PastrnakPreds

Podruhé za sebou předvedl český útočník David Pastrňák v NHL tříbodové představení. V sobotním utkání přispěl gólem a dvěma asistencemi k vítězství Bostonu nad Nashvillem 5:2. Hlavní hvězdou duelu byl ale Kanaďan Patrice Bergeron, který se vrátil do sestavy Bruins po pěti týdnech po zranění a zaznamenal čtyři body za dvě trefy a stejný počet přihrávek.

Útočník Jakub Vrána a obránce Michal Kempný pojistili svými góly výhru Washingtonu v Ottawě 4:0. Forvard Lukáš Radil skóroval při porážce San Jose s Los Angeles 2:3 po prodloužení. Ve prospěch Kings ale rozhodl dvěma trefami včetně vítězné uzdravený Rus Ilya Kovalchuk.
Asistence Jakuba Voráčka naopak nepomohla odvrátit porážku Philadelphie s Columbusem 3:4, opora Flyers díky ní zaokrouhlila počet bodů v základní části ligy na 600. Premiéry v NHL se dočkal brankář Pavel Francouz, který v brance Colorada na ledě Arizony vystřídal ve 29. minutě za stavu 1:4 Philippa Grubauera, ale prohru 4:6 neodvrátil. Inkasoval pouze jednou z 22 střel.
Pastrňák při chuti
Ve čtvrtek se Pastrňák brankou a dvěma asistencemi podepsal pod domácí výhru Bostonu nad Anaheimem 3:1 a stejnou bilanci měl i proti Nashvillu. Z posledních tří duelů tak má dvaadvacetiletý odchovanec Havířova na kontě osm bodů za dvě trefy a šest asistencí.
Pastrňák sice po Bergeronově návratu nenastoupil s ním a s Bradem Marchandem a byl ve druhé formaci s Davidem Krejčím a Joakimem Nordstromem, ale všechny body proti Predators si připsal právě při pobytu na ledě se svými bývalými parťáky z lajny.
Jejich útok s Dantonem Heinenem doplnil na přesilovkách a připsal si v nich přihrávky ve 42. minutě při Bergeronově brance na 2:1 i o deset minut později při Marchandově gólu na 3:2. A v 55. minutě si protáhl střídání a po asistencích Bergerona a Marchanda z brejku upravil na 4:2.
Byla to Pastrňákova 23. trefa v sezoně, díky níž se dělí o čtvrté místo v pořadí kanonýrů s Patrikem Lainem z Winnipegu, Joem Pavelskim ze San Jose a Johnem Tavaresem z Toronta. Před nimi jsou jen Alex Oveckkin z Washingtonu (29 tref), Jeff Skinner z Buffala (26) a Gabriel Landeskog z Colorada (24).

Pastrňák využil Marchandovu nabídku

Bergeronův skvostný návrat
Za svůj výkon byl Pastrňák zvolen až třetím nejlepším hráčem utkání za Marchandem (1+2) a především Bergeronem. Ten doléčil zranění žebra a klíční kosti, které mu 16. listopadu způsobil svým zákrokem český forvard Radek Faksa z Dallasu, a po absenci v 16 utkáních se vrátil ve velkém stylu.
V 16. minutě otevřel skóre, v úvodu třetí třetiny svým druhým gólem v utkání dovršil hranici 300 branek, což se mu povedlo v 983. duelu v NHL. "Vůbec jsem o tom nevěděl. Rozhodčí přijel ke střídačce s pukem a já jsem říkal: '300? Opravdu nevím. To není pro mě, asi někdo jiný.' Takže tak nějak se starám o mé statistiky," řekl Bergeron.
A celkově byl u prvních čtyř tref Bruins, jen v 59. minutě u pojistky Seana Kuralyho do prázdné branky neasistoval. "Byl jsem trošku ztuhlý, hlavně ze začátku, ale cítil jsem se dobře. Šlo to jednoduše, hlavně když jsem hrál, s kým jsem zvyklý," pochvaloval si Bergeron spolupráci s Marchandem.
Při posledním gólu Bruins si připsal přihrávku i slovenský gólman Jaroslav Halák, který k výhře pomohl 28 úspěšnými zákroky. Nashville venku prohrál už podesáté za sebou.
Kovalchuk zářil při comebacku
Střelecky nejvydařenější zápas od 9. března 2013 prožil Kovalchuk, který se vrátil letos do NHL po pěti letech strávených v Kontinentální lize v Petrohradu. Dva góly dal naposledy v barvách New Jersey při porážce na ledě Caroliny 3:6.
Tentokrát představení pětatřicetiletého ruského kanonýra, který má v NHL na kontě 424 tref z 842 utkání, bylo klíčové. A Kovalchuk se tak skvěle se vrátil po desetizápasové absenci způsobené zraněním kotníku.
V páté minutě v přesilové hře otevřel skóre. Ve třetí třetině nejdříve Alex Iafallo získal Kings náskok 2:0, ale v 50. minutě se opět prosadil nováček Radil, který si vylepšil ve 12. utkání v NHL bilanci na šest bodů za tři trefy a stejný počet asistencí.
Najel si před brankoviště na přihrávku Tima Meiera z pravého mantinelu a sebral čisté konto Jonathanovi Quickovi. Pouhých 31 sekund před závěrečnou sirénou pak vynutil nastavení Joe Pavelski. V čase 62:29 opět přišla Kovalchukova chvíle. Ujel do brejku a rozhodl.
"Cítil jsem se dobře. Hodně mi pomohli spoluhráči a chtěl bych poděkovat masérům a doktorům, kteří odvedli skvělou práci. Dobře jsem potrénoval a cítil jsem se ještě lépe než před zraněním," uvedl Kovalchuk. Los Angeles tak slavilo výhru ve svém jubilejním 4000. duelu v základní části, který v sobotu Kings sehráli stejně jako Pittsburgh a Dallas.

Uzdravený Kovalchuk oslavil návrat vítěznou trefou

Francouzův debut
Kvůli nemoci Semyona Varlamova se dočkal v sobotu ráno první pozvánky z farmářského celku Colorado Eagles osmadvacetiletý Francouz a hned v průběhu utkání v Glendale došlo také na jeho premiéru v NHL. Povedeným výkonem navíc pomáhal Avalanche ve snaze o zvrat výsledku, který ale nakonec nevyšel.
Colorado mezi 46. a 52. minutou díky trefě Gabriela Landeskoga v přesilové hře a gólům Alexandera Kerfoota a Nathana MacKinnona vyrovnalo z 1:4 na 4:4. V čase 56:21 ale překonal Francouze jako jediný střelou přes clonící hráče Brad Richardson.
"Pokusil jsem se rychle vystřelit, prošlo to mezi jejich dvěma hráči a myslím si, že to (Francouz) neviděl," prohlásil Richardson, který ještě 12 sekund před koncem při hře Avalanche bez brankáře pečetil výsledek. Gólem a asistencí se na úspěchu Coyotes podílel i slovenský útočník Richard Pánik.
Francouz po třech letech v KHL v Čeljabinsku podepsal v květnu s Coloradem roční kontrakt a po dlouhém čekání na šanci na farmě se jeho premiéra odehrála bleskově. "Byl to bláznivý den. Když jsem se probudil, ještě jsem nevěděl, že budu v tomto týmu," řekl Francouz. "Všechno šlo rychle. Ani jsem neměl čas nad něčím přemýšlet. Prohrávali jsme 1:4 a neměl jsem co ztratit..."

Francouz při debutu v NHL vychytal Pánika

Vrána a Kempný pojistili náskok Capitals
Capitals v Ottawě vedli po první třetině díky gólu Bretta Connollyho a Matta Niskanena 2:0. Ve 30. minutě zvýšil vedení obhájce Stanley Cupu Vrána, který se s 11 góly osamostatnil na pozici druhého nejlepšího českého střelce v sezoně před Tomášem Hertlem ze San Jose. Obral o puk Marka Stonea a blafákem do forhendu překonal Mikea McKennu.
Ve 34. minutě se radoval ze svého třetího zásahu v sezoně Kempný a uzavřel gólový účet utkání. Jeho pokus od modré čáry nešťastně tečoval obránce Cody Ceci a gólman Senators byl bez šance. Pheonix Copley v brance Washingtonu naopak pochytal všech 35 střel a ve 14. utkání v NHL se radoval z první nuly.

Vrána obral o puk Stonea a s přehledem zavěsil

Voráčkův 600. bod Flyers nepomohl
Philadelphia na třetí pokus pod dočasným trenérem Scottem Gordonem, který nahradil v pondělí odvolaného Davea Hakstola, poprvé neuspěla. Po vítězstvích nad Detroitem (3:2) a Nashvillem (2:1) nestačila ve třetím vystoupení před vlastním publikem za sebou na Columbus.
Flyers sice vedli 2:1, ale Blue Jackets mezi 30. a 40. minutou díky dvěma gólům Cama Atkinsona a trefě Artemie Panarina otočili stav na 4:2. Philadelphii už se podařilo jen zdramatizovat závěr, když snížila 70 sekund před koncem při hře bez brankáře.
Voráček ještě puk za Sergeie Bobrovskyho neprotlačil, ale povedlo se to následně Jamesi van Riemsdykovi. Přestože Flyers přestříleli soupeře celkově 37:19, na více nedosáhli a skončili bez bodu. Voráček tak mohl mít jen malou radost z osobního jubilea - jeho nahrávka byla 600. bodem v základní části na NHL. Na kontě má 802 zápasů a 600 bodů za 184 gólů a 416 přihrávek.
Ostatní zápasy: Kucherov se zaskvěl pěti body, Frolík se vrátil po zranění
Hvězdou večera byl Nikita Kucherov z Tampy Bay, který dotáhnul svůj tým gólem a čtyřmi asistencemi k vítězství v Edmontonu 6:3. Pro pětadvacetiletou oporu Lightning to byl první pětibodový večer v kariéře v NHL.
Oilers nepomohly ani tři přihrávky kapitána Connora McDavida, který jako šestý hráč v historii po Wayneovi Gretzkym, Sidneym Crosbym, Mariovi Lemieuxovi, Daleovi Hawerchukovi a Ronu Francisovi dosáhl na hranici 200 asistencí před 22 narozeninami.
V sestavě Calgary se objevil poprvé od 19. listopadu útočník Michael Frolík, který chyběl v 15 utkáních kvůli zranění v dolní části těla. Musel však strávit domácí prohru s St. Louis 1:3. Na ledě strávil Frolík přes deset minut, dvakrát vystřelil na branku, ale svůj bodový půst prodloužil na sedm zápasů.
Slovenský útočník Tomáš Tatar pomohl dvěma asistencemi k výhře Montrealu nad svým bývalým týmem Vegas 4:3 po prodloužení. Prvním hattrickem v kariéře zazářil v dresu vítězů Phillip Danault a v čase 61:59 rozhodl Paul Byron.
Pittsburgh vyhrál na ledě Caroliny zásluhou dvou branek Jakea Guentzela a tří asistencí kapitána Sidneyho Crosbyho. Gólman Matt Murray díky 39 zákrokům vychytal podruhé v sezoně nulu.
Hrdinou duelu v Buffalu, které zdolalo Anaheim 3:0, byl gólman Linus Ullmark. Díky 40 zákroků si připsal druhé čisté konto v sezoně i v kariéře v NHL. O branky se postarali Rasmus Dahlin, Skinner a Conor Sheary.
Shodně třemi body se podepsali pod vítězství Toronta nad New York Rangers Mitchell Marner (2+1) a Andreas Johnsson (1+2). Maple Leafs si připsal třetí úspěch v řadě, Rangers prohráli přes Chytilovu asistenci počtvrté z posledních pěti duelů a venku stále čekají jako poslední v celé lize na úspěch v základní hrací době.
K vítězství Floridy v Detroitu pomohl 33 zásahy Roberto Luongo a dvěma asistencemi Jonathan Huberdeau. Byl to jeho 11. vícebodový zápas z posledních 14 a připsal si v nich celkem 25 bodů (5+20).
Deset sekund před koncem prodloužení rozuzlil duel na ledě Minnesoty ve prospěch Dallasu Alexander Radulov, který se na výsledku 2:1 podílel i jednou asistencí.
Na jedinou branku zápasu Vancouveru s Winnipegem se čekalo do času 58:28, kdy rozhodl ve prospěch Jets Mark Scheifele. Gólman Laurent Brossoit díky 40 zásahům udržel ve 38. vystoupení v NHL poprvé nulu.