Palát připravil výhru Lightning, Detroit je na hraně

Do konce třetí třetiny scházely 2 minuty a 59 vteřin, když Ondřej Palát vložil hokejku do přihrávky Jonathana Drouina a v přesilovce překonal Petra Mrázka. Tampa Bay Lightning díky výhře 3:2 navýšili vedení v sérii prvního kola s Detroit Red Wings na 3:1 a o postupu do konferenčního semifinále mohou rozhodnout už ve čtvrtek na domácím ledě v Amalie Areně.

Pro Paláta to byl první gól v letošním play off. Nikita Kucherov zařídil také v přesilovkách dvougólové vedení hostů. Jonathan Drouin si připsal asistence u všech tří branek Lightning. Ben Bishop v jejich brance předvedl 26 zákroků.

Mezi tyčemi Red Wings se podruhé za sebou objevil Mrázek, který měl 30 zásahů, ale na Palátovu dorážku v době, kdy byl na trestné lavici Jonathan Ericsson, už nestačil.

Detroit měl smůlu, když za stavu 2:2 necelých 8 minut před koncem třetí třetiny napálil Dylan Larkin pouze tyčku.

Domácí nápor vrcholil v posledních šest minutách druhé třetiny, když se poprvé v sérii nejprve trefil Darren Helm a 10 vteřin před druhou pauzou dokázal vyrovnat Gustav Nyqvist.

Švédský útočník rozjásal fanoušky v Joe Louis Areně, když nejprve zabojoval o puk u mantinelu a pak za Bishopa poslal puk po přihrávce Rileyho Sheahana. Pro Nyquista to byl první gól letošního play off a čtvrtý v celkově 34 zápasech o Stanley Cup.

Kucherov má v tomto play off na kontě už pět branek, při té první Mrázek puk tečoval betonem, ale nestačil ho vyrazit. Druhému gólu předcházela v polovině druhé třetiny perfektní spolupráce s Drouinem.

Lightning byli tentokrát od začátku hodně aktivní. Už v první třetině zaznamenali 14 střel, zatímco v zápase č.3, který v neděli prohráli 2:0, vystřelili celkem jen šestnáctkrát.

Tampa v úterý také využila tři z pěti nabídnutých přesilovek.

Lightning nastoupili s 11 útočníky a sedmi obránci, zadák Matt Taormina nahradil v sestavě útočníka Erika Condru.

Český bek Andrej Šustr dvakrát střílel na Mrázka a na ledě strávil 15:29 minuty.