Pasta

Tampa Bay ano, Nashville ne. Lídři jednotlivých konferencí si ve čtvrtečním programu NHL vedli rozdílně. Zatímco Lightning navzdory dvěma bodům Davida Pastrňáka a gólu Davida Krejčího udolali Boston, Predators padli na ledě Vancouveru. Vidět byli i další Češi. Jakub Vrána vstřelil branku, Martin Frk asistoval. Oba jejich týmy, Washington i Detroit, se mohly radovat z triumfu.

Pastrňákovy body nestačily
Pozici nejlepšího celku celé ligy potvrdila Tampa Bay, která v domácím prostředí udolala Boston 3:2 a oslavila páté vítězství v řadě.
Bruins k bodovému zisku nepomohl ani další skvělý výkon útočníka Davida Pastrňáka, jenž ke vstřelené brance připojil asistenci. Mezi střelce se zapsal i jeho parťák David Krejčí.
"Myslím, že jsme odvedli dobrou práci," prohlásil po utkání hostující gólman Tuukka Rask. "Byl to z naší strany solidní zápas, bohužel jsme ve třetí třetině zahodili spoustu dobrých šancí."
Bruins se ujali vedení už po 124 vteřinách, kdy se z dorážky prosadil právě Pastrňák. Mladý útočník se tak ve 28. zápase sezony dostal na metu 20 branek. Rychleji to v klubové historii zvládl naposledy Peter McNab v sezoně 1976-77. Z Čechů pak na tuhle metu potřeboval méně duelů pouze Jaromír Jágr.

Pastrňák dal z dorážky 20. gól v sezoně

Domácí ale ještě do sirény zásluhou Braydena Pointa vyrovnali, ve zbylém průběhu duelu dokonali obrat. Dvěma asistencemi se na něm podílel útočník Tyler Johnson.
V dresu Bruins v samotném závěru už pouze korigoval na konečných 2:3 svým třetím gólem v ročníku Krejčí. Český útočník díky tomu vyrovnal Cama Neelyho na desátém místě historického žebříčku bodování Bruins.
Detroit vyloupil favorita
Velkým překvapením skončil souboj Toronta s Detroitem. V sestavě Maple Leafs se poprvé v ročníku objevil útočník William Nylander, z triumfu se ale po výsledku 4:5 po prodloužení radovali hosté.
V jejich dresu přiložil ruku k dílu i útočník Martin Frk, který v čase 31:07 připravil branku pro Mikea Greena. Pro Frka to byla teprve druhá asistence v sezoně.

Larkin rozhodl krásným gólem o výhře Red Wings

"Jsme nadšení, po 40 minut hry jsme byli lepším týmem," radoval se útočník Detroitu Dylan Larkin. "Zvládli jsme těžký zápas s kvalitním soupeřem, to nám může psychicky hodně pomoci."
Domácí šli sice po pěti minutách zásluhou Kasperiho Kapanena do vedení, Red Wings ale třemi góly do první sirény skóre zcela otočili. Ve druhé části přidal další zásah Green a Toronto bylo v obrovských problémech.
Přesto se nevzdalo, ve třetím dějství jasně dominovalo a po trefách Johna Tavarese, Zacha Hymana a Andrease Johnsona si vynutilo prodloužení. V jeho třetí minutě však rozhodl o triumfu hostů Larkin. Nylander se v premiéře do statistik nezapsal.
Vrána pomohl Capitals
Roli favorita splnil Washington, obhájce Stanley Cupu zvítězil na ledě Arizony 4:2 a po dvou porážkách se vrátil na vítěznou notu.
Jednou brankou k tomu přispěl i útočník Jakub Vrána, jenž v čase 25:27 zužitkoval přihrávku Bretta Connolyho a oslavil už devátý zásah v sezoně. Jen krátce předtím mohla jít Arizona do dvougólového vedení, Richard Páník ale neproměnil trestné střílení.
Stejně dopadl v úvodu třetí části Vrána, ani on na domácího brankáře Adina Hilla za nerozhodného stavu 2:2 nevyzrál. Capitals přesto strhli duel na svou stranu.

Vrána skóroval povedenou ranou zápěstím

V závěrečné pětiminutovce se totiž prosadili Andre Burakovsky a do prázdné branky pak i Alex Ovechkin. Pro kapitána Washingtonu to byla už 21. branka v sezoně.
Jones sestřelil Philadelphii
V nevýrazných výkonech pokračují hráči Philadelphie, kteří na svém ledě podlehli Columbusu 3:4 po prodloužení a utrpěli třetí porážku z posledních čtyř zápasů.
Hrdinou duelu se stal hostující obránce Seth Jones, jenž vstřelil dva góly včetně toho rozhodujícího v prodloužení. Na něj potřeboval pouhých deset vteřin, byla to vůbec nejrychlejší trefa v prodloužení v klubové historii.
"Od začátku jsem věděl, že budu mířit gólmanovi nad lapačku," popsal svou rozhodující trefu Jones. "Jsem šťastný, že to nakonec vyšlo a máme cenný bod navíc."
V dresu Blue Jackets si připsal jednu asistenci útočník Cam Atkinson, který tak protáhl úžasnou bodovou sérii už na dvanáct po sobě jdoucích utkání.

Sanheim se trefil po Voráčkově nahrávce

Domácím nestačil ani solidní příspěvek elitní formace, Travis Konecny a Claude Giroux zaznamenali po dvou bodech, jednu asistenci přidal Sean Couturier. Nahrávkou se blýskl rovněž Jakub Voráček.
Flyers to ovšem stačilo pouze na bod, který je přidržel u dna tabulky Východní konference. "Prohrát v prodloužení je vždycky těžké. Máme dobrý pocit z výkonu, jaký jsme předvedli. Počítají se ovšem body," povzdychl si trenér Dave Hakstol.
Kessel rozebral Islanders
Výhodu domácího prostředí dokonale využil Pittsburgh, který deklasoval New York Islanders 6:2 a po druhé výhře za sebou dál stoupá tabulkou Východní konference.
Penguins se mohli opřít o parádní výkon své elitní formace. Sidney Crosby vstřelil gól a přidal dvě asistence, Jake Guentzel se blýskl hned třemi nahrávkami. Phil Kessel pak oslnil dvěma brankami a stejným počtem asistencí.

Kessel zakončil rychlou souhru v přesilovce

"Konečně jsme odehráli zápas, ve kterém jsme se nesnažili porazit sami sebe," prohodil s úsměvem Crosby. "Dařilo se nám v rychlosti přecházet přes střední pásmo, z toho plynula celá řada našich šancí."
Penguins ovládli zejména prostřední třetinu, ve které soupeři nasázeli tři branky. V prvním dějství se naopak dvakrát prosadil obránce Kris Letang. Hosté zásluhou Brocka Nelsona a Anderse Leeho pouze korigovali.
"Bylo to z naší strany jako přátelské utkání," zlobil se hostující kouč Barry Trotz. "Neinvestovali jsme do zápasu tolik, kolik bychom měli. Musíme se zlepšit a to výrazně."
Ostatní zápasy: Nashville propadl ve Vancouveru, Calgary září dál
Roli favorita splnilo Colorado, které vyhrálo na ledě Floridy 5:2. Avalanche duel rozhodli třemi brankami v závěrečné části, dvěma góly se blýskl útočník Carl Soderberg.
Kanadský souboj vyzněl pro Montreal, jenž uspěl v Ottawě 5:2. Canadiens těžili ze dvou zásahů Paula Byrona, jednou asistencí se na úspěchu podílel i Slovák Tomáš Tatar. Gólman Carey Price 296. triumfem v kariéře vyrovnal na 35. místě historického žebříčku ligy Rona Hextalla.
Skvělou výkonnost potvrdilo Calgary, které přehrálo Minnesotu 2:0 a zaškrtlo už čtvrtý triumf v řadě. Na něm se 31 úspěšnými zákroky a čistým kontem zásadně podílel gólman Mike Smith.

Clifford-Palmieri 12-6

Na nejlepší celek Západní konference si vyšlápl Vancouver, který přestřílel Nashville 5:3. Hostující gólman Pekka Rinne inkasoval během úvodních dvou třetin čtyři góly a byl střídán.
Vegas pokračuje v rozletu, Chicago doma i díky dvěma trefám v rozmezí pouhých 12 vteřin udolalo 4:3. Nejmladší tým ligy tak vyhrál sedmý z posledních osmi zápasů a v tabulce Západu se posunul už na osmé místo.
Střet dvou mužstev ze dna tabulky ovládlo New Jersey, které uspělo na ledě Los Angeles 6:3. Dvěma góly zazářil útočník Kyle Palmieri, Pavel Zacha nebodoval.