Palát vyrovnal, Tampa otočila a ve finále vede

Napsal Michael Langr / NHL.com

Vedení o jeden gól v letošní finálové sérii obvykle nic neznamená. Potvrdilo se to i ve třetím utkání.

Marián Hossa nabil spoluhráčům na dva góly, Chicago Blackhawks díky tomu otočili zápas z 0:1 na 2:1 a na vlastním ledě měli nakročeno k vítězství. Jenže Ondřej Palát jen 13 sekund po druhém gólu domácích vyrovnal a tři minuty a 11 sekund před koncem třetí části rozhodl Cedric Paquette o výhře hostů.

Hokejisté Tampa Bay Lightning se tak ve finále Stanley Cupu ujali vedení 2:1 na zápasy. Ten čtvrtý se hraje ve středu večer (čtvrtek 2.00 SELČ) opět v chicagské hale United Center.

Hrdinou duelu byl brankář Ben Bishop, jenž nedochytal druhé utkání série kvůli nespecifikovanému zranění. Do třetího se postavil od začátku a byl největší oporou Tampy. Přestože nepůsobil tak mrštným dojmem jako jindy a příliš nevyjížděl pro nahozené puky, chytil 36 ze 38 střel - z toho 18 v první třetině, v níž byli Blackhawks nejaktivnější.

"Dlouho jsme se bavili o tom, jestli bude schopen nastoupit. V jeho očích nebyl jediný stín pochybností. Na hráčích poznáte, jestli do toho jdou s myšlenkou 'Trenére, pro tebe to udělám', nebo spíš 'Chci do branky, postav mě tam!' Věděl jsem, že to bude ok," popisoval kouč Tampy Jon Cooper, který povahu problémů své jedničky neprozradil.

Chicago bylo na vlastním ledě aktivnější, ale v první třetině neproměňovalo šance a ve třetí neudrželo vedení.

"Je to frustrující," hlesl kapitán Jonathan Toews. "Dali jsme do toho ohromné úsilí, věřili jsme, že to urveme. Pár špatných návyků nás ale stálo zápas."

Výraznou postavou utkání byl obránce Lightning Victor Hedman, jenž si stejně jako domácí útočník Hossa připsal dvě asistence a v posledních dvou zápasech nasbíral čtyři body.

"Victor ohromně vyrostl," chválil Cooper švédského obra. "Všechno vychází z obrany, tu má tak dobrou, že nemusí trávit moc času ve vlastním pásmu. Má ode mě volnou ruku, věřím mu. A je fajn sledovat, jak dobře dokáže tvořit hru."

Blackhawks se po prohře ocitli ve stejné situaci jako v roce 2013, kdy prohrávali ve finále Stanley Cupu s Boston Bruins 1:2 na zápasy. Poté však vyhráli tři duely v řadě a získali titul.