lightning_roundup

Finalista minulé sezony NHL dohrál. Boston Bruins sice v úvodním duelu série 2. kola Stanley Cupu dokázali přetlačit Tampa Bay Lightning (3:2), jenže to bylo z jejich strany pro tuto sezonu vše. Následovaly čtyři výhry Lightning bez jediné odpovědi Bruins, o té poslední rozhodl až v čase 94:10 vítěznou trefou švédský obránce Victor Hedman.
Mezi hrdiny pátého zápasu patřil na straně vítězů také Ondrej Palat, jenž se úvodním gólem přiřadil ke klubovým rekordmanům. Bostonu nebyly nic platné ani zásahy Davida Pastrňáka a Davida Krejčího, který si připsal i nahrávku; právě Krejčí až v polovině 58. minuty zajistil Bruins aspoň prodloužení. Ve hře naopak zůstali Colorado Avalanche, jimž se i bez brankáře Pavla Francouze podařilo rozdrtit Dallas Stars 6:3. Klub z Denveru tak snížil v sérii na 2:3 na zápasy.

Lightning jdou i díky Palátovi dál
Boston v souboji dvou vítězů základní části z posledních dvou sezon i přes úvodní triumf neuspěl. Ve Scotiabank Areně si navíc aktuální držitel Presidents' Trophy prožil hodně krutý konec. Zásluhou Pastrňáka a Krejčího se Bruins podařilo dvakrát odpovědět na vedoucí gól Lightning, přes obrovskou snahu poražených odvrátit dovolenou se ale vítězného zásahu, na který už odpovědět nelze, dočkal v 95. minutě soupeř.
"Teď je to samozřejmě smutné," připustil zklamání z vyřazení Krejčí. "Zároveň bych ale rád řekl, že absolutně vůbec nelituji toho, že jsem do téhle bubliny přijel a bojoval o Stanley Cup. Kdybych se měl rozhodovat znovu, tak bych to udělal stejně a opět dorazil."

Hedman prostřelil Haláka a poslal Lightning dál

Tampa Bay si zahraje finále Východní konference počtvrté za šest posledních sezon. "Samozřejmě je to skvělý pocit, že jsme to zvládli. Bojovali jsme dnes opravdu hodně tvrdě," uvedl Hedman. "Jsme jako celý tým ohromně šťastní, že jsme se do konferenčního finále dostali."
Pátý zápas se hrál dlouho bez branek. Palát poslal Lightning do vedení ve 25. minutě, když se prosadil dokonalou tečí střeleckého pokusu Kevina Shattenkirka. Devětadvacetiletý Palát, jenž v předchozím duelu skóroval dokonce dvakrát, přesměroval puk na jeho cestě vzduchem, ten se pak s pomocí břevna dostal do branky za zády Jaroslava Haláka.
A rodák z Frýdku-Místku mohl slavit vyrovnání klubového rekordu. Skóroval totiž už ve čtvrtém utkání play off v řadě, což se v historii Lightning podařilo jen nejzářivějším hvězdám první velikosti. Dvakrát to dokázal Steven Stamkos (2015 a 2018), jednou pak Vincent Lecavalier (2007) a Martin St. Louis (2003).
Na kontě Paláta, jenž byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu, je tak nyní po 13 zápasech vyřazovací fáze dohromady devět bodů za pět branek a čtyři asistence.
Pastrňák se postaral o vyrovnání svým typickým způsobem, když ve 33. minutě při početní výhodě hrozivě napřáhl na levém kruhu pro vhazování a bez přípravy se naplno opřel do kotouče, který Andrei Vasilevskiy prostě neměl šanci chytit. I kvůli tomu, že střelu z druhé strany původně naznačil Krejčí, místo ní však našel luxusní nahrávkou svého českého parťáka.
Na začátku 53. minuty šli Lightning znovu do vedení zásluhou Anthonyho Cirelliho, který tečoval Hedmanovu střelu. Puk ještě zatancoval Halákovi na vyrážečce a poté i na žerdi jeho hole, přesto nakonec skončil v brance.
Krejčímu se povedlo vyrovnat v čase 57:27, kdy byl ve správný čas na správném místě. Nahození Zdena Cháry se k němu totiž odrazilo poté, co zcela změnilo směr o hokejku bránícího Paláta. Krejčí už pouze uklidil puk do prázdné branky.
Po 13 zápasech, které se mu započítaly do statistik letošního play off, je jeho vizitkou 12 bodů za čtyři góly a osm asistencí. Dotáhl se tak na dosud nejproduktivnějšího Brada Marchanda (7+5). Pastrňák měl z 10 startů stejný počet bodů (3+7) a skončil v týmovém účtování třetí.
Boston dřel, i ve čtvrté dvacetiminutovce za sebou měl v prvním prodloužení ještě střeleckou převahu, jenže v této sérii se v koncovce trápil. Za poslední tři zápasy dali Bruins dohromady pouhé čtyři góly. A v pondělí proti nim navíc skvěle chytal Vasilevskij, který si ocenění druhé hvězdy duelu vysloužil 45 úspěšnými zákroky.
Bruins přečkali i Krejčího vyloučení, páté dějství už bylo ale v režii floridského celku. Hlavní hvězda utkání Hedman se prosadil povedenou ranou z kruhu a po asistenci zaznamenal i vítěznou trefu, když vypálil chytře přesBrandona Carla. Halákovi, jemuž statistici započítali 32 zásahů, v tu chvíli clonil ve výhledu Pat Maroon.
"Když chcete postoupit, musíte takové zápasy vyhrávat. O tom to je. Bylo to napínavé," prohlásil kouč Lightning Jon Cooper, jehož svěřenci mají během letošního play off v prodloužení bilanci 4-0.

Pátý zápas: Boston - Tampa Bay 2:3 po 2. prodloužení

"Dělali jsme spoustu věcí správně, jen jsme potřebovali každou kapku energie, abychom zvládli to první prodloužení, kdy jsme už měli jazyky na vestě. Bez ohledu na výsledek ale musím říct, že jsem na tento tým hrdý. Ti kluci dělají po celý rok přesně to, co po nich chceme," ocenil Cooper.
Lightning se tak mohou těšit na lepšího z druhé dvojice, která zůstala ve hře v 'bublině' Východní konference v Torontu - do konferenčního finále mají nakročeno New York Islanders, kteří vedou nad Philadelphia Flyers 3:1 na zápasy.
Jedinou větší starostí Tampy Bay je stav hvězdného útočníka Nikity Kučerova, který inkasoval během úvodní části od Cháry ránu holí do obličeje a následně zmizel v kabině. Přestože se vrátil do hry ještě ve druhé třetině, zápas nakonec nedohrál. "Snad to bude dobré," věřil Cooper s tím, že bližší informace by měl mít k dispozici až během úterý.
Francouz mimo sestavu, Avalanche přežili
Avalanche ještě žijí. K jasnému vítězství proti Stars v pátém utkání si pomohli především fantastickým nástupem, když už po první třetině vedli 5:0.
Pierre-Edouard Bellemare otevřel skóre v čase 4:37, ve 12. minutě zvyšoval Andre Burakovsky, jen 41 sekund poté se prosadil Nathan MacKinnon. Ten tak vyprodukoval alespoň bod v každém ze 13 utkání od restartu sezony a na kontě má už osm branek a 15 asistencí.

Colorado dokázalo dát pět gólů v první třetině

Nazem Kadri přidal čtvrtý gól a Mikko Rantanen o 44 sekund později v čase 14:27 dovršil start Avalanche z říše snů. Po čtvrtém inkasovaném gólu Bena Bishopa vystřídal v brankovišti Stars Anton Khudobin.
"Věděli jsme dobře, že musíme předvést to nejlepší, co v nás je," podotkl Bellemare. "Nebyli jsme zrovna šťastní ze způsobu, jakým jsme vstoupili do toho minulého utkání... A věděli jsme, jaká je situace. Dnes jsme se rozhodli ukázat naši lepší verzi, přinejmenším na startu se nám to podařilo," dodal Bellemare.
"Byl to od nás špatný vtip," zpytoval za Dallas svědomí útočník Andrew Cogliano.
Neprůstřelný nezůstal na druhé straně ani Michael Hutchinson, jenž dostal šanci místo Pavla Francouze. Ten nebyl při statusu 'nezpůsobilý ke hře' ani na střídačce, Hutchinsonovi kryl záda Hunter Miska, na jehož kontě je v NHL dosud pouze 19 odchytaných minut.
Dallas se sice dostal do hry dvěma góly ve druhé třetině, jenže v jejím závěru pak znovu inkasoval, když se podruhé v utkání prosadil Burakovsky, autor celkem tří bodů. Po dvou zaznamenali v dresu vítězů MacKinnon a Rantanen.
Snížení Stars ve třetím dějství, u něhož byl i do třetice asistencí Denis Gurianov, už nebylo vůbec nic platné. Hutchinson si při svém vítězném debutu v play off NHL od začátku zápasu připsal 31 úspěšných zákroků.
"Bylo to vzrušující," hlásil Hutchinson. "Mám za sebou už docela dlouhou kariéru, ale tohle byl můj první zápas play off v zahajovací sestavě. Když jsem se dozvěděl, že nastoupím, hlavou mi jako první prolétlo nadšení. Tohle je to, proč na sobě tolik pracujete. Když si jako dítě hrajete na dvorku, sníte o tom, jak hrajete play off a dostanete se až do finále Stanley Cupu."
Zápas číslo 6 je v Edmontonu v hale Rogers Place na programu ve středu (čtvrtek 2:00 SELČ).