Ondrej Palat

Chybělo maličko a mohl se radovat z hattricku. I tak ale český útočník Ondřej Palát zažil pozoruhodný večer, ze kterého si odnesl znamenitou bilanci dva góly a jedna asistence. Jeho bodový příděl pomohl týmu Tampa Bay Lightning vyřídit Buffalo Sabres 4:2.

Přišlo to v pravou chvíli. Tampa čtvrteční výhrou ukončila sérii čtyř proher v řadě, vedle úžasného výkonu rodáka z Frýdku-Místku jí k tomu pomohl i návrat uzdraveného brankáře Bena Bishopa do sestavy.
Hvězdou utkání byl však zvolen Palát, jenž byl klíčovým mužem úvodních tří branek Lightning.
První přišla v 6. minutě, při přesilovce pět na tři. Domácí svírali Buffalo jak pevný hever, unavené beky soupeře si šikovně vyšachovali Jonathan Drouin s Tylerem Johnsonem, který v závěru akce našel Paláta před úplně odkrytou brankou.
Dvacet minut poté přišla i druhá Čechova trefa, když pohotově dorážel střelu Nikity Nesterova.

"Při prvním gólu to pro mě byla dost snadná práce, u druhého odvedl to nejdůležitější Nesterov," řekl skromně Palát, jenž ve 33. minutě přidal ještě asistenci k brance Nikity Kucherova.
A mohl si připsat klidně i hattrick. Když se při oslabení v 53. minutě odpoutal od buffalských obránců, svůj brejk chtěl zakončit střelou pod vyrážečku... Brankář Anders Nilsson však předvedl skvělý zákrok.
Českého reprezentanta to zas tolik mrzet nemuselo, i on osobně totiž utnul jednu nepříjemnou šňůru. Před duelem proti Sabres nebodoval ve třech zápasech po sobě, až čtvrtečním přísunem vylepšil své sezonní statistiky na devět gólů a 12 asistencí z 38 startů. Mezi Čechy v NHL je teď sedmý nejproduktivnější.
"Proti Buffalu byl neuvěřitelný," ocenil kouč Jon Cooper. "Lítal po ledě, byl úplně všude."
Do trojice hvězd utkání se vedle Paláta a Kucherova vešel ještě již zmíněný brankář Bishop, který zkrotil 24 pokusů Buffala. Po návratu z marodky, kde strávil dlouhých devět utkání, chytal bez nadsázky famózně. Nenechal se srazit ani tím, že mu za zády skončila hned první střela zápasu, kterou jeho směrem vyslal Matt Moulson.
Ostřílený Američan si připsal si desátou výhru v sezoně, což vlastně proti Sabres není ani moc překvapení. Bishop totiž v 11 zápasech s Buffalem nikdy neprohrál.

A jelikož jeho parťákovi Andreii Vasilevskimu poslední duely příliš nevyšly, bude teď dvojnásobný finalista Vezina Trophy jedničkou Tampy. Svou letošní statistiku si ve čtvrtek vylepšil na průměr 2,75 gólu na zápas a úspěšnost 90,8 procenta. Žádné oslnivé statistiky, ale vzhledem k Bishopovým zkušenostem a schopnosti zabrat v pravý čas vítaná vzpruha.
"Je skvělé ho mít zpátky," řekl kouč Cooper.
Tampa se díky velkému večeru svých dvou opor probrala opravdu včas, jinak by si pokazila slavnostní pátek. Před zápasem proti týmu Columbus Blue Jackets totiž chystá vyřadit číslo 26, které ve floridském celku oblékal Martin St. Louis. Dres s touto cifrou bude se všemi poctami vyvěšen pod střechu arény a tleskat při tom bude i Palát, jeden ze St. Louisových oddaných hokejových žáků.