GettyImages-1074598144

Útočník Ondřej Palát se podílel asistencí na vítězství nejlepšího týmu NHL Tampy Bay na ledě obhájce Stanley Cupu Washingtonu 5:4 po prodloužení. V dresu poražených Capitals nedohrál utkání obránce Michal Kempný, který odstoupil ve druhé třetině kvůli zranění v dolní části těla. Přihrávku zaznamenal také forvard Vladimír Sobotka z Buffala, které ale podlehlo na vlastním ledě Torontu 2:4.

Český souboj pro Paláta a Ruttu
Tampa Bay jako jistý držitel Presidents' Trophy oslavila šestou výhru za sebou a dalších pět jí chybí k vyrovnání rekordu Detroit Red Wings ze sezony 1995-96 (62 vítězství). Dvěma góly k tomu pomohl suverénní lídr produktivity Nikita Kucherov a v čase 63:01 rozhodl zadák Victor Hedman.
Palát asistoval v 36. minutě v přesilové hře u branky Kucherova na 4:3. Při parádní kombinaci Lightning přihrál Stevenu Stamkosovi, který nabil před odkrytou branku ruskému kanonýrovi. Palát tak bodoval ve čtvrtém z posledních pěti zápasů (1+3).
Velký podíl na výhře Tampy Bay měl také gólman Andrei Vasilevskiy, který si připsal 54 zákroků, což je klubový rekord. Capitals stanovili 58 střelami na branku v utkání také nové maximum ve svých dějinách. Alespoň zisk bodu jim zajistil Evgeny Kuznetsov, který svou jubilejní 100. trefou v NHL 53 sekund před koncem třetí třetiny vyrovnal na 4:4.
V souboji gigantů změřila síly celkem čtveřice českých zástupců. Na šesté výhře Tampy Bay v řadě se vedle Paláta podílel také bek Jan Rutta. Barvy Washingtonu hají rovněž forvard Jakub Vrána, který ale bude zřejmě v nejbližším období postrádat v sestavě krajana Kempného.
S 25 body nejproduktivnější český obránce v soutěži musel odstoupit ze hry v 36. minutě poté, co upadl u mantinelu nepříjemně na levou nohu při potyčce se Cedricem Paquettem. "Bude nějakou dobu chybět. Více budeme vědět zítra," prohlásil trenér Washingtonu Todd Reirden.
Souboj Kempného s Paquettem vytvořil na ledě i další dvojičky na vyřizování účtů a první bitku v kariéře v NHL absolvoval Vrána, který shodil rukavice a z pěstní výměny s Yannim Gourdem utržil krvavý šrám v obličeji.

Kucharov byl na konci krásné souhry v přesilovce

Sobotkova asistence nepomohla
Po čtyřech zápasech se dočkal bodového příspěvku Sobotka, ale osmé prohře Sabres z posledních devíti utkání nezabránil. Ve 46. minutě přihrál z rohu za levý kruh Alexanderu Nylanderovi, který snížil na 2:3, Toronto si však teprve druhé vítězství z uplynulých šesti zápasů sebrat nenechalo.
V dresu Maple Leafs si připsal gól a asistenci Auston Matthews a dosáhl na hranici 200 bodů v NHL. Jednadvacetiletá jednička draftu z roku 2016 si polepšila na 109 gólů a 91 přihrávek z 204 zápasů.
"Nikdo nechce prohrávat a bylo to pro nás trošku frustrující. Snažili jsme se zůstat pozitivní. Chceme se na konci sezony individuálně i jako tým zlepšovat. Byly to pro nás důležité dva body," prohlásil Matthews.

Tavares se trefil a Matthews dosáhl 200. bodu v NHL

Hellebuyck vynuloval Ducks
Winnipeg vyhrál v Anaheimu 3:0 a upevnil si vedení v Centrální divizi. Gólman Jets Connor Hellebuyck si připsal díky 29 úspěšným zásahům při svém 55. startu v sezoně první čisté konto. Celkem to byla jeho 13. nula v kariéře v NHL.
Gólem a asistencí se na čtvrtém vítězství Winnipegu v řadě podílel Kyle Connor, skórovali také Mark Scheifele a Nikolaj Ehlers. Jets mohou ve čtvrtek na ledě Vegas Golden Knights vyrovnat svou nejdelší vítěznou sérii v sezoně. V divizi vedou o tři body před Nashville Predators, oproti kterým ještě mají zápas k dobru.
Canucks oživili naděje na play off
Vancouver před vlastním publikem v Rogers Areně slavil vítězství nad nejhorším celkem ligy Ottawou 7:4 a v Západní konferenci se na 12. místě přiblížil na čtyři body druhé divoké kartě pro účast v bojích o Stanley Cup, kterou drží Arizona Coyotes. Canucks zbývá sehrát do konce základní části osm utkání.
Čtyřmi body za gól a tři asistence se podepsal pod úspěch celku z Britské Kolumbie Loui Eriksson. Po třech bodech zaznamenali Tanner Pearson, Bo Horvat (oba 2+1) a Alexander Edler (0+3).
Třetí výhrou v řadě vyrovnal Vancouver své sezonní maximum. O to se snažila i Ottawa, která ale v čase 40:57 prohrávala už 0:5 a dokázala jen zmírnit porážku. V barvách Senators si ve třetím vystoupení v NHL připsal premiérovou branku Max Veronneau.