EDM-BOS

Velkou nálož dvanácti zápasů měla ve čtvrtek na programu NHL. K výhře Boston Bruins 4:1 v konfrontaci s týmem Edmonton Oilers přispěl gólem David Pastrňák, jeho parťák z ofenzivy Bruins David Krejčí na další z gólů domácích nahrál.

Pastrňák po parádním sólu proměnil přesilovou hru

Mezi střelce se prosadil i Tomáš Nosek v dresu poraženého finalisty Vegas Golden Knights. Jeho tým ale znovu prohrál. První bod na scéně NHL zaznamenal přihrávkou mladý obránce Detroitu Filip Hronek, Red Wings však podlehli Torontu Maple Leafs. První bod v nové sezoně má rovněž za asistenci bek Jan Rutta z Chicaga.
Další trefa Pastrňáka
Bruins nastříleli tři góly už během první třetiny a od úvodního nářezu 0:7 ve Washingtonu potřetí vyhráli. Dvaadvacetiletý Pastrňák se i do třetice při úspěchu Bruins prosadil a dal svůj čtvrtý gól v sezoně. A nešlo o jen tak obyčejný gól, český střelec jím zase rozšířil bohatou sbírku tref, z nichž se tají dech.
Pastrňák si během přesilovky stáhl u dlouhého mantinelu v útočném pásmu rukavicí na led vysoko letící puk po přihrávce od Matta Grzelcyka, najel si do středu, kde skvělou stahovačkou vyřadil ze hry hostujícího beka Matta Benninga a úspěšně si pohrál také s brankářem Camem Talbotem.
Dalšími úspěšnými střelci po Pastrňákovi, jenž odpověděl na úvodní gól hostující hvězdy Connora McDavida, byli Brad Marchand, Joakim Nordstrom a Patrice Bergeron.
Slovenský gólman Jaroslav Halák se pod úspěšné dílo podepsal 25 zákroky. Bruins zužitkovali dvě přesilovky ze čtyř, sami naopak ubránili dvě početní výhody v podání Edmontonu.
"Speciální týmy to dnes odehrály dobře, jako obvykle to byl ten hlavní rozdíl," pochvaloval si kouč Bruins Bruce Cassidy. "Dali jsme dva góly z přesilovek, ale k tomu navíc jsme ukázali velmi dobrou disciplínu. A tým dobře bránil, každý jeho člen dnes přispěl k úspěchu."
Oilers hráli poprvé od premiéry v Göteborgu, kde podlehli New Jersey Devils rovněž tříbrankovým rozdílem 2:5. Na první bodový zisk tak nadále čekají.
Vegas opět na štítě
První ze dvou gólů Golden Knights sice obstaral Nosek, jenž poslal svůj tým v polovině sedmé minuty první trefou sezony do vedení, ale za domácí kontrovali hattrickem Phil Kessel a jednou trefou Jake Guentzel a už ve druhé třetině měli Penguins na své straně komfortní tříbrankový náskok.

Kessel dovršil ve druhé třetině čistý hattrick

Pro Kessela šlo již o šestý hattrick v NHL, ale první za 249 odehraných zápasů za Penguins. Naposledy se třikrát zapsal mezi střelce ještě v dresu Toronta 1. února 2014 při vítězném utkání (6:3) proti týmu Ottawa Senators.
"Už to byla nějaká doba," připustil Kessel. "Samozřejmě je to fajn pocit. Našlo si mě pár dobrých přihrávek a já je dokázal proměnit. Někdy se vám daří, jindy zase ne. Dnes ke mně puky nacházely cestu."
Mezi tyčemi skvěle zastoupil zraněnou brankářskou jedničku Matta Murrayho 35 zákroky Casey DeSmith. Evgeni Malkin si připsal tři asistence.
V dresu poražených nastoupil na pravém křídle třetí formace místo Oscara Lindberga český forvard Tomáš Hyka, který byl povolán z týmu Chicago Wolves z AHL. Na branku vyslal tři střely, nebodoval, v hodnocení účasti na ledě při vstřelených a obdržených gólech zaznamenal mínusový bod.
Golden Knights prohráli již čtvrtý duel z pěti. "Musíme jen zůstat pozitivní. Myslím, že máme dost střel na branku, jen potřebujeme začít sbírat pár těch odrazů navíc," namítl brankář Malcolm Subban. "Je třeba dál tvrdě pracovat, pak se zase puk začne odrážet k nám."
Hronkův první bod
Dvacetiletý Hronek se dočkal prvního bodového zápisu ve čtvrtém utkání, když se podílel na gólu Dylana Larkina na 3:4, jímž se Red Wings vrátili do hry o body s favorizovaným Torontem.
Vyrovnání už se ale nedočkali, neboť Ron Hainsey v čase 59:39 završil vítězství Maple Leafs. Ti zatím potvrzují roli jednoho z favoritů na zisk Stanley Cup. S osmi body jsou nejlepší v lize a prohráli jediný z pěti zápasů.
V dresu vítězů zářily tradiční hvězdy. Auston Matthews dalšími dvěma góly posunul svou skvostnou bilanci od začátku ročníku už na devět zásahů, John Tavares si připsal čtyři asistence.

Matthews skóroval po parádní kombinaci v přesilovce

"Máme v týmu hodně hráčů, kteří umí zakončit. Zejména když hrajeme přesilovku," pochvaloval si Tavares. "Když mám puk, jen se snažím najít volného hráče. A když je to Auston, je z toho v této době skoro automaticky gól."
Matthews je zatím nejlepším střelcem NHL a stal se teprve třetím hráčem v historii Toronta, který dokázal skórovat ve všech pěti úvodních zápasech sezony. Sweeney Schriner stihl v sezoně 1944-45 jako hráč Maple Leafs devět gólů v prvních šesti utkáních, Corb Denneny (1921-22 za St. Patricks) dal sedm branek v pěti duelech.
Debakl šampionů
Tak trošku divočinou jsou dosavadní výsledky obhájců Stanley Cupu. Washington si za čtyři zápasy připsal zatím jediný běžný výsledek, když minule ve středečním večeru porazil v repríze finále play off Golden Knights 5:2.
Výdej psychických i fyzických sil ale jako by se na týmu šampionů až příliš podepsal. Capitals o 24 hodin později opouštěli led New Jersey Devils zoufalí po děsivém výsledku 0:6.
Keithu Kinkaidovi v domácím brankovišti stačilo k vychytané nule 21 zákroků. Čisté konto udržel popáté v kariéře. Kyle Palmieri dal dva góly.

Palmieri si v přesilovce připsal druhý gól večera

Capitals vyšli paradoxně zcela naprázdno i přesto, že šli do zápasu s klubovým rekordem, který znamenalo 18 nastřílených branek za první tři zápasy sezony. S New Jersey prohrál Washington v základní hrací době poprvé po předchozích 11 vzájemných duelech, z nichž devět skončilo triumfem Capitals.
"Domácí byli skvěle nachystaní, zaslouží si ocenit," uvedl hostující kouč Todd Reirden. "Zatímco oni hráli ve své nejlepší formě, my jsme nebyli schopni proměnit naše šance v gól. Párkrát jsme se mohli vrátit do zápasu, jenže jsme prostě nedokázali úspěšně zakončit."
České premiéry v St. Louis
Debut v dresu nového zaměstnavatele má za sebou obránce Jakub Jeřábek, jenž takřka osmiminutovým partem přispěl k vítězství St. Louis Blues nad Calgary Flames 5:3.
Poprvé v sezoně dostal v brankovišti prostor David Rittich, gólman hostujících Flames. Prozatím alespoň na třetinu, když týmová jednička Mike Smith inkasoval po předchozí vychytané nule v Nashvillu pět gólů za úvodních 40 minut. Rittich si vedl bezchybně, chytil všech osm střel.
Ostatní zápasy: Ruttův příspěvek, Rangers konečně zabrali, Nashville porazil Winnipeg
Prvním bodem v ročníku přispěl k dalšímu zisku Chicaga Rutta, když přihrával na vedoucí gól Alexe DeBrincata, Blackhawks sice vyhráli první třetinu na ledě Minnesoty 2:0, nakonec ale prohráli 3:4 trefou Jasona Zuckera ze čtvrté minuty prodloužení. Ani jeden z dosavadních čtyř duelů Chicaga se tak nerozhodl v základní době.
Poprvé po úvodních třech porážkách bez bodového zisku se mohli v nové sezoně radovat hráči New York Rangers. Přemohli v prodloužení San Jose Sharks, když vítězný gól dal v čase 60:37 Brady Skjei.

Skjei rozhodl v prodloužení střelou z ostrého úhlu

Měření dvou nejlepších týmů základní části minulé sezony vyznělo lépe pro Nashville. Predators i díky 29 zákrokům Pekky Rinneho porazili Winnipeg 3:0.