padli na ledě Columbus Blue Jackets po výsledku 4:5.
Český obránce se do statistik zapsal v čase 36:03, když si jeho nahození srazil bruslí do vlastní branky obránce Seth Jones.
V tu chvíli svítil na ukazateli skóre nerozhodný stav 2:2, ještě do druhé sirény se hosté dostali zásluhou Lukea Glendeninga dokonce do průběžného vedení.
"Měli jsme zápas velice dobře rozehraný. V takové chvíli musíme být schopní to dohrát mnohem lépe," upozornil trenér Red Wings Jeff Blashill.

Hronek skóroval po odrazu puku od brusle

Detroitu předvedl pravý opak. V závěrečném dějství totiž inkasoval třikrát v rozmezí necelých sedmi minut. Frontální ofenzivu Blue Jackets odstartoval Oliver Björkstrand, po něm se prosadili i Boone Jenner a Eric Robinson. Hosté dokázali trefou Tylera Bertuzziho už pouze korigovat.
"Po druhé třetině jsme věděli, že navzdory skóre hrajeme dobré utkání. Drželi jsme se vlastní hry a přineslo nám to úspěch. Takového obratu si hodně ceníme," uvedl domácí trenér John Tortorella.
Hronek nakonec odehrál více než 27 minut, kromě branky si připsal i dva plusové body v hodnocení účasti na ledě a dvě zblokované střely.
Rittich schytal debakl
V naprosto jednoznačnou záležitost se proměnil souboj celků St. Louis Blues a Calgary Flames. Obhájci Stanley Cupu svého soupeře zdecimovali 5:0 a prohloubili tak jeho frustraci.
Flames totiž nedokázali uspět už v předchozích pěti utkáních, v tabulce Západní konference se postupně propadli až na 11. příčku.
"Víme, že jsme schopní zahrát mnohem lépe," ujistil kapitán kanadského mužstva Mark Giordano. "Musíme se dát dohromady, už je nejvyšší čas."

Rittich vychytal Schwartze a vzápětí i Bozaka

Na ledě Blues to byla jednoznačná záležitost. A nic s tím nedokázal udělat ani gólman David Rittich. Český reprezentant inkasoval pětkrát, dohromady si připsal 26 úspěšných zákroků.
V domácích barvách zářil především útočník Zach Sanford, jenž ke gólu přidal tři asistence. Dvakrát se trefil Oskar Sundqvist, Robert Thomas pomohl třemi nahrávkami.
"Dneska jsme všichni odvedli skvělou práci," pochvaloval si obránce St. Louis Vince Dunn. "Hrajeme skvěle do obrany, ale dokážeme být nebezpeční i v útoku. Ideální kombinace."
Skvělým výkonem se blýskl i gólman Jordan Binnington, jenž předvedl dohromady 40 úspěšných zákroků
Islanders s rekordem
Úchvatné tažení celku New York Islanders pokračuje. Tým z Long Islandu udolal na svém ledě Pittsburgh Penguins 4:3 po prodloužení a natáhl bodovou šňůru už na 16 zápasů.
Islanders tím stanovili nový klubový rekord, dosavadním maximem totiž bylo 15 utkání. To se jim od vstupu do ligy v roce 1972 povedlo už třikrát, nyní se ale vůbec poprvé dostali ještě o krůček dál.
"Je to něco speciálního," uznal útočník Brock Nelson, jenž měl dvojnásobný důvod k oslavě. Nastoupil totiž do jubilejního 500. zápasu v kariéře. "Nikdy by nás nenapadlo, že se nám něco takového povede. Budeme si to pamatovat navždy."

Nelson oslavil 500. zápas v NHL vítězným gólem

Islanders v průběhu utkání dvakrát prohrávali, pokaždé ale dokázali zareagovat. Na úvodní trefu Jevgenije Malkina odpověděl Scott Mayfield, po zásahu Bryana Rusta kontroval Anthony Beauvilier.
Od třetí části pak přišly velké Nelsonovy momenty. Zkušený útočník poslal necelých pět minut před koncem základní hrací doby svůj tým do vedení, 30 sekund před závěrečnou sirénou ale vyrovnal Patric Hornqvist.
Dramatický střet celků, které se spolu utkaly už v noci na středu, tak dospěl až do prodloužení. To rozsekl ve prospěch domácích znovu Nelson.
"Nehrajeme vždycky krásný hokej, ale jsme účelní. Věříme si, naše sebevědomí během téhle série obrovsky narostlo," upozornil Nelson.
Islanders tak drží aktuálně druhou příčku v tabulce Východní konference, bodově naprázdno vyšli naposledy 11. října.
Ostatní zápasy: Faksa pomohl Dallasu gólem, Palát Tampě asistencí
Velkolepý obrat předvedli hráči celku Florida Panthers, kteří prohrávali doma s Anaheim Ducks už 0:4, nakonec však slavili triumf 5:4 po prodloužení. Hvězdou duelu se stal obránce Aaron Ekblad, jenž vstřelil dvě branky, a to včetně té vítězné v čase 60:22. V dresu Ducks zazářil gólem a asistencí útočník Ondrej Kase.
Třetí výhru z posledních čtyř utkání zkompletovali hráči Minnesoty, kteří doma zdolali Colorado 3:2. Rozdílovou trefu obstaral deset minut před koncem základní hrací doby Jason Zucker.
Mizérie Nashvillu trvá, Predators ve své aréně podlehli Vancouveru 3:6 a na výhru čekají už šest zápasů. Třemi body zazářili hostující Elias Pettersson a Quinn Hughes.

Matthews se prosadil na půdě státu, kde se narodil

Vynikající formu si naopak drží hokejisté Dallasu, kteří přehráli Winnipeg 5:3 a oslavili pátý triumf v řadě. Jednou brankou se na tom podílel i Radek Faksa, pro českého útočníka šlo o šestou trefu v ročníku.
Roli favorita splnili hráči Tampy Bay, kteří uspěli na ledě Chicaga 4:2. Ondrej Palat přispěl jednou asistencí, po dvou bodech zaznamenali Anthony Cirelli a Alex Killorn.
Vítěznou premiéru na střídačce Toronta má za sebou kouč Sheldon Keefe, jeho svěřenci uspěli v hájemství Arizony 3:1. O góly se postarali Tyson Barrie, Auston Matthews a Pierre Engvall.
Až do prodloužení dospěl souboj mezi Vegas a San Jose, z triumfu 2:1 se nakonec mohli radovat Sharks. Bod navíc jim vystřelil kapitán Logan Couture.
Tvrdý náraz utrpěl Edmonton, jenž schytal v Los Angeles debakl 1:5. Poprvé od 22. října vyšel bodově naprázdno Leon Draisaitl, v dresu Kings zazářil dvěma góly a asistencí útočník Tyler Toffoli.